Aby sme citrusy – pomaranče, mandarínky, citróny, ale i grapefruity – mohli pestovať v byte, musíme im vytvoriť podmienky, ktoré sa čo najviac približujú podmienkam, v ktorých citrusy rastú tam, kde sa produkčne pestujú, a to sú subtropické oblasti.

Najväčšie problémy v byte sú so svetlom. Citrusy potrebujú dobré osvetlenie a to v byte nájdeme len pri okne. Najlepšie je juhovýchodné alebo juhozápadné okno, a aj tam musí byť rastlina umiestnená do 1 m od vnútorného skla. Teplota v našich bytoch vyhovuje citrusom od jari do jesene. Horšie je to v zime – citrusy potrebujú prezimovanie v chladnej a svetlej miestnosti, s teplotou okolo 10 °C. Zálievka musí byť veľmi presná, rastliny neznášajú priveľa vody. Zalievame odstátou, dažďovou alebo prevarenou vodou. Množstvo vody a termíny polievania sa nedajú nadiktovať. Za slnečného a teplého počasia polievame viac, keď je zamračené a chladnejšie – menej. Cez zimu počas chladného prezimovania polievame veľmi slabo – len aby zem nepreschla. Aj keď nemáme možnosť rastliny prezimovať v chlade a sú celú zimu v teplom byte, zalievame ich menej ako v lete. Pretože rastliny potrebujú vyššiu vzdušnú vlhkosť ako v našich bytoch býva, musíme ich rosiť. Rosič si vyrobíme z flakónu z kozmetiky s tlakovým rozprašovačom, alebo kúpime hotový v obchode s domácimi potrebami. Citrusy nie sú veľmi náročné na zeminu. Môžeme ich pestovať v zmesi ornice (zem zo záhrady), rašeliny, kompostu a piesku. Pôdna reakcia má byť mierne kyslá až neutrálna.

Ako sa staráme o citrusy počas roka?

Na jar môžeme rastliny presadiť. Mladé rastliny presádzame každý rok, staršie každé dva roky a veľké dospelé rastliny raz za štyri-päť rokov. Veľké rastliny môžeme dať do drevených nádob, keramických nádob, ale vhodné sú aj plastové nádoby. Dôležité je, aby mali zospodu odtokový otvor. Po presadení rastliny režeme. Odstránime výhonky bez listov, a veľmi silno a veľmi slabo rastúce výhonky. Z výhonkov, vyrastajúcich blízko seba, vyberieme najvhodnejší a ostatné odstránime tiež. Výhonky podľa potreby skrátime, aby sme vytvorili pravidelnú, peknú korunku. Rastlina musí byť pekná, aj keď nemá kvety a plody. Rany po reze zatrieme štepárskym voskom alebo latexovou farbou. Keď citrusy zimovali v chladnej miestnosti, nedávame ich hneď do tepla, pomaly ich musíme na teplo privykať. Takisto pomaly začíname zvyšovať počet závlah. Asi dva týždne po presadení začíname citrusy prihnojovať. Na prihnojovanie sú vhodné všetky hnojivá, ktoré predajne ponúkajú na izbové rastliny, z hnojív do záhrady je veľmi vhodný Cererit, hnojivá na uhorky a jahody. Podľa návodu pripravíme roztok a rastlinu polejeme. Veľmi slabý roztok (0,1%) môžeme dať do rosiča a rastlinu postriekať na listy a nechať zaschnúť. O tri-štyri dni môžeme rastlinu osprchovať, aby na listoch neboli škvrny. Rastline však škvrny nevadia, je to len estetická chyba. Prihnojovanie opakujeme každé dva týždne, keď rastlina intenzívne rastie, prihnojujeme aj každý týždeň. Povrch zeme v kvetináči neustále kypríme a keď zem trochu klesne, na povrch pridáme kompost. Od mája môžeme citrusy vyložiť do záhrady. Vyberieme si na to obdobie, keď je zamračené – aby prechod nebol náhly – a rastliny dáme do riedkeho tieňa. Výhodné je nádoby zapustiť do zeme – menej vysýchajú. Počas celého leta sledujeme rast rastlín a tvarujeme ich. Najjednoduchšie je zaštipovanie za piatym listom, ale závisí to od položenia výhonkov – môžeme zaštipnúť aj za tretím listom alebo nechať dlhší výhonok. Zaštipnutím podporíme rozkonárenie a dosiahneme rovnomernú korunku.

Keď rastliny zimovali pri nízkej teplote, začínajú asi v máji kvitnúť. Kvety sú nádherné, voňavé, je ich niekoľko na konci výhonkov, rozkvitajú postupne. Pri teplote okolo 15 °C vydržia na rastline dlho. Citrusy sú prevažne samoopelivé, ale keď chceme mať zaručene plody, je lepšie ich opeľovať. Či je peľ zrelý zistíme tak, že sa prstom ľahko dotkneme tyčiniek – peľ sa prichytí na pokožke. Na štetec naberieme peľ a dotkneme sa piestika v úplne otvorenom kvete. Opeľovanie je dobré niekoľkokrát zopakovať, aby sme mali istotu, že sa plody vytvoria. Väčšinou sa vytvorí viac plodov, ako je schopná rastlina udržať, a preto musíme prebytočné plody odstrániť. Prvý raz preberáme plody veľkosti hrášku – necháme ich raz toľko, koľko ich chceme mať dozretých. Druhý raz preberáme plody vo veľkosti čerešne – necháme len konečný počet plodov. Najťažšie je rozhodnúť sa, koľko plodov necháme. Všeobecne možno povedať, že radšej menej ako viac. Prvé kvety neopeľujeme a ak sa vytvoria plody, všetky odstránime. V ďalšom roku necháme 1-2 plody a postupne počet plodov zvyšujeme. V byte počítame na jeden plod asi 40 listov. Ak rastlina reaguje zhadzovaním listov na chybu v agrotechnike, plody nenechávame ani keď je rastlina staršia. Plody dorastú asi do konca septembra. Potom sa začínajú vyfarbovať. Rastliny začíname pripravovať na prezimovanie. Prestaneme ich prihnojovať a ako sa vonku ochladzuje, postupne obmedzujeme polievanie. Koncom septembra ich prenesieme do miestnosti, kde budú cez zimu. Plodom chlad nevadí, dozrejú podľa druhu a podmienok cez zimu – do januára až marca. Oberáme ich až celkom vyfarbené. Sú chutnejšie ako plody z obchodu, pretože dozreli na strome. Citrusy, ktoré nemožno prezimovať v chladných priestoroch, môžeme udržať aj v byte, ale veľmi dôležité je, aby boli úplne pri okne. Musíme ich veľa rosiť a kontrolovať množstvo vody, ktoré rastline dáme, aby sme ju „neutopili“. Plody dozrievajú horšie a niekedy sú suché, málo šťavnaté. Máme však cez zimu kúsok zelenej prírody pred očami.

Chcete mať citrus doma?

Najjednoduchšie je kúpiť si rastlinku od odborníkov – v predajni, na výstavách. Doma ju musíme otužiť, pretože sú to rastliny zo skleníka. Navlečieme na ňu polyetylénové vrecko, denne ju rosíme. Po dvoch týždňoch dávame vrecko občas dolu, asi o mesiac ho dáme celkom preč. Rastlinka si zvykla na náš byt. Veľkú radosť budeme mať z „vlastnoručne“ dopestovaného citrusu. Z kúpených plodov citrónov, pomarančov, mandarínok vyberieme semená, premyjeme vodou a zasejeme do piesočnatej zeme. Keď vyrastú dva pravé listy, presadíme ich do kvetináčov ø 10 cm a pestujeme ako rodiace citrusy. Keď dosiahnu hrúbku ako ceruzka, môžeme ich očkovať. Musíme si zohnať očká od pestovateľov citrusov – najjednoduchšie asi z botanickej záhrady. Keď sa o rastliny dobre staráme, dajú sa očkovať asi ročné semenáče. Očkujú sa ako ovocné stromy. Po zaočkovaní na rastlinku navlečieme polyetylénové vrecko na dva týždne. Po dvoch týždňoch vidíme, či sa očko ujalo. Keď očko začne rásť, semenáč nad očkom zrežeme a máme nádejný citrusový stromček.

Nečakajme, že odteraz už nebudeme kupovať žiadne drahé citrusy. Stromček je hlavne na to, aby nás potešil zelenými listami, voňavými nádhernými kvetmi a malými oranžovými alebo žltými slniečkami, ktoré bude niekto iný obdivovať za naším oknom.

 

Pestovanie citrusov

Citrusy sú rastliny, ktoré pochádzajú z teplej na slnko bohatej oblasti. Tomu zodpovedajú i pestovateľské nároky, teplo, veľa slnka a nie nadmerne vlhká pôda. To ale neznamená, že tieto rastliny rastú iba za „tropických“ podmienok. Čo však je dôležité, je proporcionálny vzťah medzi teplom a slnkom, t. z., že čím je teplejšie, tým viac svetla by sa malo rastline poskytnúť. Pri nadmernej teplote, výdatnej zálievke, no malej dotácii svetla vytvára rastlina mäkké, nestabilné výhonky.

Citrusy sú vhodné na balkóny, terasy, menšie rastliny i na parapetnú dosku v bežne vykúrenej izbe. V lete nie je vhodné južné okno, pretože za sklom môže slnko rastlinu spáliť. Citrusom rozhodne vyberte slnečné, pred vetrom chránené miesto. Nemajú rady prievan.

Substrát

Substrát má byť humózny, priepustný, nízka hodnota pH. Pre citrusy je vhodný mierne kyslý substrát. To dosiahnete použitím rašeliny. Rašelina sama však neposkytuje žiadne živiny, treba ju preto zmiešať s kompostom. Aby bola rastlina pevná, je dobré pridať hlinitú záhradnú zeminu (hlavne u väčších rastlín). Neurobíte chybu, ak pomer bude rovnaký. Na záver môžete primiešať organické hnojivo.

Starostlivosť

V lete potrebujú rastliny veľa vody. Zalievajte ich nie často, ale výdatne dažďovou vodou (prípadne nechajte vodu odstáť). Žiadna rastlina nemá rada studenú vodu, preto by zálievka mala mať izbovú teplotu. Voda z vodovodu je z rôznych dôvodov slabo alkalická a zvyšuje tým pomaly ale isto hodnotu pH substrátu. Mäkká voda má znížený obsah solí a zvyšuje pH iba nepatrne. Citrusy reagujú citlivo na prebytočnú vodu v miske pod črepníkom. Radšej ju vždy vylejte. Nezalievajte na poludnie, ale ráno a večer, keď nie je slnko prudké.

Hnojenie

Vo vegetačnom období je dobré citrusy hnojiť pravidelne vhodným hnojivom, v ktorom je NPK (dusík, fosfor, draslík) v pomere napr. 8:6:8 (tzn., že je v ňom rovnaké množstvo dusíka a draslíka a znížené množstvo fosforu). Ak sa vám zdá, že špeciálne hnojivá na citrusy sú drahšie, môžete použiť i hnojivo na zelené rastliny. Horšie ako nehnojiť, je hnojiť nadmerne. Používať hnojivo treba preto s mierou. Periodicita – 1x týždenne (1-2 g/1 liter zálievky). Dodatočne je dobre pridať hnojivo so stopovými prvkami.

Prezimovanie

Na svetlom mieste pri teplote 5-10 °C, pritom každé 4-6 týždňov mierne poliať. Niektorí pestovatelia prezimovávajú citrusy i v izbe.

Strihanie

Ak sú výhonky dlhé, alebo je koruna mohutná.

Presádzanie

Každé 3-4 roky, ak má rastlina príliš malý črepník. Najskôr dajte na dno črepníka drenážnu vrstvu – štrk, úlomky hlinených črepníkov a pod. Potom vyplňte črepník substrátom, mierne polejte. V tomto období nevystavujte rastlinu extrémnemu priamemu slnku, prípadne teplotám. Najvhodnejším obdobím na presádzanie je jar. V žiadnom prípade to neskúšajte v zime, pretože to podporí rast rastliny, pre ktorú sú vytvorené všetky možné, len nie optimálne podmienky. To isté platí i pre neskorú jeseň. Zamedzte nežiadúcim rastovým podmienkam.

Čo je veľmi dôležité pre citrusy – nemeniť stanovisko, zamedziť striedaniu všetkých teplotných rozdielov. Na to totiž reagujú veľmi nepriateľsky, napr. opadávaním listov.