Nezaradené

Cukrové zemiaky

Slnecnica hluznata Helianthus tuberosus

Topinambury majú podobné použitie ako zemiaky, navyše neobsahujú škrob. Tak prečo si ich nedopestovať.

Slnečnicu hľuznatú (Helianthus tuberosus) poznáme skôr pod názvom cukrový zemiak, alebo topinambur. Získava si stále väčšiu obľubu ako chutná a zdravá zelenina. Je to rastlina z čeľade astrovitých a je veľmi blízka príbuzná bežne pestovanej slnečnici. Jej stonka dorastá do výšky 1 až 2,5 m, pričom listy a kvety sú menšie ako má slnečnica. Konzumnou časťou sú hľuzy, rastúce pod povrchom pôdy. Ich tvar je nepravidelný, podlhovastý s početnými hrbolčekmi. Hľuzy môžu byť sfarbené do biela, žlta, ružova alebo červena.

Nároky na pestovanie

Slnečnica hľuznatá nemá veľké nároky na pôdu a prostredie. Najlepšie jej vyhovujú ľahšie pôdy bohaté na humus. Na tom istom mieste sa môže pestovať viac rokov, pri prihnojovaní prináša pomerne vysoké úrody. Na jednom štvorcovom metri môžete dopestovať 4 až 7 kg chutných hľúz.

Zber a skladovanie

Hľuzy sa vyberajú z pôdy vykopávaním rýľovacími vidlami práve teraz na jeseň, rovnako ako zemiaky. Sú odolné proti silným mrazom, preto časť môžete ponechať na záhone a vykopávať ich aj počas zimy.

Majú pomerne tenkú šupku a počas skladovania vädnú a vysychajú, takže je lepšie ich zberať postupne podľa potreby. V prípade skladovania treba hľuzám zabezpečiť teploty v rozpätí 0 až 2 °C.

Vedeli ste, že…

… v hľuzách topinamburu sa nachádzajú dôležité biologicky aktívne látky ako inulín, pektínová vláknina, organické kyseliny, aminokyseliny?
… nájde sa v ňom aj železo, vápnik, kremík, zinok, horčík, draslík, fosfor, mikroelementy, či vitamín C a vitamíny zo skupiny B?
… hľuzy sú vďaka obsahu inulínu veľmi vhodnou zeleninou pre diabetikov a ľudí s nadváhou.
… topinambur pomáha znížiť hladinu zlého cholesterolu v organizme, reguluje krvný tlak a tráviaci systém, zároveň chráni pečeň a obličky?
… ochranné látky pomáhajú ľudskému organizmu zbaviť sa rôznych jedov, ťažkých kovov a toxínov organického pôvodu?
… primeraná denná dávka sú tri stredne veľké hľuzy?

Tip

Aby vám neprerástol cez hlavu
Nevýhodou je, že je to invázna rastlina, ktorá veľmi ľahko prerastá do okolia. Miesto pestovania je preto vhodné ohraničiť zábranou z plastu, dreva či betónovej skruže zakopanou do pôdy.

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share