Rozchodnik pochybny Sedum spuriumViete, ktoré rastliny si máte vysadiť, aby na záhradu nepadol jesenný splín? Rozžiariť ju môžete hneď niekoľkými nenáročnými trvalkami, ktoré sa nezľaknú ani chladných dní. Určite však medzi ne zaraďte aj rozchodník.

Skoro všetky rozchodníky potrebujú plné slnko, inak rastú pomaly a žltnú im listy. Vyhovujú im priepustné, nie príliš ťažké, ílovité pôdy, dobre znášajú suchšie stanovište. Ich sortiment sa delí na nízke až pôdopokryvné, vhodné na strešné záhrady a do skaliek, a na vysoké, robustné vhodné do trvalkových záhonov. Vysoké, robustné rozchodníky tvoria veľké množstvo nadzemnej hmoty, preto sú náročnejšie na pôdu, živiny a vlahový režim. Starostlivosť počas roka je jednoduchá. Ide predovšetkým o odstraňovanie odumretých nadzemných častí na jeseň a v zime. Chorobami a škodcami rozchodníky obyčajne netrpia. Ak majú nevhodné stanovište, môžu sa vyskytovať hubové choroby.

Rozmnožte si ich

Staršie trsy možno na jar rozdeliť a zmladiť, obyčajne po 4 až 6 rokoch. Jar je vhodná aj na rozmnožovanie na jednotlivé ružice, ktoré veľmi ľahko zakorenia. V lete môžete rozmnožovať stonkovými alebo listovými odrezkami. V takomto prípade nechajte odrezok, dlhý 4 až 5 cm, jeden deň preschnúť a potom ho vložte do vlhkej zmesi rašeliny a piesku. Na rýchlejšiu tvorbu koreňov odrezok vložte do zakoreňovacieho hormónu. Substrát však treba udržiavať mierne vlhký, po 3 až 4 týždňoch by sa mali objaviť aj prvé korienky.

Vyberte si rozchodníky

Rozchodník Sieboldov (Sedum sieboldii)
Je 15 až 20 cm vysoká rastlina s holými stonkami a červenkastými plazivými výhonkami. Listy má modrosivé, zúbkaté s červenými okrajmi. Kvety sú svetloružové, drobné, ale tvoria husté súkvetia. Kvitne v septembri a októbri. Je citlivý na mráz a zimnú vlahu.

Rozchodník pochybný (Sedum spurium)
Je to nízky pôdopokryvný druh, ktorý sa používa aj ako náhrada za trávnik. Má protistojné listy so zúbkatým okrajom a zaujímavú farbu, od zelenej až po tmavočervenú. Má nápadne ružové až červené kvety. Kvitne v závislosti od odrody od júna do októbra.

Rozchodník nádherný (Sedum spectabile)
Je to stredne vysoký rozchodník, má 40-60 cm dlhé výhonky a svetlozelené listy. Vytvára okolíky ružových a červených kvetov, ktoré majú nápadné tyčinky. Kvitne od augusta do októbra.

Rozchodník veľký (Sedum telephium)
Dorastá do výšky 60 až 80 cm. Listy má tmavozelené až hnedasté. Kvety má špinavo žlté, prípadne ružovkasté, dobre vyzerajú aj po odkvitnutí. Niektoré odrody, napríklad ‘Herbstfreude’, majú tmavoružové súkvetie s priemerom až 20 cm. Odroda ‘Matrona’ má mohutné stonky s červenkastými listami.

Rozchodník ‘Autumn Charm’
Volá sa aj kúzlo jesene. Má panašované listy a biele či ružové kvety, kvitne v jesennom období, dobre znáša výkyvy teplôt a vietor.