KaktusyPoradňa

Kaktusy a sukulenty v novembri

vianocny kaktusIntenzita svetla v tomto mesiaci je minimálna, slnečné dni sú skôr výnimkou a ani sychravé počasie a nízke teploty nie sú práve najlepšími spoločníkmi pre kaktusy a sukulenty.

Vo svojej domovine vo voľnej prírode sú v tomto období vystavené vyšším teplotám s primeranou intenzitou osvetlenia, ale úplnému suchu. Bez vody však nie sú schopné žiť ani sukulentné rastliny, preto sa dostávajú do štádia dormancie, čiže prakticky spia a nereagujú ani na vysoké teploty.

Aby sme naše kaktusy začali prezimovávať pri vyššej teplote, aká je pre daný druh optimálna, opäť by začali rásť, pretože faktor intenzity osvetlenia má veľmi nízke hodnoty. Tento faktor je zodpovedný za to, že sa rastlinky na jar zobúdzajú zo zimného spánku a začínajú rásť.

Pri prezimovávaní treba dbať najmä na to, aby rastliny mali rovnomernú teplotu, absolútne sucho, a keď je to možné, aj svetlo. Nie je to však nevyhnutné. V skleníku. Pomocou regulátora nastavíme nižšiu teplotu pretože je tu viac svetla ako v izbe. Počas slnečných dní je potrebné intenzívne vetranie, ale zároveň musíme dbať aj na to, aby nebol prievan, pretože rastliny, ktoré sú dlhodobo vystavené takémuto prostrediu, môžu prechladnúť a vážne sa poškodiť.

V tomto období musíme rastliny pravidelne kontrolovať. Ak zistíme nejaké nedostatky, okamžite zakročíme. Nahnité a hlodavcami poškodené jedince oddelíme od zdravých, ošetríme ich a podľa možnosti ich uložíme na také miesto, aby sme ich mali pod stálym ohľadom. Škodcami napadnuté kaktusy premiestnime do teplejšej miestnosti, aplikujeme vhodné postreky a asi po dvoch týždňoch ich môžeme vrátiť na pôvodné miesto.

Teraz máme dostatok času aj na čítanie odbornej literatúry, sledovanie ponukových zoznamov semien a rastlín a v pokoji si môžeme začať plánovať činnosť do ďalšieho roka. Prospešné sú stretnutia v kluboch kaktusárov, kde môžeme získať vyššiu odbornosť, priateľov a aj rastliny, ktoré nie sú bežne na predaj.
Ak máme možnosť, vyhotovíme si výsevné zariadenie s umelým osvetlením, kam môžeme bez obáv vysievať všetky druhy kaktusov. Sukulenty sa však pod takýmto osvetlením príliš predlžujú a strácajú svoj prirodzený vzhľad, preto ich vysádzame až na budúci rok. Mne sa osvedčili neónové žiarivky, uložené vo vzdialenosti asi 5 cm od seba. Použiť treba minimálne tri až štyri trubice, aby sme získali čo najviac osvetlenej plochy. Výsevné misky a substrát si pripravíme presne podľa návodu, ktorý nájdete v článku Kaktusy v marci. Hotové výsevy dáme čo najbližšie k neónovým trubiciam, aby sa čo najefektívnejšie využilo svetlo a teplo zariadenia. Je potrebné, aby sa denne svietilo minimálne dvanásť hodín. Keď semenáčiky vyklíčia, znesú aj dvadsaťštyrihodinový interval osvetlenia. Ich rast bude plynulejší a rýchlejší, ako keď im svetlo neustále vypíname a zapíname. Dostatočne veľké semenáče prepikírujeme rovnako ako jarné výsevy. Malé rastlinky potom môžu v tomto zariadení ostať až do jarných mesiacov, keď ich začneme opatrne privykať na slnečné žiarenie. Tento chod nesmieme podnecovať, pretože umelé a prirodzené osvetlenie majú odlišné vlastnosti a pri príliš rýchlom prechode z jedného na druhé by sme mohli prísť o všetky takto získané semenáče.

Šikovný milovník rastlín, pravdaže, ak mal na to možnosti, si ešte v lete nachystal potrebné množstvo zeminy, má poruke dostatočné množstvo črepníkov, misiek alebo iných vhodných nádob rôznych veľkostí na sadenie rastlín. V tomto období môžeme totiž úplne bez obáv kaktusy a sukulenty presádzať. Teraz majú dokonale suchú pôdu, dajú sa omnoho ľahšie vytiahnuť z črepníka a vložiť do trochu väčšieho. Okolo sypeme čerstvú zeminu, ktorú len opatrne niečím pritlačíme. Rukou to radšej nerobíme, pretože by sme sa mohli poraniť na spodných tŕňoch. Čerstvo presadené rastliny necháme niekoľko dní v teplejšej miestnosti, aby sa náhodné rany na koreňoch mohli zaceliť.

Teplomilné rastliny, ktoré máme v byte, treba udržiavať v suchu, len v nutnom prípade, ak zistíme ich dehydratáciu, je potrebné veľmi opatrne zaliať. V zimných mesiacoch sa nikdy nesmú poliať zospodu!

Epifiticky rastúce kaktusy, akým je aj veľmi známy vianočný kaktus (Zygocactus truncatus), majú vegetačné obdobie práve teraz, keď sú dni najkratšie, čiže okolo Vianoc. Tieto rastliny potrebujú, naopak, najviac vody, aby mohli nasadiť puky, ktoré sa objavujú na koncoch výhonkov.

Dlhé novembrové večery nám môžu osviežiť fotografie a diapozitívy našich rastlín v plnom kvete. Teraz máme čas prehodnotiť všetky svoje pestovateľské chyby, ktorých sme sa dopustili počas roka, aby sme sa im v budúcnosti mohli vyhnúť. Kaktusy za to stoja.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share