Poradňa

Prezimovanie exotických rastlín

Ak patríte k tým, čo túžia po troche južanskej atmosféry, určite ste už vyskúšali pestovanie viac či menej náročných exotických rastlín. V prípade, že počas teplých dní vysadené v efektných nádobách zdobili vaše terasy a balkóny, nezabudnite, že na zimu ich treba premiestniť do krytých priestorov. Sú totiž citlivé na mráz.

Ako ich zimovať?

Prv, než sa rozhodnete pestovať niektorú z exotických rastlín v črepníku, dobre si premyslite, či máte vhodný priestor na jej prezimovanie. Na prekonanie zimného obdobia potrebujú totiž väčšinou vytvorenie špecifických podmienok. Pri citrusoch, oleandroch a figovníkoch je potrebné spolu s ubúdajúcou intenzitou svetla znížiť aj teplotu a obmedziť polievanie. Keď sa ich životné pochody obmedzia na minimum, mimoriadne citlivo reagujú aj na škodce. V ideálnom prípad je vhodné rastliny umiestniť do zimnej záhrady, svetlejšej chodby či na schodisko.

Naše rady

– prezimovanie a prežitie exotických rastlín závisí od vašej pozornosti a času, ktoré im venujete. Neskôr sa vaše úsilie odzrkadlí na množstve kvetov či plodov.
– osobitnú pozornosť venujte kontrole zdravotného stavu rastlín. Pred zazimovaním rastliny ošetrite a odstráňte zárodky chorôb i škodcov, ktoré sa môžu nachádzať na listoch, stonkách, ale aj v pôde.
– pri prenášaní rastlín v nádobách, ktoré prezimovali v chladnej miestnosti, je vhodné pomaly ich privykať na vonkajšiu teplotu. Preneste ich na deň von a potom na noc ich schovajte späť.

S oleandrom opatrne

Oleander je jedovatá rastlina, preto nie je vhodná do domácnosti s malými deťmi. Jeho umiestneniu na zimu venujte dostatočnú pozornosť. Odkladajte ho do chladnej miestnosti s optimálnou teplotou 6-8 °C. rastlinu zalievajte približne raz za desať dní.

Najnáročnejšie sú citrusy

Na prezimovanie sú najnáročnejšie citrusy. Vyžadujú teplotu 5-12 °C a dostatok svetla. Do 8 °C prezimujú aj v úplnej tme. Ak ste citrusy zazimovali v chladnej miestnosti, v jarnom období ich treba privykať na vyššie teploty pomaly. S pribúdajúcou teplotou začnite zvyšovať aj počet závlah.

Ako prezimovať figovník?

Ak figovník pestujete v nádobe v chladnejších oblastiach, pred zimou ho preneste do vnútorných priestorov. Dobre prezimuje v chladnej, tmavej miestnosti, kde mu počas vegetačného pokoja opadajú listy. Občas ho však polejte, aby úplne nepreschol. Ak je v miske zvyšná voda, vylejte ju. Von figovník vyložte, až keď začne pučať.

Zazimovanie figovníka v záhrade

V teplejších oblastiach možno figovník pestovať aj vysadený vo voľnej pôde, niektoré druhy vydržia bez poškodenia mrazy do -15 °C. Na zimu ho však treba v každom prípade chrániť slamou, papierom alebo iným materiálom. Aj keď nadzemná časť často premrzne celá, na jar rastlina vyženie nové výhonky. Figovník vysádzajte na stanovište chránené pred mrazmi a silnými severnými vetrami.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share