Stromy

Červenolisté dráče

Berberis_thunbergiiOdborná literatúra sa zmieňuje o devätnástich druhoch dráčov (Berberis), ktoré sú rozšírené vo všetkých svetadieloch okrem Austrálie.

Ide o tŕnisté kry so zaujímavým žltým drevom. Obyčajne sú veľmi dekoratívne. Kvitnú v máji až júni, ich kvietky sú nepríjemne aromatické. Poznáme druhy opadavé a vždyzelené. Opadavé majú plody – bobule červené, vždyzelené modré. Nás zaujímajú červenolisté druhy a odrody, ktorých je síce málo, ale sú o to cennejšie.

Dráč Thunbergov

S týmto zelenolistým východoázijským základným druhom sa stretávame pomerne často. Mladé konáriky má lysé a obojpohlavné kvety na štíhlych stopkách vo zväzočkoch usporiadané po dva až štyri. Korunné lupienky majú na vrchnej strane pri báze vždy dva medníky. Zväzočky listov vytvárajú na striedavo postavených brachyblastoch. Listy sú na okraji riedko ostnito zúbkaté, sviežozelené, s červeným nádychom.

Obsah červenofialových farbív v listoch sa najviac prejavuje pri najčastejšie pestovanej červenolistej odrode ‘Atropurpurea’. Farba listov v tomto prípade výrazne kontrastuje so žltou farbou kvetov. Zaujímavé je,že gén pre tmavočervené zafarbenie listov je čiastočne dedičný, čo vidieť už na mladom generatívnom potomstve.

Listy krov pestoivaných v polotieni získavajú zelenkastú farbu, čiže červeň listová sa čiastočne stratí. Dráče majú nepríjemnú vlastnosť – sú medzihostiteľmi hrdze trávnej (Puccinia graminis), preto sa nemajú pestovať na dedinách a blízko obilných porastov. Dráč Thunbergov je proti tejto chorobe imúnny.

Dráč Thunbergov červenolistý

Jeho sýto bronzovočervené olistenie počas celého vegetačného obdobia sa na jeseň mení na šarlátovočervené. Staršie rastliny bohato kvitnú a vytvárajú množstvo červených plodov. Je medonosný. Hodí sa ako solitér alebo do voľne rastúcich i strihaných živých plotov. Odroda ‘Atropurpurea Nana’ je nízky ker – do 50 cm – guľovitého tvaru, vhodný do nízkych plôtikov, na svahy a do skalky, lebo vyniká svojím tmavo purpurovohnedým zafarbením listov. Ide o veľmi hustý a drobnotŕnistý kríček. Odroda ‘Red Chief’ je vysoká do dvoch metrov, má rozprestretý vzrast, výhonky sú viac-menej prevísajúce, listy kopijovité až vajcovité, purpurovo hnedočervené. Kvety sú žlté v máji. Vytvára málo plodov. ‘Red Pillar’ má široko vajcovité červené listy so zeleným olemovaním. Je veľmi dekoratívny.

Dráč obyčajný

Je u nás pomerne bežný, ale pre medzihostetiteľskú službu hrdzi trávnej ho pestujeme opatrne. Inak je to stará liečivá drevina, obsahujúca viacero alkaloidov. Červené podlhovasté bobule obsahujú menšie množstvo vitamínu C a organické kyseliny. Vyselektované sú už veľkoplodé klony, ktoré sú vhodné na zaváranie. V okrasnom záhradníctve sa uplatní odroda ‘Atropurpurea’ s tmavočervenými listami počas celej vegetácie. Ker dorastá do dvoch metrov, trojpočetné tŕne sú dlhé jeden až dva centimetre. Žlté kvety má v strapcoch dlhých päť až sedem centimetrov.

Rozmnožovanie

Dráče rozmnožujeme semenom, ktoré po zbere v jeseni očistíme, preperieme a hneď vysejeme alebo asi tri mesiace stratifikujeme. Stratifikovať môžeme aj celé plody. Rozmnožujeme ich aj vegetatívnou cestou z vyzretých výhonkov od júna do septembra. Zakorenené odrezky v októbri črepníkujeme a zazimujeme v hlbokom parenisku.

Dráč Thunbergov môžeme použiť i na vrúbľovanie nižších drobnolistých a vzácnejších druhov a odrôd, pričom ako podpník použijeme jeho červenolistú odrodu, aby sme dobre rozoznali vrúbľovance, ktoré sa ujali.
Všetkým opadavým druhom sa najlepšie darí na slnečnom stanovišti. Sú dosť otužilé, uplatnia sa aj na výživnej, suchšej a vápenatej pôde. Dobre znášajú znečistené ovzdušie. Vysádzame ich aj do skupín. Vhodné sú do skaliek i na bonsaje. Ak ich pestujeme v kontajneroch, rastliny vysádzame v priebehu celého roka.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share