Ak rôzne druhy týchto zelených rastlín uložíte v radoch vedľa seba, môžete vytvoriť živé umelecké dielo. Pri dostatku fantázie je radosť s touto rastlinou experimentovať. Hovorí sa, že kde sa tejto rastline dobre darí, tam vládne rodinná pohoda. Preto je medzi pestovateľmi známa už dlhé roky pod ľudovým názvom „rodinné šťastie“, hoci jej botanický názov je Soleirolia. Pochádza zo stredomorských ostrovov Korzika a Sardínia, kde ju záhradníci používajú namiesto trávy. Má svetlozelené drobné lístočky srdcovitého tvaru, ktoré husto obrastajú biele jemné plazivé výhonky. Tie sa pomerne rýchlo rozrastajú na všetky strany črepníka a za krátky čas vytvoria mäkký zelený vankúšik.

Bez svetla a vody neporastú

Na to, aby sa Soleirolia mohla dobre vyvíjať, vyžaduje určité podmienky. Dá sa povedať, že je to pomerne nenáročná rastlina, ak ju umiestnime na svetlé stanovište bez priamych slnečných lúčov a udržujeme koreňový bal vlhký. Dobre sa jej darí aj v polotieni kdekoľvek v izbe, napríklad na komode alebo stolíku. Na zlé svetelné podmienky reaguje tvorbou neprirodzene dlhých výhonkov. Nezabúdame na výdatnú zálievku, lebo rastlina nesmie nikdy vyschnúť ani byť trvalo premokrená. Zalievame ju podmokom, v teplejších miestnostiach jej v miske pod črepníkom nechávame viac vody. Pri zalievaní zhora sa na bujne rastúcich výhonkoch po čase vytvorí nepekné holé miesto. V lete neuškodí, ak jej raz za dva týždne na doplnenie živín pridáme do zálievky aj hnojivo. Staršie rastliny už nevyzerajú veľmi príťažlivo. Radšej si z odrezkov vypestujeme nové. Stačí ich napichať tesne vedľa seba do nového vlhkého substrátu. Kým zakorenia, prikryjeme ich na krátky čas priehľadnou fóliou. Rozmnožovať sa môžu aj delením.

Zvýraznime ich krásu

Hoci sa Soleirolia vyznačuje plazivým a vankúšovitým rastom, v interiéri pôsobí veľmi atraktívne, najmä ak máme v miestnosti niekoľko jej exemplárov. Keďže rastie plošne, môžeme ju použiť ako súvislú podsadbu vyšších rastlín pestovaných vo väčších črepníkoch. Často ju kombinujeme s rastlinami milujúcimi vodu.