Izbové kvety a vegetačný pokoj
Ak chceme, aby izbové rastliny ozdobné kvetom dlho a krásne kvitli, musíme im zabezpečiť vhodné podmienky, napríklad obdobie vegetačného pokoja bez zalievania, bez výživy, prezimovanie v špeciálnych podmienkach, tienisté stanovište a podobne. Aby sme im mohli tieto požiadavky zabezpečiť, musíme poznať ich potreby.
Kaládium dvojfarebné
Je rastlina s pestrými krehkými listami, ktoré každý rok na jar vyrastajú z hľúz. Rastliny v neskorej jeseni zaťahujú, aby cez zimu prežili obdobie vegetačného pokoja. Na zimu ich ukladáme do suchého piesku alebo rašeliny a až do jari udržiavame teplotu 16 až 18 °C. Nesmú však úplne vyschnúť. Koncom februára hľuzy vyberieme a vysadíme po jednej až troch do črepníka. Rozmnožujeme ho delením hľúz, väčšie môžeme aj rozrezať.
Klívia červená
Pri správnej starostlivosti je skutočným kvitnúcim zázrakom. Čím je staršia, tým je krajšia. Kvitne na jar. Pred obdobím kvitnutia vyžaduje obdobie vegetačného pokoja a to je v septembri až októbri, keď ju prestaneme prihnojovať a obmedzujeme zálievku. Na chladnom mieste netreba klíviu zalievať skoro vôbec. Teplota by nemala prekročiť 15 °C. Po období vegetačného pokoja zvýšime teplotu na 18 až 20 °C, začneme prihnojovať, zalievať a umiestnime ju na svetlé okno s ranným slnkom. Podľa možnosti rastlinu neotáčame. Pri nedodržaní rovnováhy životných podmienok a potrebnej dĺžky vegetačného pokoja sa nevytvorí kvetný stvol, prípadne ostane „sedieť“ medzi listami. Rozmnožujeme ju pri presádzaní koreňovými odnožami. Kvitne až po dvoch rokoch.
Cyklámen perzský
Po odkvitnutí uložíme rastlinu na štyri až šesť týždňov do miestnosti bez mrazu. Po tomto čase hľuzy vyberieme z črepníka, očistíme ich a zasadíme do pôdy na miesto chránené pred vetrom a slnečným žiarením, kde ich zavlažujeme. V septembri až októbri ich zasadené v črepníku prenesieme do chladnejších priestorov bytu s teplotou do 18 °C. Postupne budú kvitnúť. Cyklámen rozmnožujeme semenom.
Sinningia okrasná
Je nenápadná rastlina s veľkými zvončekovitými kvetmi. Kvitne od mája do septembra. Potom jaj začína prirodzené obdobie vegetačného pokoja. Hľuzu prezimujeme v suchu pri teplote 15 °C. V apríli ju zasadíme do črepníka a začneme polievať. Rozmnožujeme ju delením hľuzy alebo listovými odrezkami.
Zornica hybridná
Kvitne len dobre vyvinutá cibuľa, ktorá prekonala obdobie vegetačného pokoja v suchej miestnosti pri teplote 16 až 18 °C bez polievania, a to od augusta do decembra. Keď v januári začne s cibule vyrastať stvol, rastlinu prenesieme na svetlé a teplé miesto a opatrne začneme polievať. Kvety sa vyvíjajú pred listami.
Zygokaktus hybridný
Pestujeme ho iba tam, kde mu môžeme zabezpečiť teplotu 15 až 18 °C v zimnom období, hlavne počas kvitnutia. Obdobie vegetačného pokoja bez zalievania má v lete. Keď sa objavia prvé puky, rastlinu začneme pravidelne zalievať a prihnojovať. Rozmnožujeme ho odrezkami, najlepšie v marci.
Prýštec najkrajší
Keď rastlina odkvitá, stráca zafarbenie listeňov, opadávajú jej listy. Prechádza do vegetačného pokoja. Necháme ju na teplom, suchom mieste a vôbec ju nepolievame, skrátime jej konáriky na osem až desať centimetrov. O štyri až šesť týždňov po zrezaní začne pučať, vtedy ju už treba polievať. Vonku ju necháme do septembra, potom ju prenesieme do teplej miestnosti pri stálej teplote 20-24 °C. Na vyfarbenie listov potrebuje dva mesiace – september a október a iba osem až desať hodín denného svetla, preto ju zatieňujeme.