Poradňa

Prírodná špongia

Plody u nás pomerne málo známej lufy majú dvojaké využitie. Môžeme ich konzumovať ako zeleninu, alebo nechať dozrieť a pripraviť si z nej hubku na umývanie. Rastlina je veľmi dekoratívna a v záhrade poslúži aj ako zelená stena.

Táto tropická jednoročná rastlina patrí do čeľade tekvicovitých. Za oblasť s najlepšími podmienkami na pestovanie lufy sa považuje Egypt, odkiaľ rastlina pravdepodobne pochádza. S úspechom ju však môžeme pestovať aj u nás, ale len v najteplejších oblastiach alebo v skleníku. Pestujeme ju zo semienok, ktoré sú čierne a matné.

Kedy vysádzame?

Keďže semienka veľmi dlho klíčia, pred vysadením je vhodné na dva dni ich namočiť do vody, ktorú niekoľkokrát vymeníme. Potom semienka vyberieme a položíme na vlhkú vatu. Počkáme, kým neprasknú a neobjavia sa klíčky. Až potom ich môžeme vysadiť. Do jednej jamky vložíme po dve semienka a polejeme. Urobíme tak v máji, keď už nehrozia neskoré mrazíky. Pri výsadbe pamätáme na to, že lufa je popínavá rastlina s dlhými výhonkami, dosahujúcimi niekoľko metrov. Preto ju sadíme na väčšie vzdialenosti, približne osemdesiat centimetrov, a pripravíme pre ňu oporu. Kvitne svetložltými kvetmi, ktoré sa podobajú na kvety uhoriek, pričom sa najskôr objavia samčie, neskôr samičie kvety.

Asi o mesiac sa vytvorí plod v tvare štíhlej tekvice s hladkou šupkou, ktorý sa pri stopke zužuje. Je dlhý 15 až 100 centimetrov.

Čo s plodmi?

Nezrelé plody sú šťavnaté a príjemne voňajú. Konzumujú sa surové ako zelenina v rôznych šalátoch. Dajú sa aj variť, dusiť či nakladať do sladkokyslého nálevu ako uhorky. Priemyselne sa spracúvajú a vyrábajú sa z nich hubky na umývanie alebo sa využívajú ako vypchávkový materiál do matracov a sediel aj ako izolačný materiál. Vyzreté plody sa ponoria do nádob s prúdiacou vodou, kým sa nevyplavia mäkké časti a semená. Zostanú len pevné vlákna, ktoré sa nakoniec sušia a bielia na slnku. V suchom stave je lufa tuhá, drsná, ale po styku s vodou zmäkne. Je ideálna na každodenné sprchovanie. Čistí pokožku a odstraňuje odumreté bunky, pomáha proti celulitíde a zanecháva pokožku vláčnu a hladkú. Po každom použití ju treba nechať vyschnúť.

Tip

Ak sa rozhodnete pre pestovanie lufy, vysušiť si ju môžete aj v domácich podmienkach. Plody nechajte dozrievať štyri až päť mesiacov. Keď sa šupka na konci otvorí, vysypte semená. Šupku odstráňte a vláknitý skelet vložte do nádoby s vodou. Po niekoľkých dňoch vyberte, vyžmýkajte a vložte do vody, do ktorej pridáte trochu prípravku na bielenie. Na druhý deň vodu vylejte, lufu podľa potreby dočistite pod tečúcou vodou a zaveste na slnko vysušiť.

Vizitka rastliny

Názov: lufa valcovitá (Luffa cylindrica)
Vzhľad: popínavá rastlina
Kvety: žlté
Listy: srdcovité, tmavozelené
Zaujímavosť: z plodov sa vyrábajú rohožky a mnohé iné predmety dennej potreby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share