Poradňa

Kvitnú listom

Caladium_bicolorNa svete existujú mnohé druhy rastlín, pri ktorých príroda nešetrila pestrými farbami ani na listoch. Sú dekoratívne po celý rok, bez toho, že by kvitli.

Izbové kvety okrasné listom nie sú pre nás novinkou. Už dávno sa pestujú najmä begónie kráľovské a koleus. Listy s rôznymi kombináciami farieb a najrozličnejšími kresbami nie sú len dielom prírody, tu už pomohol aj človek cieľavedomým šľachtením. Dnes v obchodoch ponúkajú veľa nových druhov, ktoré k nám postupne prichádzajú zo zahraničia. Skôr, ako si túto krásu kúpime pre seba alebo ako darček priateľom, mali by sme poznať ich nároky a uvážiť, či ich môžeme splniť.

Väčšina druhov pochádza z teplejších oblastí. Žiarivo žltá alebo červená nervatúra listov láka hmyz k rastlinám s nenápadným kvetom. V niektorých prípadoch je to ochrana listovej zelene pred intenzitou slnečných lúčov. Každý druh si do našich miestností spolu s krásou prináša i vlastné nároky na podmienky pestovania. Svoju krásu si zachová len pri vytvorení vhodného prostredia.

Kaládium – krása z hľuzy
Kaládium (Caladium bicolor – hybridy) potrebuje veľmi svetlé miesto, ale znáša len ranné a večerné slnko. Vyžaduje vyššiu teplotu, najmenej 18 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť. Polievame tak, aby sme nenamočili listy a zemina bola stále mierne vlhká. Voda musí byť odstáta, má mať izbovú teplotu. Od marca do júla prihnojujeme každý týždeň. Je to hľuznatá rastlina a pochádza z povodia Amazonky. Koncom augusta ju prestaneme polievať, aby zatiahla listy. Koreňovú hľuzu prezimujeme pri teplote 18 °C. Koncom januára ju vysadíme do čerstvej zeminy, uložíme na teplé miesto a pri teplote 25 °C udržujeme stálu vlhkosť. Výhodné je vytvoriť nad črepníkom malý fóliovník zakrytím mikroténovým vrecúškom. Podporíme tým rast nových listov.

Krotónovec – žiarivo pestrý
Krotónovec (Codiaeum), ktorý pochádza z východných oblastí Indie, má na jednej rastline rôzne vyfarbené listy. Na zelených listoch je kresba od žltej, cez oranžovú až po červenú. Medzi odrodami je rozdiel v tvare listov. Môžu byť celookrajové, laločnaté, oválne s rôznym pomerom dĺžky a šírky. Pekné farby si zachováva len pri dostatku svetla. Neznáš však priame slnko, zamokrenú pôdu a v zime teplotu pod 16 °C. Polievame tak, aby pôda bola stále mierne vlhká. V lete viac, v zime menej. Od marca do augusta prihnojujeme každý týždeň polovičnou dávkou hnojiva.

Maranta – citlivá kráska
Z veľkej skupiny príbuzných rastlín, ktoré pochádzajú z tropických oblastí Ameriky, sa pestujú najmä odrody maranta (Maranta) a kalatéa (Calathea). Majú celý rad odrôd s rôznymi farbami a kresbami na listoch. Maranta je nízka, kalatéa má väčšinou vysokú byľ. Nároky na prostredie zodpovedajú ich pôvodu z tropickej oblasti: teplo a vlhko. Celý rok potrebujú dostatok svetla. Priame slnko škodí listom rovnako ako nedostatok svetla. Cez deň potrebujú teplotu nad 20 °C, v noci najmenej 16 °C. Neznášajú studenú, zamokrenú zeminu. Potrebujú stále mierne vlhko, preto ich polievame pravidelne, odstátou vodou izbovej teploty. Prihnojujeme každých štrnásť dní slabším roztokom plného hnojiva. Rastlinám prospieva občasné rosenie mäkkou vodou. Neznášajú suchý vzduch.

Alokázia – náročná exotika
Alokázia (Alocasia) je krásne, ale náročné dieťa trópov. Listy na dlhých stopkách sú tmavozelené a v nich vynikajú bledozelené až biele hlavné nervy. Spodná strana listov je nachovočervená. Je náročná na miesto, má vysoké nároky na svetlo, teplo a vzdušnú vlhkosť. Dobre sa darí v teplej zimnej záhrade alebo uzavretom kvetinovom okne. Potrebuje polotieň, izbovú teplotu po celý rok, ktorá nesmie klesnúť pod 17 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť. V zime polievame menej ako v lete. V chladnej a vlhkej zemine zahnívajú korene. Na polievanie používame len mäkkú vodu izbovej teploty. Od marca do augusta prihnojujeme každých štrnásť dní nižšími dávkami hnojív.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share