Stromy

Kokosová palma

Atraktívna atmosféra trópov

Len málo izbových rastlín dodá domovu nádych exotiky. Jednou z nich je exkluzívna palma kokosová, ktorá doň vnáša osobitú atmosféru svojím elegantným vzhľadom, sýtou zelenou farbou a netypickými listami.

Hoci je palma kokosová (Cocos nucifera) pomerne známa tropická rastlina, nedá sa s istotou určiť, kde je jej pôvodný domov. Rastie v divej prírode, ale aj na mnohých obývaných miestach sveta. U nás je obľúbená ako okrasná rastlina do zimných záhrad a miestností, lebo sa vie prispôsobiť aj izbovým podmienkam. V priestoroch pôsobí vecne a vyžaruje harmóniu. Kúpiť ju môžeme v rôznych veľkostiach. V bytoch pestujeme výlučne zakrpatené druhy dorastajúce do výšky dva až tri metre.

Zvýšené pestovateľské nároky

Vzhľadom na tropický pôvod vyžaduje veľkú starostlivosť. K zdravému rastu potrebuje vyvážený pomer svetla, vody, vzdušnej vlhkosti, tepla a živín. Dobre rastie na veľmi svetlom mieste, pričom neznáša slnečný úpal. Polievame ju mäkkou, odstátou vodou, s nízkym obsahom vápnika. V lete vyžaduje bohatú zálievku a pravidelné rosenie, v zimnom období zálievku mierne obmedzíme. Vo vykurovaných priestoroch, hlavne v zimných mesiacoch, trpí obyčajne suchým vzduchom. Aby sa ovzdušie zvlhčilo, pravidelne ju rosíme mäkkou vodou. Z pestovateľského hľadiska je najvhodnejšie umiestnenie vo vykurovaných zimných záhradách, v uzavretých kvetinových oknách, vitrínach a podobne. Teplota na rast by sa mala pohybovať okolo 22 °C, v zimnom období stačí 18 °C.

Kedy presádzať?

Palmy sú citlivé na presádzanie, preto k nemu pristupujeme iba vtedy, keď korene začínajú cez črepník prerastať. Najvhodnejšie obdobie je jar, aby v priebehu leta mali rastliny čas na zotavenie. Substrát vyžadujú ľahší, priepustný, mladé rastliny znášajú vyšší obsah piesku.

Predchádzame chorobám

Na palme kokosovej sa najčastejšie objavujú choroby zapríčinené nevhodnými pestovateľskými podmienkami. Hnedé špičky listov sa objavujú na rastlinách pestovaných v prostredí s príliš nízkou vzdušnou vlhkosťou, žltnutie listov sa prejavuje pri nedostatočnej zálievke, drobné hnedé škvrny sa objavujú, ak sú rastliny preliate alebo nachladnuté. Príčinou môže byť aj veľmi tvrdá zálievková voda.

Viete, že…

… je dôležité poznať, odkiaľ pochádzajú rastliny, ktoré pestujete? Ľahšie pochopíte nároky na ich pestovanie v našich podmienkach.
… latinský názov Coconus nucifera v preklade znamená „orech nesúci“?
… kokosové orechy sú vynikajúcimi vytrvalými plavcami?
… pred slanou vodou je jadro kokosového orecha chránené tuhým voskovým obalom a ľahká vláknitá šupka slúži ako plávacia vesta?
… kokosový orech môže v slanej morskej vode preplávať až 5 000 km bez toho, aby sa jeho klíčivosť stratila?

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share