Nezaradené

Gaultéria a pernétia

Pernettya mucronata Gaulteria lezataTieto pôvabné rastlinky, ktoré zdobia drobné farebné plody, sa začínajú objavovať v obchodoch od konca leta až po advent. Sú také atraktívne, že právom na seba upútavajú pozornosť nakupujúcich.

Spolu so záujmom však tieto rastliny vyvolávajú aj veľa otázok, ktoré často zostanú bez odpovede. Vydržia našu zimu? Ako sa pestujú? Sú náročné? Kam ich máme vysadiť? Nie sú jedovaté pre naše deti? Alebo sú dokonca jedlé?

Oba druhy patria do čeľade vresovcovitých (Ericaceae), takže sú príbuzné napríklad našim čučoriedkam či brusniciam. Ich botanické zaradenie nie je celkom jednoznačné, pretože niektorí botanici ich považujú za dva samostatné rody, v niektorých prípadoch bývajú však zaraďované do jedného rodu. V každom prípade ich praktické využitie sa v jednotlivých prípadoch trochu líši.

Požiadavky na pestovanie

Pripravte pre ňu kyprú, dostatočne kyslú pôdu. Ideálnym substrátom je rašelina namiešaná s ostrým riečnym pieskom, ktorý nesmie obsahovať vápnik. Okrem toho by mal byť aj dobre priepustný. Ak sa nadbytočná voda zdržuje v pôde, rastline hrozí hniloba koreňového systému. Po zakorenení vytvára drobné výbežky, ktorými sa mierne rozširuje do priestoru. Ak pôda nie je dostatočne kyprá, výbežky sa nedostanú ďalej od materskej rastliny.

Na aranžovanie ako stvorená

Gaultéria sa používa i na krátkodobé aranžovanie jesenných debničiek a košov. Pomocou nej sa totiž dajú vytvoriť mimoriadne krásne a romantické výsadby, ktoré vydržia veľmi dlho. Z týchto dôvodov sa najmä v západnej Európe používa ako typická vianočná rastlina.

Neškodné plody

Veľa ľudí, najmä rodičov malých detí, zaujíma, či plody nie sú jedovaté. Informácie k tejto rastline bývajú často veľmi povrchné a nejednoznačné. Plody sa u nás považujú za nejedlé, pretože ich chuť je, mierne povedané, veľmi špecifická. Niektoré kmene severoamerických Indiánov ich však využívajú na výrobu rôznych omáčok a pást používaných ako prílohy k jedlu. Treba však dodať, že konzumácia plodov môže byť nebezpečná pre osoby, ktoré nesmú užívať lieky acylpyrínového typu, pretože gaultéria tieto látky obsahuje.

Liečivé listy

Ešte dôležitejšie vlastnosti majú listy, ktoré obsahujú veľa látok prospešných zdraviu. Získava sa z nich olej, ktorý pôsobí proti bolesti, zápalom, plynatosti i ako močopudný prostriedok. S vnútorným používaním tohto oleja však buďte opatrní, pretože vo väčšom množstve môže byť nebezpečný. Olej z listov gaultérie sa používa aj na výrobu mastičiek používaných pri reumatických ochoreniach, ale tiež v parfumérii a pri výrobe zubných pást. Vám, však bude určite stačiť, ak si pomocou tejto rastliny vylepšíte záhradu či vyzdobíte okenné debničky.

Gaultéria ležatá (Pernettya mucronata)

Je to nízka vždyzelená drevina, ktorá dorastá do výšky asi 20 cm a naše zimy zvláda bez problémov. Pochádza zo Severnej Ameriky, kde rastie najmä na svetlých okrajoch ihličnatých lesov, často na pomerne chudobných, ale veľmi kyslých pôdach. Hodí sa najmä do vresovísk, kde krásne vynikne v predných partiách. Vďaka nenáročnosti a skromným rozmerom sa dá použiť i do skaliek či menších kombinovaných záhonov. Výborne vynikne napríklad v spoločnosti nízkych borovíc, krásnych kameňov či vetrom ošľahaných samorastov.

Pernetia hrotitá (Pernettya mucronata)

Je príbuznou gaultérie, niektoré zdroje ju označujú ako Gaultheria mucronata. Pochádza z Južnej Ameriky, kde rastie v pomerne drsných, podhorských oblastiach. Vo svojej domovine dorastá do výšky 120 až 150 cm, v cudzom prostredí do 60 cm. Po dobrom zakorenení by mala prechodne zniesť i silnejšie mrazy. Vyžaduje tiež veľmi kyslú a dobre priepustnú pôdu, potrebuje však stanovište s trvalo vysokou vlhkosťou vzduchu.

Záhada plodov

Pernetie sú veľmi zaujímavé najmä vďaka množstvu drobných guľovitých plodov. Dnes sa bežne pestujú odrody, ktoré sa vyznačujú plodmi bielej, ružovej i fialovočervenej farby.

Plody sú mdlé, nevýrazné a nejedlé. Podľa niektorých zdrojov však existujú aj odrody, ktorých plody sú šťavnaté a chutné. Na trvalé pestovanie v našich záhradách majú jednu veľkú nevýhodu. Ide totiž o dvojdomé rastliny, čo znamená, že plody vytvárajú iba materské rastliny, ktoré rastú v blízkosti samčích rastlín. Rodiace pernétie sa k nám dovážajú najmä zo západnej Európy. Tam sa väčšinou pestujú v špecializovaných škôlkach, kde bývajú vysadené rastliny oboch pohlaví. Expedované rastliny skoro vždy zdobia atraktívne plody, ktoré však mohli vzniknúť iba vďaka prítomnosti samčích opeľovačov. Ak samčie rastliny nemáte k dispozícii, bohatú úrodu plodov nemôžete čakať. V niektorých prípadoch sa v záhradníctvach síce objavujú veľké nádoby už s vysadenými rastlinami, kde pri sebe rastie viac odrôd vrátane jednej samčej, ale tieto situácie nebývajú príliš časté.

Atraktívne celú sezónu

Napriek tejto trochu smutnej správe nemusíte hneď na pernetie zanevrieť. Sú to totiž rastliny, ktoré sa používajú na relatívne dlho trvajúcu, ale jednorázovú dekoráciu jesenných zákutí. Na vysadenie do debničky sú ideálne, lebo ich plody vydržia v optimálnom stave veľmi dlhý čas, obvykle až do obdobia adventu. Vďaka ich výraznému vzhľadu sa často používajú ako hlavný materiál v aranžmánoch.

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share