Stromy

Sumachy sú v jeseni najkrajšie

sumachNie každý má takú veľkú záhradu, aby v nej mohlo okrem zeleniny a ovocia pestovať aj okrasné kríčky a stromy. Ale na problém malých záhrad sa dá pozrieť aj z opačnej strany: záhrada je taká malá, že v nej radšej budeme pestovať len rastliny pre potešenie duše a oka. Jednou z nich môže byť napríklad listnatý strom sumach, ktorý bude ozdobou vašej záhrady najmä v jeseni.

Sumach (rhus) je rod úplne alebo čiastočne mrazuvzdorných opadavých stromov, krov alebo popínavých rastlín, ktoré sa pestujú pre delené jaseňovité listy s krásnym jesenným sfarbením a často aj pre ozdobné červené šúľkovité súplodia. Drevo majú pevné, často husto chlpaté, kôru rozbrázdenú. Obsahujú mliečnu šťavu. Znesú sucho i vlhko, mierne zatienenie i znečistené ovzdušie. V miernom a subtropickom pásme rastie veľa druhov. Niektoré sú jedovaté, už pri dotyku spôsobujú kožné zápaly a opuchliny, ako napríklad sumach jedovatý. Ten radšej nepestujeme.

Veľmi obľúbeným druhom je sumach pálkový (Rhus typhina), ktorý pochádza zo Severnej Ameriky. Má rád slnko a dobre priepustnú pôdu. U nás sa pestuje veľmi často. Sadí sa buď do skupín alebo solitérne. Môžeme ho vysádzať aj do nádob, v tom prípade ho však musíme usmerňovať v raste starostlivým rezom.

Opis

Je to veľký, vidlicovite rozkonárený ker alebo strom, s riedkou korunou, vysoký päť až osem metrov. Od polovice do konca leta vytvára drobučké zelenobiele kvety. Na samičích rastlinách sa vyvíjajú súplodia guľovitých sýtočervených plodov. Zamatové červenohnedé konáriky sú ukryté v tmavozelených listoch s podlhovastými lístkami, ktoré sa na jeseň sfarbujú do žiarivo oranžovočervena. Vtedy sú sumachy najkrajšie. Veľmi rýchlo rastú, sú úplne otužilé a nenáročné.

Rozmnožovanie

Najjednoduchšie sa rozmnožujú koreňovými odrezkami v období vegetačného pokoja, teda čo najneskôr na jeseň alebo tesne pred príchodom jari. Korene by nemali byť hrubšie ako ceruzka. Väčšiu materskú rastlinu môžeme nechať na mieste a po odbere odrezkov k nej zeminu opäť prihrnieme. Menšie rastliny po odbere odrezkov presadíme. Korene rozrežeme ostrým nožom šikmým rezom na diely dlhé asi päť centimetrov. Koreňové odrezky vysádzame vo zvislej polohe do črepníkov, pričom musíme dávať pozor, aby sme ich neobrátili. Hrubšie koreňové odrezky treba postaviť tak, aby rezná plocha hornej časti odrezka bola tesne pod povrchom pôdy. Tenšie odrezky by sa nedali do substrátu zatlačiť, preto ich ukladáme do črepníkov alebo debničiek vodorovne a prikryjeme asi desať až pätnásť centimetrovou vrstvou pôdy. Cez zimu ich necháme zakoreniť, v skleníku, ale od jari do jesene môžu byť vonku.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share