vianocny kaktusMarec je mesiacom prebudenia sukulentných rastlín. Slnko začína hriať, rastlinám sa otvárajú temená a objavujú sa nové tŕniky, čo je znamením, že už budú potrebovať vodu.

Tento mesiac, závisí to však aj od vývinu počasia, by už mali byť rastlinky vyložené na svojom letnom stanovišti. Chladnomilné rody, napríklad Rebutie, Lobivie, možno umiestniť von do záhradky, na balkón alebo na prednú časť parapetu do drevených debničiek. Musíme však pripomenúť, že čerstvo premiestnené kaktusy a sukulenty treba zo začiatku chrániť pred silným slnečným žiarením a prispôsobovať ich novému prostrediu postupným odstránením tienidla, čím si privyknú na svetlo. Môže to trvať aj niekoľko týždňov. Vždy treba zabezpečiť voľné prúdenie čerstvého vzduchu, pretože najmä cez deň sa v uzavretých priestoroch za celodenného slnečného svitu môže teplota vyšplhať veľmi vysoko. V takomto prostredí sa pokožka rastlín ľahko spáli, čo sa prejavuje svetlejšími škvrnami alebo celá rastlinka môže „zosivieť“. Pokiaľ miera popáleniny nie je rozsiahla, rastliny sa dajú ošetriť a vyliečiť tak, že v ich prechode na letnenie budeme postupovať pomalšie. Silne zatiahnutým exemplárom, ktoré prežijú tieto popáleniny, sa však vytvoria na tele fľaky, ktoré môžu pretrvávať dlhší čas alebo aj natrvalo. Pôsobia veľmi neesteticky, nehovoriac o strate vegetačnej plochy, lebo zahojené chrasty neprepúšťajú svetlo k bunkám.

Prvú zálievku treba načasovať tak, aby boli teploty cez deň a v noci primerané a aby poliate rastliny vyschli v priebehu niekoľkých dní. Preto treba sledovať predpoveď počasia, ktorá býva podľa mojich skúseností veľmi presná, a to hlavne predpovede na niekoľko dní dopredu. Na prvú zálievku si vyberieme taký deň, keď je predpoklad celodenného slnka s príjemnou teplotou. Voda na zavlažovanie musí byť mäkká, vlažná – až okolo 40 °C, bez chemikálií, ktoré by v zahustenom tele rastlín mohli pôsobiť negatívne. Do vody ako zmáčadlo možno použiť pár kvapiek Jari a budeme prekvapení, že po oschnutí sa im krásne očistili telá a tŕne svietia aj na diaľku.

Prvá zálievka musí byť výdatná, aby preschnutá zemina stačila poriadne nasiaknuť vodou a aby ju čakacie korienky dokázali okamžite využiť. Znie to možno paradoxne, ale kaktusy môžu získať dostatok vody len z dobre premokrenej pôdy!

Ďalšiu zálievku im potom doprajeme podľa potreby. Presný návod na polievanie sa nedá stanoviť, lebo to závisí od umiestnenia zbierky, od počasia a aj od geografického umiestnenia jednotlivých obcí. V každom prípade však medzi závlahami necháme dostatočne dlhý čas, aby rastliny nemali korene stále vo vlhkom prostredí a aby vodu v pôde občas vymenil vzduch, pretože aj korene potrebujú kyslík. Skúseným pestovateľom stačí pozrieť na rastlinu a vedia, či potrebuje zaliať alebo nie.

Marec je obdobím, keď môžeme začať vysievať všetky druhy sukulentov. Teraz vysiate a vyklíčené rastliny budú do jesene dostatočne veľké na úspešné prezimovanie. Osobne vysievam rastliny po celý rok, počas krátkodenných mesiacov používam umelé osvetlenie. Na túto činnosť sú najvhodnejšie neónové trubice, žiarivky.

Môj postup je nasledovný: každý druh, každú dávku semien vysievam zvlášť do črepníka s priemerom 4-6 cm, ktoré naplním čerstvým, dobre rozdrveným a mierne vlhkým lignocelom. Kokosové vlákna prstami trošku zatlačím a urovnám povrch tak, aby vlákna neprečnievali cez okraj črepníka. Semienka voľne nasypem na povrch, ukazovákom ich opatrne zatlačím a takto nachystaný výsev hneď označím plastovou tabuľkou, na ktorú si poznačím botanický názov druhu a dátum sejby. Po sejbe črepníky preložím do dostatočne veľkej a hlbokej misky a nalejem do nej vodu tak, aby boli takmer zatopené. Voda musí byť mäkká. Misu s výsevmi uložím na dobre presvetlené miesto, kde teplota neklesá po 15 °C a nepresahuje 25-30 °C. Výsevy sa odporúča zakryť tabuľkou skla, aby sa v nej zvýšila vzdušná vlhkosť, ale podľa mojich skúseností to rastlinám skôr škodí ako pomáha. V takomto prostredí majú totiž voľnú cestu rôzne choroby a škodce. Ďalšou nevýhodou je, že sa misky ľahko prehrejú a semenáče sa doslova uvaria.

Dobre pestované a dospelé rastliny majú v tomto období bohatú násadu pukov, niektoré dokonca môžu už aj kvitnúť. Ostatné rastlinky naplno rastú a vytvárajú krásne farebné tŕne.