Feng šuej v záhrade
Všetkému okolo nás pridelilo umenie feng šuej rôzne formy energie…
– Pôdorys štylizujeme čo najviac do kruhu – terasu, trávnik alebo jazierko. Podriaďujeme tomu aj záhony, ktoré tvarujeme a rozmiestňujeme tak, aby sme vytvárali kruhové plochy z trávnika. Dôležité sú početné krivky.
– Skalku zasa zakladáme po našej ľavici – na východnú stranu, kde na nás bude pôsobiť ako náznak ochranného pohoria.
– Stromy a vysoké kry nesadíme pred dvere a okná, pretože bránia prúdeniu energie do domu, v praktickom ponímaní – bránia výhľadu na okolie, a tým kontaktu s ním. Ideálne stromy sú magnólie, javory, slivky, jablone a čerešne.
– Voda pôsobí na našu psychiku ako liek. Jazierko zakladáme na západnej strane, teda po našej pravici, ak predpokladáme, že záhrada je otvorená na pomyselný juh. Tvar jazierka by mal byť oválny.
– Chodníky a cestičky tiež zakladáme v miernych vlnovkách, aby sa po nich išlo s ľahkosťou. Dlhé a úzke chodníky vyvolávajú pocit úzkosti a nútia nás prejsť ich čo najrýchlejšie. Chodníky s príliš veľkým množstvom zákrut zasa, naopak, spomaľujú náš postup a unavujú nás.
– Kruh je dokonalý geometrický tvar preto sa s ním vo východných záhradách stretneme najčastejšie. Symbolizuje dokonalosť, jednotu a večný kolobeh zároveň. Pri pohľade naň nás „nestresujú“ ostré hrany, ale, naopak, upokojuje jeho celistvosť. Aby sme tento prvok začlenili do svojej záhrady, nemusíme budovať originálne čínske brány. Kruhový tvar môžeme vytvoriť napríklad pri vstupe do pivničky na skladovanie ovocia a zeleniny.
– ani v hotovej, niekoľkoročnej záhrade nie je nič stratené. Vybudujte si malú vodnú plochu, použite veľké okruhliaky, okrasné trávy a drevené materiály. Alebo celkom jednoducho nechajte stenu porásť paviničom či umiestnite do záhona vlnovkovú lavičku. Budete prekvapení výsledkom.
Čo robiť s už hotovou záhradou?
Aj v staršej záhrade môžeme jednoduchými opatreniami zmeniť jej pôsobenie na nás.
Tu je niekoľko trikov:
– rovné dlhé cestičky olemujte levanduľou, ktorá prudký tok energie spomalí.
– ostré hrany domu „zmäkčíte“ popínavými rastlinami.
– rušivé prvky, ako je kompost či nádoba na odpadky, zakryte drevenými trelážami.
– Hranatý dvor zjemnite záhradnými plastikami alebo hlinenými nádobami umiestnenými do rohov.
– Tmavé kúty presvetlite vysadením bielo, žlto a ružovo kvitnúcich rastlín.
– V mestskej záhrade navoďte atmosféru lesa pomocou oblúkov porastených popínavými rastlinami.
– Do mestskej záhrady alebo na terasu či balkón priveďte teplo vidieckeho domova pomocou byliniek v drevených debničkách.
– Záhradu oživte vysadením voňavých rastlín, ako je harmanček, tymian alebo levanduľa.
– Aj balkón bude príjemnejší s malo fontánkou, kde stále cirkuluje voda.
– Dôležitá je predovšetkým pravidelná starostlivosť a stála čistota.
Ako si usporiadať záhradu podľa princípov feng šuej
Aby sme maximálne využili možnosti, ktoré naša záhrada v sebe skrýva, spravíme si najprv rozbor vonkajších vplyvov. V tom sa nijako záhrada v štýle feng šuej nelíši od iných typov. Najdôležitejší je, prirodzene, vplyv domu, prípadne okolitých budov. Význam majú však aj vzdialené prvky, ako je rieka či hora rámujúca pozadie. Tie totiž dávajú krajine charakteristické črty a podľa feng šuej usmerňujú prúdenie energie. Voda má pritom povzbudzujúci účinok a podporuje dynamické životné procesy a materiálny blahobyt. Hora má zasa upokojujúci účinok a pomáha vytvárať pokoj a rodinné zázemie. To, čo nám ponúka umenie feng šuej, teda žiť oveľa prirodzenejšie bez toho, aby sme sa museli vzdať všetkých vymožeností, ktoré ponúka náš štýl života, sme doteraz nevedomky prijímali prostredníctvom záhrady.
Prečo je päť elementov dôležitých?
Všetkému okolo nás pridelilo umenie feng šuej rôzne formy energie. Na základe dlhodobého pozorovania sa tieto energie odvíjajú od piatich elementov, ktorými sme obklopení. Záhrada by mala obsahovať všetky – z každého trochu, len tak je vyvážená. Z toho vyplýva, že pre harmonickú záhradu je rovnako dôležitá pôda, ako aj voda v podobe jazierka či drevo v podobe kríkov a stromov, alebo kov zastúpený kovovým záhradným nábytkom a slnečnými hodinami. Nesmie chýbať ani oheň v podobe červeno kvitnúcich rastlín.
Poznáme to…
Umenie feng šuej bolo kedysi výsadou vybranej kasty ľudí v starovekej Číne. Dnes máme možnosť využiť tisícročné skúsenosti bez toho, aby sme zasahovali do nášho spôsobu života. Pritom naša záhrada vôbec nemusí vyzerať ako čínsky chrámový park. Ak nazeráme na toto umenie ako na metódu, ktorá sa rodila dlhý čas na základe pozorovaní a trpezlivo ju zdokonaľovali celé generácie, nie je na ňom nič nadprirodzené. Energiu čchi si pokojne môže bežný Európan zameniť za slovné spojenie „ako sa cítim“. Jednoduchým príkladom je záhradný chodník. Ak je úzky a dlhý, núti nás prejsť ho rýchlo a v napätí. Naopak, širší chodník v miernych krivkách v nás vyvoláva pocit uvoľnenia a prejdeme ho plynule a s ľahkosťou. Rovnako sa správa energia čchi – rovným chodníkom rýchlo preletí a jej nedostatok cítime ako napätie, v krivkách „preteká“ plynule a dáva nám pocit harmónie.
užitočné rady…..