KaktusyPoradňa

Kaktusy a sukulenty vo februári

vianocny kaktusDni sa začínajú predlžovať, slnko sa objavuje stále častejšie, intenzita svetla a tepla je zo dňa na deň silnejšia a okolitý svet sa pomaly prebúdza.

Sukulentné rastliny, najmä tie, ktoré sme prezimovávali v svetlom prostredí, nám už dávajú na vedomie, že sú pripravené na tohtoročné vegetačné obdobie. Pretože však v našich zemepisných šírkach vo februári nie sú optimálne podmienky na zdravý vývin rastlín a aj počasie sa môže výrazne zhoršiť, zostáva riziko, že teplom a vodou prebudené rastliny sú po ochladení veľmi citlivé a môže to znamenať aj ich koniec. Preto vo februári sukulenty radšej nepolievame, aj keď pohľad na ich scvrknuté a zaprášené listy v nás vyvoláva ľútosť. Počas slnečných dní ich môžeme jemne rozprašovačom osviežiť, ale tak, aby sa substrát nepremokril a do večera stihol uschnúť.

V pivnici alebo tmavej miestnosti zazimované rastliny privykáme na svetlo tým, že tienidlo odstraňujeme postupne na dlhší čas, aby sme ich ochránili pred svetelným šokom, prípadne popáleninami, ktoré nadlho zanechávajú nepekné škvrny.

Každú rastlinku treba prehliadnuť, odstrániť zvyšky vlaňajších kvetov, zistiť prípadných škodcov a zlikvidovať ich. Opatrným pohybom môžeme rastliny vytiahnuť z črepníkov a skontrolovať zdravotný stav koreňov. Zdravé a funkčné korene sú svetlé a substrát, v ktorom sú zachytené, bohato vypĺňajú. Podľa veľkosti rastlín a bohatosti koreňového systému sa rozhodneme, či ich presadíme do väčšej nádoby teraz, alebo počkáme niekoľko mesiacov, prípadne až rok.

Ak sú korene čierne, zhnité a aj pri slabom dotyku sa lámu, alebo sme na nich zistili biele chumáčiky podobné vate, čo je jednoznačný príznak výskytu škodcu, okamžite zakročíme. Spomedzi koreňov vytrasieme a odstránime pôvodnú zeminu.

V budúcnosti ju už nemôžeme použiť, aby sme predišli rozšíreniu škodcu. Chorobami alebo škodcami napadnuté časti odrežeme ostrým nožom až po zdravé časti. Ak je to potrebné, korene odstránime celkom. Takto pripravené rastliny ošetríme práškovým stimulátorom a uložíme ich na teplé a tienisté miesto, podľa možnosti vo zvislej polohe. Po týždni ich môžeme zasadiť do čerstvej zeminy, ktorá musí byť úplne suchá! Pri kaktusoch, ktorým sme museli odstrániť celý koreňový systém, počkáme, kým sa neobjavia takzvané čakacie korienky a potom ich môžeme zasadiť. Treba to robiť veľmi opatrne, aby sme krehké korienky neodlomili.

Každý skúsenejší milovník rastlín má svoju osvedčenú receptúru na zmes zeminy. Keď sa moji návštevníci pýtajú, akú zmes používam, odpoviem, že je v nej všetko, čo mám poruke. Aj v mojej záhrade sa nachádza niekoľko typov záhradnej pôdy. Akúkoľvek záhradnú alebo ornú pôdu môžeme dodaním iných komponentov prispôsobiť svojim potrebám. Sukulentné rastliny potrebujú ľahkú a priepustnú zeminu, aby časom nestvrdla ako betón. K dostupným a osvedčeným materiálom na prípravu zmesi patrí antuka (tehlová drvina), riečny piesok, štrk, škvara bez toxických látok, lignocel a podobne. Rašelinu používame len v nutnom prípade.
Jednotlivé komponenty miešame v takom pomere, aby zmes aspoň trochu pripomínala pôdu v domovine rastlín. Všeobecne platí pravidlo: pre rastliny, ktoré pochádzajú zo severných krajín amerického kontinentu, používame viac štrku, piesku a iných drvených materiálov, rastliny pochádzajúce z juhu kontinentu využívajú lepšie mierne kyslý substrát, kde prevládajú zložky biologického pôvodu.

Na presádzanie používame vždy len o trochu väčšie nádoby, aby novú čerstvú zeminu rastliny čo najlepšie využili. Okrem niektorých rýchlorastúcich rastlín, napríklad Opuntia, Cereus, Aloe, veľké množstvo zeminy v priveľkom črepníku nie je dobre využité a časom by sa z nej živiny zbytočne vylúhovali. Substrát by sa stal pre rastliny nevyhovujúcim, čo by sme do istej miery mohli ovplyvniť občasným hnojením. Dobre pestované a včas presadené kaktusy nepotrebujú prihnojovanie, lebo ich spomalený vývin to nevyžaduje. Na druhej strane sa nám bujne rastúce, bohato olistené sukulenty za občasné pohnojenie odmenia zdravým rastom a krásnou farbou lístia.

Druhy z rodov Rebutia, Mammillaria, Aloe a iné už môžu byť pripravené na rastové obdobie a viditeľná je na nich aj bohatá násada pukov. Preto im zabezpečíme viac svetla a tepla, len čo to počasie dovolí, dáme ich na čerstvý vzduch, ale nepolievame. Začína sa najlepší čas na to, aby sme pripravili vhodné podmienky pre naše rastliny. Odmenou nám neskôr bude pohľad na zdravé a rozkvitnuté kaktusy a sukulenty.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share