Stromy

Oleander do bytu i do záhrady

Nerium_oleanderOleander obyčajný (Nerium oleander) pochádza zo Stredomoria a subtropických oblastí východnej Ázie a Japonska. Prvá zmienka o pestovaní tejto rastliny pochádza z roku 1596. Názov oleander má svoj pôvod v starogréčtine a vyjadruje charakter rastliny – drevina s listami podobnými olive.

V minulosti bol ozdobou zámockých parkov, aranžérií a zimných záhrad. V súčasnosti patrí medzi obľúbené druhy rastlín, ktoré môžeme pestovať v prenosných nádobách a črepníkoch, a tým zvýšiť dekoratívnosť balkónov, terás, strešných záhrad i verejných priestranstiev.

Opis

Oleander obyčajný zaraďujeme do čeľade zimozeleňovité. Do rodu Nerium patria tri druhy: Nerium oleander – najčastejšie pestovaný, s ružovými alebo bielymi kvetmi, Nerium odorum so silno voňajúcimi červenými kvetmi a Nerium indicum so žltými alebo oranžovými kvetmi. Poznáme veľké množstvo variet, ktoré sa líšia charakterom kvetov – jednoduché, poloplnokveté, plnokveté; farbou kvetov – ružové, biele, žlté, purpurové; s vôňou alebo bez vône a listami – tmavozelenými, žltozelenými alebo svetlozelenými.

Listy sú kožovité a majú podlhovasto kopijovitý tvar, podobný listu vŕby. Vyrastajú buď vo dvojiciach, protistojne orientované, alebo v praslenoch. Ich veľkosť sa pohybuje v rozpätí od 10-15 cm a šírka listu je približne 2,5 cm.

V okrasnom sadovníctve sa uplatňuje aj pre pomerne rýchly rast – 25-30 cm za rok. Živé ploty z oleandrov zvyčajne zastrihávame na výšku 1,8-3 m (dorastá do výšky až 6 m) a formuje do šírky 3 m. V črepníkoch a prenosných nádobách sa týmto rastlinám ponecháva krovitý vzhľad alebo sa pestujú vo forme tvarovaných stromčekov.

Rozmnožovanie

Rozmnožujú sa ľahko vrcholovými stonkovými odrezkami dlhými 7-15 cm, ktoré odoberáme skoro na jar alebo v júli až auguste. Odrezky by mali mať približne 2 až 3 odrastené listy alebo páry listov a nemali by mať kvetné puky. Pri optimálnej teplote 18-20 °C zakorenia za 4-6 týždňov. Zakoreňovať ich môžeme v ľubovoľnom substráte (piesok, pôda, atď). Dobre zakoreňujú aj v pohári s teplejšou vodou, do ktorej môžeme pridať kúsok dreveného uhlia.

Po zakorenení odrezky vysádzame do črepníkov s priemerom 9 cm, ktoré potom na niekoľko dní prikryjeme polyetylénovou fóliou. Substrát má byť zložený z mačinovky, rašeliny a humusu v rovnakom pomere. Mladé rastliny niekoľkokrát zaštipujeme, aby sa podporilo ich intenzívne rozkonárenie. Staršie rastliny zmladzujeme silným rezom. Po odkvitnutí odstrihávame celé súkvetia tesne nad listom, neskôr hlavné výhonky skrátime na polovicu a bočné na dĺžku 10 cm.

Prezimovanie

V zimnom období oleander vyžaduje umiestnenie na svetlom mieste s optimálnou teplotou 6-8 °C a bezprostredná blízkosť ústredného kúrenia mu nevyhovujú. V tomto období je tiež potrebné obmedziť zálievku (zalievať približne raz za 10 dní), aby nedošlo k zahnívaniu koreňov. V polovici marca zvýšime teplotu na 10-12 °C a polievame častejšie. Tento termín je vhodný aj na presádzanie. Staršie rastliny sa presádzajú každé 2-3 roky, keď má rastlina ťažisko veľmi vysoko, nevytvára nové prírastky a spodkom črepníka prerastajú korene.

V lete môžeme rastliny umiestniť von na slnečné a teplé stanovište. V týchto mesiacoch začína postupné rozkvitanie bohatej násady kvetných pukov a odporúča sa častá zálievka, najvhodnejšie dažďovou vodou. Počas rastu a v lete je dôležité prihnojovanie – najlepšie kvapalným hnojivom každých 14 dní.

Pozor – sú jedovaté!

Tieto atraktívne rastliny s nádhernými kvetmi sú však veľmi jedovaté. Obsahujú jedovaté glykozidy: oleandrín, nereín a neriantín. Toxická je celá rastlina, vrátane dymu, ktorý vzniká pri jej horení a vody, v ktorej boli umiestnené kvety. Otrava vzniká po konzumácii listov v čerstvom i suchom stave. Keďže je to dekoratívna rastlina pestovaná v domácnostiach, treba dávať pozor hlavne na malé deti. Príznaky otravy sú: zvracanie, rozšírenie zreničiek, nepravidelný tep, srdečné abnormality, kŕče až smrť. Veľkým nebezpečenstvom sa stáva aj pre domáce zvieratá. Pre človeka je smrteľná dávka už jeden list.

Parazity

Napriek prudkej toxicite rastlinnej šťavy na listoch a konárikoch často parazitujú puklice, štítničky a červce. Spoznáme ich podľa štítkovitých útvarov. Pri silnom napadnutí spôsobujú zmenu sfarbenia, zastavenie rastu až opadávanie listov. Odstraňujeme ich utieraním handričkou namočenou v denaturovanom liehu, umývaním slabým mydlovým roztokom, pri červcoch možno použiť aj štetec namočený v oleji, ktorým potrieme vatové chumáčiky a červce sa udusia alebo použitím systémového insekticídu.

Odrody

Medzi najčastejšie pestované odrody patria „Sister Agnes“ a „Mont Blanc“ s bielymi kvetmi, „Lutescens“ a „Isle of Capris“ s kvetmi žltej farby, „Rosa Bartolini“ s jednoduchými, „Pink Beauty“ a „Mrs. Roeding“ s plnými ružovými kvetmi. Populárnymi novými odrodami sú „Petite Salmon-New“ a „Petite Pink“, ktoré majú zakrpatený tvar a narstajú len do výšky 1,2 m. Odrody ponúkané na našom trhu sú väčšinou bez názvu. Výnimku tvoria odrody s panašovanými listami, ku ktorým sa pridáva názov „Variegata“.

Do čeľade Apocynaceae patrí tiež málo známy „žltý oleander“ (Thevetia peruviana). Tento nádherný ker s výškou do 3 m má veľké množstvo tmavozelených lesklých listov. Počas roka sa na ňom len občas objavia až 7 cm dlhé, zvončekom podobné, voňavé žlté kvety. Ozdobné čierne plody, ktoré majú veľkosť 3 cm, sú jedovaté, tak ako celá rastlina. Tolerancia k vysokým teplotám a suchu predurčujú tento ker do voľných výsadieb alebo do živých plotov v teplejších regiónoch.

Nenáročnosť pestovania, bohatá násada nádherných kvetov a množstvo hybridov sú charakteristiky, ktoré by pestovatelia mali oceniť.

Oleander (Nerium oleander)
Stanovište

Je to vždyzelený a bohato kvitnúci ker, ktorý môže narásť do výšky 3 metre. Obľubuje teplo a slnko, preto mu vyberte najteplejšie miesto vo vašej záhrade – pri múre alebo stene na južnej strane. Z rozohriatých stien profitujú rastliny hlavne na jar, keď sú noci ešte chladné. Oleander je citlivý na nízke teploty, na jeseň znesie krátkodobé nižšie teploty. Od polovice apríla do polovice októbra môže stáť vonku. Prezimovať by mal na svetlom mieste pri teplote 5-10 °C. Priestor by sa mal vetrať a rastlina kontrolovať, či neobsahuje škodcov. Ak sú teploty v marci 10-12 °C, dosiahne sa skoršia tvorba pukov. Po prezimovaní by sa mala rastlina dať najskôr do polotieňa, aby sa jej nespálili listy. Odrody, ktoré majú plné kvety, by mali stáť na stanovišti, chránenom pred dažďom, pretože inak začínajú hniť kvety.

Pôda

Najvhodnejšia je zmes záhradnej zeminy, ktorá je trochu ílovitá, kompostu, rašeliny a piesku na prekyprenie. Bežne sa oleander sadí do vápenatej pôdy.

Zálievka

Oleander obľubuje vápnik, preto sa hovorí, že ho netreba polievať mäkkou vodou. Určite mu neuškodí – naopak – keď ho mäkkou vodou budete polievať. Jeden až dvakrát do roka môžete rozsypať na substrát vápno. Je omyl myslieť si, že oleander ako typická južná rastlina, znesie aj sucho. Naopak – má vysoké nároky na vodu, hlavne v letnom období. V protiklade k iným kontajnerovým rastlinám majú oleandre rady „kúpeľ nôh“. Polievať môžete dotiaľ, kým voda v miske pod črepníkom pretečie a poliať znovu, keď je prázdna. V lete, počas horúcich dní polievajte ráno a večer. Od apríla do konca augusta sa 1x týždenne pridá do zálievky hnojivo. Pre zálievku v zime platí: čím svetlejšie a teplejšie je miesto, tým viac vody rastlina potrebuje. Potreba vody by sa mala kontrolovať 1x týždenne. V chladnom priestore (4-6 °C) stačí ak sa rastlina poleje každé 2-3 týždne.

Výživa

Počas vegetačného obdobia na jar a v lete je nutné pridať rastline pravidelnú výživu. Najvhodnejšie je viaczložkové hnojivo na podporu kvitnutia.

Strihanie

Táto otázka vyvoláva často u priateľov oleandrov bolesti brucha. V žiadnom prípade sa nesmie strihať na dĺžku 5-10 cm.

Kedy sa má prípadne musí strihať?
Keď to rastlina optickyvyžaduje, prípadne, keď jednotlivé výhonky rušia celkový dojem. Ďalším dôvodom je opadávanie listov rastliny. Biele a žlté odrody tvoria zospodu dostatok nových výhonkov, ružové a červené zrežeme, aby sme podporili rozvetvenie do strán.

Vytvoria sa po zostrihaní kvety?
Záleží na tom, ako hlboko sa reže a kedy. Čím skôr sa strihá a čím vyššie, tým väčšia je šanca, že na rastline sa vytvoria kvety ešte ten rok. Zrežte štvrtinu, tretinu alebo maximálne polovicu.

Prezimovanie

V zásade platí: na chladnom a svetlom mieste. Svetlé schodište je lepšie ako tmavá pivnica. Ale v núdzi je tmavá a chladná pivnica lepšia ako tmavý a teplý priestor. Čím tmavší je priestor, tým chladnejší by mal byť. Na svetlejšom mieste by mala byť teplota vyššia. Oleandre znesú i mierne mrazy –5 °C. Ideálne miesto je skleník, kde je teplota 0 °C. Dôležité je vetranie, pretože chladný stojaci vzduch s vysokou vlhkosťou podporuje šírenie infekcií.

Choroby a škodcovia

Oleander patrí bohužiaľ k rastlinám, ktoré častejšie ohrozujú choroby a škodcovia.

Vošky
Patria k najčastejším nepriateľom oleandra. Ide o vošky, ktoré nevidíte na iných rastlinách – sú žlté, relatívne veľké a väčšinou sú na koncoch výhonkov. Tu pomôže najviac chemický postrek rastliny.

Štítničky
V období sucha môžeme na listoch zbadať výlučky škodcu – listy sú lepkavé. Postriekajte ich olejom – najvhodnejší je repkový olej.

Pavúčik
Predstavuje veľký problém pre rastlinu. Na listoch vznikajú biele miesta, neskôr majú pavučinový povlak. Aj tu môže pomôcť olejový postrek, alebo pri väčšom napadnutí postrek fungicídom.

Plieseň sivá
Ohrozuje rastlinu hlavne na jeseň, keď sa pripravuje na prezimovanie. Ide o hubové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým konce výhonkov a puky. Tieto opadávajú. Rastliny uskladňujte na suché miesto a postarajte sa o výmenu vzduchu – nesmie byť príliš vlhký. Odstráňte suché kvety a napadnuté časti rastliny.

Ascochyta
Aj tu ide o hubové ochorenie, ktoré ohrozuje rastlinu hlavne v lete, v období sucha. Napadnuté miesta sú najskôr hnedé, neskôr čierne. Tu pomôže postrek fungicídom.

Rakovina
Ide o bakteriálne ochorenie rastliny. Na listoch sa tvoria hnedé miesta, ktoré sa neustále zväčšujú. Môže pomôcť odrezanie napadnutých častí, väčšinou však rastlina padne za obeť.

Presádzanie

Staršie rastliny sa presádzajú každé 2-3 roky. Špicatým drevom sa uvoľnia koreňové baly, odrežú sa uvoľnené korene a rastlina sa vloží späť do pôvodnej nádoby, pričom sa doplní čerstvý substrát. Na sadenie sa použijú dva diely dobrého záhradného substrátu, dva diely rašeliny, jeden diel piesku a 1,5 – 2g/l viaczložkového hnojiva. Čím staršia je rastlina, tým ílovitejšia má byť pôda. Po presadení ju dajte na tienisté miesto. Mladé rastlinky sa presádzajú každý rok.

Rozmnožovanie

Najbežnejší spôsob je rozmnožovanie odrezkami medzi júnom a septembrom. Vyberte pevné konce výhonkov, ktoré nemajú kvety. Odrežú sa nožom alebo ostrými nožnicami. Zakorenia na teplom a tienistom mieste v nádobe s vodou. Spodná časť výhonku by mala stáť asi 2-5 cm vo vode. Na zakorenenie sú spravidla potrebné 3-4 týždne. Keď sú korene dlhé 1-2 cm, zasadia sa mladé rastlinky do črepníka.

Na záver

Šťava oleandra je jedovatá, preto by sa nemala dostať do rany alebo do očí. Rastlina kvitne iba počas teplého leta. Ak je daždivé počasie, opadávajú často puky.

Súvisiace články

9 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share