Kvety

Kana – exotika v záhrade

Rozmýšľate nad založením bujnej tropickej záhrady? Ak áno, predstavujeme vám kany pre ich nenáročnosť a exotickú krásu listov a kvetov.

Bujné a pôvabné

Nová vlna nadšenia pre exotiku vedie k renesancii nádherných kán. Majú obrovské podlhovasto vajcovité listy a kvety usporiadané do klasov hýriacich farbami ohňa. Často ich môžeme vidieť v mestských a verejných záhradách, kde sú ústredným motívom mnohých záhonov. Väčšinou ide iba o niekoľko druhov, ktoré sa zvyknú opakovať. Kany nám však ponúkajú na výber viac ako sto druhov kvitnúcich v rôznych odtieňoch, od červenej cez oranžovú, žltú a ružovú. Často bývajú aj viacfarebné so škvrnami, pásikmi alebo bodkami. Atraktívne sú aj listy, niektoré sú zelené, iné sa zase zafarbujú do fialových, červených alebo žltých odtieňov.

Pestovanie

Výhodou kán, je, že si ich môžeme veľmi ľahko vypestovať. Nevyžadujú špeciálnu starostlivosť, stačí, ak im zabezpečíme vlhkú pôdu obohatenú o kompost a teplé, slnečné miesto. Dobre sa im darí aj v črepníkoch alebo nádobách na terase, v skleníkoch a átriách, kde vytvárajú veľkolepý dojem. Na pestovanie v črepníkoch sú obzvlášť dobré menšie odrody. Hoci sú ešte malé, začínajú kvitnúť veľmi skoro. Nevýhodou je, že hľuznaté podzemky, z ktorých môžeme kany vypestovať, nie sú mrazuvzdorné. Hneď ako začnú prvé listy černať od mrazu, musíme ich zo záhrady vykopať. Zelenú časť odrežeme a podzemky uložíme do mierne vlhkej zeminy alebo rašeliny v suchej miestnosti. Od nadmernej vlhkosti by mohli začať rásť alebo by na jar horšie zakoreňovali. Odstránením prebytočnej zeminy po uskladnení ich privedieme opäť k životu. Podzemky potom nakrájame na kúsky tak, aby každá časť mala aspoň tri klíčiace výhonky. Tie potom vložíme do stredne veľkého črepníka s kompostom, zľahka zalejeme a necháme v teple. Keď začnú z podzemkov vyrastať výhonky, zvýšime zalievanie a dáme ich na chladnejšie miesto. Ak už pominulo nebezpečenstvo mrazov, vysadíme ich do záhonu alebo ich v črepníkoch umiestnime von. V nevykurovaných skleníkoch hľuznaté podzemky začínajú rásť vo februári až marci. Ak ich vysadíme von začiatkom júna, zvyčajne zakvitnú v júli. Tieto nápadné trvalky kvitnú priebežne celé leto a celú jeseň, pričom za jedno vegetačné obdobie dokážu vyrásť až do výšky očí. Stonky vyrastajúce počas jesene kvitnú dovtedy, kým nezmrznú.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share