Kontajnerové rastliny – pestovanie a tvarovanie

Kontajnerové rastliny sa najlepšie cítia v záhrade. Doprajme im to, po čom túžite i vy, keď je zima už nadmerne dlhá.
Rastliny vo veľkých pestovateľských nádobách, ktoré prezimovali v chladnej miestnosti, si musia pomaly zvykať na pobyt vonku. Najskôr sa vynesú von na jeden deň. Na noc sa opäť prenesú dnu. Výnimku tvoria robustné rastliny, ktorým neškodí krátky pobyt vonku i počas miernych mrazov.

Dajte však pozor na to, aby ste ich hneď nevystavili priamemu slnku, inak sa (hlavne u paliem) môžu na listoch vytvoriť fľaky. Najvhodnejším miestom je polotieň. Niektoré z nich môžete vysadiť i do záhrady, keď je teplota vonku -8 až -15 °C.

Acca selowiana -8 °C
Albícia (Albizia julibrissin) -15 °C
Aukuba japonská (Aucuba japonica) -10 °C
Kalykart (Calycanthus floridus) -15 °C
Kamélia (Camellia japonica) -10 °C
Judášovec (Cercis radicans) -15 °C
Fremontodendron -10 °C
Lagerstrémia indická -10 °C
Trachelosper. jasminoides -10 °C
Trachykarp (Trachycarpus fortunei) -15 °C
Vitex jahňací (Vitex agnus) -10 °C

Strihanie

rastlín

V zásade sa odporúčajú dva termíny – začiatok jari a jeseň. Hlavné obdobie je koniec januára až začiatok marca, keď rastliny prakticky ešte odpočívajú a nevytvárajú nové výhonky. Sú i také rastliny, ktoré sa radikálne režú na jeseň – napríklad fuksie. I počas obdobia rastu sa dporúča zaštipovať konce výhonkov, aby sa rozvetvil habitus.

Pestovateľské chyby

Skôr, než začnete s pestovaním rastlín, je dobré, ak poznáte všetky úskalia, ktorým sa môžete vopred vyhnúť. Všeobecne sa hovorí o piatich.

Nadmerné slnečné stanovište

Ide o spomínaný návyk rastlín na pobyt vonku. Listy nie sú zvyknuté na slnečné žiarenie, preto je vhodné polotienisté stanovište.

Vlhkosť

Vlhkosť je pre rastlinu nebezpečnejšia ako sucho. Ak stojí rastlina dlhší čas vo vlhkom prostredí, v miske pod črepníkom je voda, poškodzujú sa korene. Príznaky sa prejavia vtedy, keď už často nie je možné rastlinu zachrániť. Začínajú jej schnúť listy a po čase opadávajú. Jediným spôsobom záchrany je vybratie rastliny z črepníka, odstránenie prevlhčeného substrátu a zrezanie poškodených častí koreňov. Rastlinu zasaďte do nového substrátu a mierne polievajte.

Prehriate korene

Ak stojí v čiernej nádobe na priamom slnku, korene sa prehrejú. To isté platí i pre kovové črepníky. Používajte preto črepníky svetlejšej farby. Ak ju zasadíte do hlineného črepníka, musíte ju častejšie polievať, pretože jeho steny odparujú viac vody.

Nesprávne hnojenie

Tieto rastliny sa bežne polievajú 1x týždenne. Tie, čo kvitnú bohatšie, potrebujú väčšiu dávku živín.

Oneskorený rez

Kto strihá rastlinu pravidelne, udržiava ju kompaktnú. Pri každom strihaní sa odstráni určité množstvo listov. Malé a nezdrevnatené rezné plochy sa rýchlejšie hoja. Ak ich zrežete neskoro, sú výhonky dlhé a musí sa zrezať do starého dreva, ktoré oveľa ťažšie vytvára nové výhonky.

Ako proti chorobám a škodcom?

Ak napriek vašej starostlivosti napadnú rastliny škodcovia, nemusíte hneď siahať po chemických postrekoch. Niekoľko metód boja proti škodcom bez chémie:

mazľavé mydlo s alkoholom

– rozpustite 15 – 30 g mazľavého mydla v litri teplej vody a pridajte 50 ml alkoholu. Roztok napadne ochranný pancier škodcov, ako sú štítničky či vlnatky a tieto sa vysušia. Napadnuté časti postrekujte opatrne. Tiež vetvičky a spodnú stranu listov musíte potrieť, aby ste zničili aj ich vajíčka. Ak je rastlina viac napadnutá, zopakujte procedúru jeden až dvakrát. Najskôr môžete testovať roztok na niekoľkých listoch. Ak sa neobjavia sfarbenia, môžete pokračovať.

sauna

– pri tejto metóde postriekajte rastliny vlažnou vodou a obaľte ju priesvitnou fóliou. Po niekoľkých dňoch dajte fóliu dolu a nechajte rastlinu na čerstvom vzduchu.

sprcha

– tiež pravidelné sprchovanie zdecimuje škodcov. Čiastočne ich spláchnete, na druhej strane chlad a vlhkosť škodcom nevyhovuje.