hibiscus_syriacus_rose_of_sharon_flower_22-09-05_1Opis

Je ker vysoký 2-3 metre. V Indii alebo Číne, odkiaľ pochádza, dorastá ešte vyššie a vytvorí aj malý strom. Zelenkasté letorasty sú mäkko chlpaté a bodkované, staršie s malými bodkovanými svetlými lenticelami. Striedavé listy sú krátkostopkaté, trojlaločné, hrubo zúbkaté 5 až 10 cm dlhé, na líci sivozelené, na rube svetlejšie, spočiatku chlpaté, neskôr až lysé. Kvitne v auguste až septembri, kvety sú bielej, ružovej, fialovej, červenej a modrej farby. Môžu byť jednoduché, poloplné alebo plné. Základný druh má ružovofialové kvety.

Existuje mnoho záhradných odrôd, ako napr. „Blue Bird“ – kvety jednoduché, široko otvorené až 12 cm široké, modré s načervenalým stredom, „Boule de Feu“ – kvety plné, tmavočervené, „Moustrosus“ – kvety jednoduché, biele s ružovou kresbou a tmavočerveným stredom, „Puniceus Plenus“ – kvety plné, veľké, červené, „Red Heart“ – kvety jednoduché obrovské, biele s výrazne červeným stredom, „Totus Albus“ – kvety jednoduché, biele, „Woodbridge“ – kvety jednoduché tmavočervené s tmavým stredom. Výhodou ibišteka sýrskeho je, že kvitne v období, kedy kvitne málo drevín.

Nároky na prostredie

Vyžaduje dobrú záhradnú pôdu, ľahšiu a vzdušnú, slnečné stanovište, chránené proti severným a východným vetrom. Nevyzreté konáriky v tuhších zimách namŕzajú, preto sa aj v teplých polohách odporúča pôdu pod krom prikryť zotletým lístím, čečinou, slamou alebo hnojom. Namrznuté minuloročné konáriky pred vypučaním listov treba skrátiť na 2-3 púčiky. Ker raz za dva až tri roky treba presvetliť, časť starého dreva odstrániť, prípadne silným skrátením omladiť. Používa sa ako solitéra na slnečné stanovište. Pretože kvitne na mladých výhonkoch, môže sa použiť aj na strihané, ale netvarované dekoračné živé ploty.

Rozmnožovanie

Rozmnožujeme ho semenom na jar v parenisku, kde pomerne skoro vyklíči. Semenáčiky sadíme do malých črepníkov a už ako jednoročné sú dobré podpníky. Dobre zakoreňujú letné odrezky napichané do pareniska koncom júna. Po zakorenení rastliny necháme aj cez zimu pod vzdušným krytom v parenisku. Na jar ich presádzame do črepníkov, potom o rok do kontajnerov alebo na záhon. Spočiatku rastú pomaly. Ušľachtilé taxóny môžeme štepiť v zime v skleníčku na vypučané zakorenené podpníky. Štepence treba ešte v budúcej zime držať pod vzdušným krytom. Rozmnožovať ho môžeme aj koreňovými odrezkami.