Stromy

Jarabina oskorušová

oskorusaMenej známe ovociny stále častejšie nachádzajú miesto ako zaujímavé spestrenie našej stravy. Preto by sme mali venovať väčšiu pozornosť ich rozširovaniu a pestovaniu. V prvom rade ich musíme dobre poznať, aby sme vedeli, ako ich pestovať. Medzi najmenej známe ovocné druhy patrí oskoruša – jarabina oskorušová (Sorbus domestica).

Nároky na prostredie

V našich podmienkach patrí medzi skoro neznáme ovocné druhy, alebo sa veľmi často zamieňa za iné divo rastúce druhy. Pochádza zo Stredomoria. Vyskytuje sa najmä na južnom Slovensku. Vytvára stromy veľkého vzrastu. Podľa typu plodov rozoznávame dva typy, jabĺčkovitý a hruškovitý (Sorbus domestica maliformis a pyriformis). Plody dozrievajú koncom septembra. Najlepšie jej vyhovujú hlboké pôdy na vápencovom podklade. Vyžaduje slnečné stanovište a dostatok priestoru pre svoj rast. Stromy vysádzame do sponu 8-10 x 6-8 m. Po výsadbe stromčekom skrátime kostrové konáre. Rezom sa snažíme dopestovať vzdušnú korunu s bohatou násadou rodivého dreva. Z pestovateľského hľadiska ju radíme k ovocným druhom, ktoré nevyžadujú intenzívny rez ani špeciálnu agrotechniku. Najvhodnejší termín výsadby je jeseň. Vysádzame ju od pätnásteho novembra.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa predovšetkým vegetatívne, a to vrúbľovaním alebo očkovaním na vlastný semenáč, semenáč hrušky alebo jarabiny vtáčej. Ujateľnosť býva veľmi vysoká. Očká odoberáme z letorastov, ktoré sú ešte v plnej vegetácii. Z polovyzretých a vyzretých letorastov majú očká len veľmi malú alebo žiadnu ujateľnosť. Ak si chceme dopestovať oskorušové semenáče vhodné na očkovanie alebo vrúbľovanie, postupujeme nasledovne. Z plodov hneď po zbere odstránime mäkkú dužinu. Po vyčistení semeno hneď vysievame na záhony. Klíčivosť je asi sedemdesiat percentná. V prípade, že plánujeme jarnú sejbu, semená vyžadujú stratifikáciu. Zasypeme ich asi jeden a pol centimetra hrubou vrstvou ľahkej zeminy, najvhodnejšia je rašelina a piesok. Keď majú semenáče dostatok vlahy a záhon je udržiavaný v bezburinnom stave, za jeden rok narastú asi do výšky pätnásť až tridsať centimetrov. Najväčšie semenáče môžeme už v budúcom roku po preškôlkovaní očkovať, respektíve vrúbľovať.

Plody

Plody oskoruše dozrievajú koncom septembra. Vzhľadom na veľkosť koruny je zber pomerne obtiažny. Najčastejšie sa plody striasajú. Sú vhodné na konzum až určitý čas po zbere, keď zmäknú. Tvrdé plody môžeme uskladňovať až dva mesiace. Okrem priamej konzumácie sú vhodné aj na spracovanie v domácnosti, na prípravu marmelády, ovocného vína a destilátov. Dajú sa veľmi dobre aj sušiť, pretože majú pomerne malú výťažnosť štiav, len asi päťdesiat percent. Taktiež ich môžeme použiť aj pri výrobe ovocného vína. Odporúčame kombinovať oskorušový a jablčný mušt v pomere 1:5.

Rozmnožovanie tohto ovocného druhu zostáva v súčasnosti úlohou záhradkárov, pretože ovocné škôlky ho nerozmnožujú. Odporúčame však vysadiť tento ovocný druh všade tam, kde sú na jeho pestovanie vhodné podmienky.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share