Holandským pestovateľom sa podarilo rozšíriť rodinu exotickej rastliny klerodendron o nový druh Clerodendron wallichii.
Rastliny pochádzajú z Afriky a Ázie a ich názov je odvodený z gréckeho kleros – veniec a dendron – strom. Podľa legendy ich nazývali aj strom osudu. Mali pravdepodobne liečivé účinky, avšak podľa prezývky sa dá predpokladať, že asi nie vždy. Napriek tomu, že existuje približne štyristo druhov, len niektoré z nich boli šľachtené. Najpopulárnejší je klerodendron Thomasonovej (Clerodondron thomsoniae), ktorý vytvára súkvetia kvetov s karmínovými lupienkami a zvončekovými, čisto bielymi kalichmi a Clerodondrum paniculatum „Starshine“ s oranžovými kvetmi.
Krásne kvitne
Všetky klerodendrony veľmi bohato kvitnú a Clerodendrum wallichii nie je výnimkou. Nemá kríčkovitý ani pyramidálny tvar ako ostatné druhy, ale má oveľa voľnejší vzrast. Má viac visiaci ako vzpriamený strapec prekrásnych bielych kvetov. Tie sa začínajú rozvíjať odspodu a kvitnú asi päť týždňov. Lesklé tmavozelené lístky s nimi pekne kontrastujú. Rastlina dosahuje maximálnu výšku päťdesiat centimetrov.
Na čo netreba zabudnúť
Nepotrebuje zvláštnu opateru, len teplota v miestnosti by nemala klesnúť pod -°C. Kvet je citlivý na etylén. Nedávajte ho do blízkosti zrelého ovocia, do znečisteného ovzdušia alebo do miestnosti, kde sa fajčí. Neprekáža mu ani tieň, ani priame slnečné svetlo. Treba však dávať pozor, aby nevyschol koreňový bal. Raz za týždeň treba rastlinu prihnojiť. Keď klerodendron odkvitne, kvety odstrihnite a nechajte ho niekoľko mesiacov odpočívať. Zakvitne znova.
Klerodendron
Táto atraktívna kvitnúca rastlina sa môže ťahať po podpere a dosiahnuť dĺžku výhonkov až štyri metre. V období kvitnutia poteší oko pestovateľa šarlátovo červenými kvetmi. Obľubuje svetlé stanovište, nie však priame slnečné lúče. V zime by mala byť teplota nižšia, ideálna je okolo 10-15 °C. Počas tohto obdobia stráca rastlina listy. To však nie je dôvod na starosti, pretože vo februári sa zostrihá, opäť postaví na teplé a svetlé miesto a vyženie nové výhonky. V letných mesiacoch ju treba výdatne polievať a každých 14 dní hnojiť. Rozhodujúci pre úspech pri pestovaní tejto rastliny je teplotný rozdiel v zimných mesiacoch. Presádza sa iba vtedy, keď je to nevyhnutné. V marci sa môže rozmnožovať odrezkami alebo semenami. Kvitnúce rastliny sú na trhu od apríla do augusta.