Kvety

Farebná klasika

euphorbia pulcherrima prystec najkrajsiTradičné vianočné hviezdy netreba zvlášť predstavovať, no málokto vie, akú starostlivosť si vyžadujú, aby prežili čo najdlhšie, a čo s nimi po sviatkoch.

Obchody v decembri sa doslova predháňajú v ponuke týchto rastlín. Bývajú označené buď ako vianočné hviezdy, alebo vianočné ruže, ale ich presný botanický názov je prýštec najkrajší. Sú okrasné listeňmi na vrcholoch výhonkov, ktoré majú najčastejšie červenú farbu, no môžu najčastejšie červenú farbu, no môžu byť aj ružové, béžové či citrónové, v poslednom období sa objavili aj dvojfarebné alebo pásikavé. Odlišujú sa aj veľkosťou, mávajú buď jeden výhonok, ale aj tri a viac, existujú aj tvarované na kmienku.

Nákup a cesta domov

Pozor treba dávať už pri výbere rastlín, respektíve pri doprave z obchodu domov. Určite si nekúpte rastlinu, ktorá má skrútené a zvädnuté listy a premokrený substrát. Mohlo by sa stať, že čoskoro zhodí všetky listy. Ak je vonku chladné počasie, zabaľte ju do hrubšieho papiera a čo najrýchlejšie ju preneste do bytu. Aby neutrpela tepelný šok, dajte ju na niekoľko hodín do chladnejšej miestnosti. Až potom ju umiestnite na trvalé miesto, ktoré vyberte tak, aby nestála v prievane a aby ste ju už nemuseli prekladať, lebo nemá rada premiestňovanie. Rastlina je citlivá aj na cigaretový dym.

Aby sa jej darilo

Teplota v miestnosti by sa mala pohybovať v rozmedzí od 18 do 20 °C a mal by v nej byť dostatok svetla. Rastlinu polievajte odstátou vodou tak, aby bol substrát stále vlhký, nesmie však byť premokrený, lebo reaguje opadom listov. Vodu, ktorá vytečie do podmisky, vylejte. Počas kvitnutia, ktoré trvá často až do marca, môžete dvakrát za týždeň aplikovať hnojivo na izbové rastliny. Vhodné je aj občasné rosenie pomocou rozprašovača.

Čo po odkvitnutí?

Väčšina ľudí si rastlinu kupuje s vedomím, že po sviatkoch ju jednoducho vyhodí. Dá sa pestovať celoročne a k ďalším Vianociam ju môžete „donútiť rozkvitnúť“ znova. Poradíme vám, ako na to. Pri manipulácii s rastlinou nezabudnite používať rukavice, lebo z odrezaných častí vyteká biela mliečna šťava, ktorá je jedovatá, dráždi pokožku a sliznicu.

Ako ju donútiť rozkvitnúť

– Po odkvitnutí obmedzte zálievku. Keď listy uschnú a opadnú, nechajte rastlinu tri až štyri týždne oddychovať.
– Potom rastlinu hlboko zrežte a začnite ju polievať.
– Keď začne pučať, presaďte ju do čerstvého rašelinového substrátu a zasaďte do črepníka, ktorý je o trochu väčší ako pôvodný.
– V letných mesiacoch ju môžete vyložiť na balkón alebo do záhrady. Skôr ako prídu prvé mrazy, schovajte ju dovnútra.
– Pravidelne ku prihnojujte a zrezávajte tak, aby mala maximálne päť výhonkov. Z odrezkov si môžete vypestovať nové rastliny.
– Koncom októbra začnite regulovať dĺžku dňa. Aby rastlina rozkvitla, musí byť v úplnej tme najmenej 14 hodín denne. Najvhodnejšie je zakryť ju kartónovou škatuľou alebo vedrom. Už po troch týždňoch by mali začať vyrastať drobné žltozelené kvietky a okolo nich sa vyfarbovať listene.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share