Stromy

Kuriozita do izby

kratom-plantRastlina pochádza z Thajska, bežne rastie v dažďových pralesoch tropického a subtropického pásma Ázie, napríklad v Indonézii a Malajzii. Je to vždyzelený strom, ktorý dorastá do výšky troch až štyroch metrov, no niekedy môže dosiahnuť dvanásť, či dokonca viac metrov.

Listy tmavozelenej farby majú dĺžku okolo 20 centimetrov a šírku 10 centimetrov. Kvety sú výrazne žlté a rastú zoskupené do guľovitého súkvetia. Mitragyna potrebuje na rast veľmi výživnú pôdu a najmä veľké množstvo vlahy. Je veľmi citlivá na sucho aj mráz.

Pestovanie v nádobe

Patrí do čeľade marenovitých (Rubiaceae) a je príbuzná napríklad s kávovníkom či s gardéniou. U nás ju ako vzácnu kuriozitu a botanickú zvláštnosť ponúkajú niektoré zásielkové záhradníctva. Pestovať ju môžeme v črepníku ako izbovú rastlinu. Keďže uprednostňuje kyslejšiu zeminu, do záhradníckeho substrátu primiešame väčšie množstvo rašeliny. Prihnojujeme ju hnojivom s obsahom železa a dusíka. Vyžaduje dostatok svetla, veľa tepla a okrem bohatej zálievky aj vlhký vzduch, preto ju pravidelne rosíme. Pri nedostatku vlahy zhadzuje listy. Listy opadávajú aj vtedy, keď teplota klesne k 4 °C. V prípade, že ju v lete vyložíme na balkón, dávame pozor na predpoveď počasia a včas ju odložíme dovnútra. Podľa potreby ju tvarujeme a odrezky môžeme použiť na rozmnožovanie.

Zaujímavosť

V juhovýchodnej Ázii túto rastlinu nazývajú kratom a jej listy využívajú v ľudovom liečiteľstve. Sú účinné proti hnačke aj proti bolesti. Drevo sa využíva na stavebné účely.

Vizitka rastliny

Názov: Mitragyna speciosa
Vzhľad: strom vysoký tri až štyri metre
Kvety: žlté
Listy: veľké, tmavozelené

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share