Poradňa

Pozor na jedovaté izbové rastliny

codiaeum_variegatumKvitnúce i nekvitnúce izbové rastliny skrášľujú interiér nášho bytu, prispievajú k harmonickému životu. V poslednom období sú obzvlášť obľúbené rôzne exotické rastliny s neobyčajnými kvetmi a olistením.

Pestujeme nádherné palmy, juky, dracény, ale žiaľ, niekedy si ani neuvedomujeme, že máme doma aj rôzne jedovaté rastliny.

Patria k nim napríklad obľúbené prýštce, difenbachia, oleander a ďalšie. Majitelia často netušia, že ich listy, stonky či šťava obsahujú nebezpečné jedovaté látky, ako sú kyanové glykozidy, kyselina kyanovodíková, kyselina oxálová, sodná a podobne.

Po požití alebo pri styku s nimi môže dôjsť k otravám či kožným reakciám. Ak ich napriek tomu pestujeme, malé deti nenechávame v týchto priestoroch bez dozoru a väčšie upozorníme na nebezpečenstvo.

Ktoré bytové rastliny sú nebezpečné?

Lekári označujú za nebezpečných až dvadsať rastlín a vystríhajú pred ďalšími najmenej dvadsiatimi, pri ktorých musíme byť opatrní. Toxikológovia nevedia presne určiť, aké množstvo listov, stoniek či šťavy jedovatých rastlín môže ohroziť zdravie. Predstavujeme aspoň najčastejšie pestované bytové rastliny, ktoré obsahujú jedovaté látky.

Prvosienka kalíškatá
(Primula obconica) obsahuje v žliazkatých chĺpkoch primín, ktorý spôsobuje u detí a citlivých dospelých podráždenie, zápal pokožky a pľuzgieriky. Záhradné prvosienky, odolné proti chladu neobsahujú primín spôsobujúci alergiu.

Krotónovec strakatý
(Codiaeum variegatum) s efektnými listami kopijovitého tvaru roní po rozlomení stonky jedovatú mliečnu šťavu, ktorá spôsobuje u citlivých ľudí vyrážky. Požitie môže vyvolať zvracanie a hnačky. Najmä u detí sa vyrážky ťažko liečia.

Kalanchoa Blossfeldova
(Kalanchoe blossfeldiana) z čeľade tučnolistých, prezývaná aj koralový kvet, je celoročne k dispozícii v niekoľkých farbách. Farebná škála kvetov siaha od žltej cez jasnožltú, oranžovú, ružovú až po šarlátovočervenú. Obsahuje jedovatú šťavu spôsobujúcu hnačky a podráždenie žalúdka.

Aloa
je známa ako liečivá rastlina. Avšak jeden druh, aloa ozbrojená (Aloe ferox), vždyzelený sukulent s hustou ružicou „ozbrojených“ ostnatých mečovitých listov, je takisto jedovatá. V bytoch sa však častejšie pestuje aloa strakatá alebo liečivá aloa stromčekovitá.

Glorióza pyšná
(Gloriosa superba), hlavne odroda „Rothschildiana“ je jednou z najpríťažlivejších izbových popínavých rastlín. Prekrásne červenožlté kvety vyzerajú ako šesťkrídle motýle. Jed obsiahnutý vo všetkých častiach rastliny páli v ústach, vyvoláva nevoľnosť a zvracanie.

Hrubáň Lamerov
(Pachypodium lameri) je rastlina s výstižným názvom. Hrubá otŕnená spodná časť vyzerá ako kaktus a ružica predĺžených zelených listov na vrchole zasa pripomína palmu. Je vzácny tým, že sa mu darí aj pri ústrednom kúrení, najmä na južných oknách. Po požití vyvoláva bolesti hlavy.

Bugénvilea úhľadná
(Bougainvillea spectabilis) je skutočná kráska medzi kvitnúcimi rastlinami. Kvitne bohato, známe sú odrody rôznych farieb. Jemné, akoby hodvábne farebné listene, ktoré vlastne nie sú kvetmi, zlákajú mnohých pestovateľov. Vo všetkých častiach obsahuje jed dráždiaci žalúdok.

Oleander obyčajný
(Nerium oleander) je veľmi obľúbená rastlina pestovaná v nádobách pre pekné listy a kvety. Na leto ich vynášame von, ale dbáme, aby neboli vystavené prudkým dažďom, lebo tie neznášajú. Vo všetkých častiach rastliny obsahujú jed. Najmä pri zrezávaní musíme byť opatrní. Zvlášť jedovatá šťava rozleptáva pokožku a sliznicu.

Brečtan popínavý
(Hedera helix) môžeme v byte pestovať v závesných nádobách alebo ho nechávame šplhať sa po konštrukcii. Odrodám so zelenými listami škodí priame slnko, panašované listy sa, naopak, na miernom slnku krajšie vyfarbujú. Všetky majú radšej chladnejšie stanovište. Odroda „Pedata“ s listami podobnými vtáčej nohe má jed vo všetkých častiach. Spôsobuje horúčku, vyrážky a kŕče.

Antúrium Andreanovo
(Anthurium andreanum) pochádza z tropických dažďových lesov. Má veľké listy a biely alebo červený tulec s charakteristickým voskovým povlakom. Obsahuje dráždivé a jedovaté látky, ktoré spôsobujú pálenie v ústach a slinenie.

Malý poloker ľuľok paprikovitý
(Solanum pseudocapiscum) je jedovatá rastlina, ktorá sa pestuje pre pekné bobuľovité červené lesklé plody. Nie veľmi silný jed solanokapsín je v listoch i plodoch a po požití spôsobuje škriabanie v ústach, hrdle a bolesti brucha.

Prýštec ohnivý
(Euphorbia milii), hovorovo prezývaný aj Kristove tŕne, pri rozmnožovaní odrezkami roní jedovaté mlieko, ktoré spôsobuje zápal pokožky. Keďže mu vyhovuje suchý vzduch, darí sa mu v miestnostiach s ústredným kúrením. Mladé rastliny treba viackrát skrátiť, aby rástli košatejšie.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share