Ovocie

Delikatesa s odpudivou vôňou

durian zapachavy Durio zibethinusTento prívlastok patrí plodu stromu, ktorý sa volá durian zapáchavý a rastie v Thajsku, Malajzii či Indonézii. V ázijských krajinách sú duriany napriek nepríjemnej aróme veľmi obľúbené, lebo majú vynikajúcu chuť.

Sú atraktívne aj na pohľad a turisti ich so záujmom obzerajú na miestnych trhoch. Plody pripomínajúce starovekú zbraň sú pokryté tvrdou šupkou s ostrými tŕňmi, sú veľké 15 až 30 cm a ich hmotnosť sa pohybuje od troch do ôsmich kilogramov. Zrelé plody majú zlatistú farbu a šupka začína praskať. Keď sa nimi zatrasie, počuť pohyb semien vo vnútri. Najlepšie sa však zrelosť pozná podľa charakteristického zápachu, ktorý je len ťažko opísateľný. Najjemnejšie je jeho prirovnanie k zhnitej cibuli a cesnaku, zrelému syru vo vyhriatej miestnosti či pokazeným vajíčkam.

Napriek odpudivej „vôni“ ich domorodci považujú za delikatesu a nazývajú ich kráľom ovocia. Živia sa nimi dokonca aj mnohé zvieratá, medzi nimi aj tigre. Plody sú veľmi kalorické a obsahujú sacharidy, vlákninu, vápnik, vitamín C a E. Konzumuje sa svetložltý miešok, v ktorom sú uložené semená. Jeho konzistencia pripomína puding alebo krém a sladkastá chuť sa prirovnáva k vanilke, broskyni či banánu.

Chutné plody

Plod sa otvára tak, že sa v šupke nájde slabé miesto, zapichne sa do neho nôž a roztvorí sa. Vnútri je päť komôr, v každej sa nachádza jedno veľké lesklé semeno bledožltej až červenohnedej farby. Je obalené mieškom, ktorý sa je buď surový, alebo sa z neho pripravuje omáčka k ryži s cibuľou alebo čili korením. Z durianovej kaše sa robí zmrzlina, využíva sa na prípravu džemu alebo šťavy. Mierne jedovaté semená sa jedia po upražení. Nezrelá dužina sa niekedy konzumuje ako zelenina.

Tropické stromy

Durianu sa darí vo vlhkom a tropickom podnebí s teplotami okolo 20 °C. Tieto vždyzelené rozložité stromy dorastajú do výšky dvadsať až štyridsať metrov. Tmavozelené kožovité listy sú dlhé takmer tridsať centimetrov a na rube sú pokryté zlatými chlpatými šupinami. Kvety vyrastajú v klbkách na dlhých stopkách priamo z kmeňa alebo hrubších konárov a majú množstvo dlhých tyčiniek. Korunné lupienky dlhé päť až sedem centimetrov sú biele, ružové alebo zlatohnedé a zapáchajú. Otvárajú sa len v noci a opeľujú ich netopiere. Kvitnú od marca do apríla a plody dozrievajú tri až štyri mesiace po odkvitnutí. Z jedného súkvetia dozrie asi päť plodov. Nezrelé plody sú zelené, postupne žltnú až hnednú. Stromy rodia raz až dvakrát do roka. Plody sa krátko pred dozretím oberajú alebo sa zbierajú opadnuté zo zeme.

Viete, že…

… durian sa nesmie konzumovať s alkoholom?
… neodporúča sa kombinovať ho s kávou?
… nie je vhodný pre ľudí s vysokým krvným tlakom, so žalúdočnými vredmi ani pre tehotné ženy?
… durian považujú za afrodiziakum?

Vizitka rastliny

Názov: durian zapáchavý (Durio zibethinus)
Vzhľad: vždyzelený strom
Kvety: biele, ružové alebo zlatohnedé
Listy: veľké, kožovité
Plody: tobolka

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share