jahodovecTento ker dorastajúci do výšky troch až šiestich metrov je rozšírený od Stredozemného mora až po Anglicko. Počas celého roka ho zdobia kopijovité kožovité listy so zúbkatým okrajom. Koncom leta sa na ňom objavujú metliny bielych zvončekovitých kvetov. Pripomínajú kvety vresov, s ktorými je táto rastlina príbuzná. Zároveň s kvetmi sú na kríčku aj plody, ktoré dozrievajú až na jar budúceho roku. Počas zrenia sa ich farba mení zo žltej na oranžovú až na červenú. Plody sú bradavičnaté bobule, dva až tri centimetre veľké. Farbou pripomínajú jahody, preto rastlinu často nazývajú jahodový strom. Plody sa síce nehodia na priamu konzumáciu, lebo sú kyslé, ale v prímorských domácnostiach z nich pripravujú chutné marmelády, želé, cukríky a iné sladkosti, ako aj pálenku.

Rastlina sa dá pestovať v črepníku ako veľmi dekoratívna drevina. Je ozdobná nielen svojimi lesklými listami, príjemne voňajúcimi kvetmi a rôznofarebnými plodmi, ale aj pokrútenými konárikmi s tmavohnedou až červenou kôrou, ktorá sa odlupuje. Jahodovec síce vydrží bez poškodenia aj mierne mrazy ale na zimu sa odporúča preniesť ho do garáže alebo inej chladnejšej miestnosti.

V lete sa mu bude dariť na slnečnom stanovišti v záhrade alebo na balkóne. Veľmi dobre znáša vysoké teploty a odoláva suchu. Na pôdu nie je náročný, ale lepšie mu vyhovuje kyslejší, priepustný a výživný substrát. Počas leta ho raz za štrnásť dní treba prihnojiť univerzálnym hnojivom a pravidelne polievať mäkkou odstátou vodou. Najlepšia je však dažďová voda. Netrpí žiadnymi chorobami ani škodcami. Podľa potreby sa môže tvarovať, rez znáša veľmi dobre. Odrezky ľahko zakoreňujú a rastlina sa dá dobre rozmnožiť aj semenami.

Zaujímavosť

Odroda ‘Rubra’ má ružové kvety a tvorí veľké množstvo plodov. Drevo jahodovca sa využíva v rezbárstve.