KaktusyPoradňa

Založenie zimovzdornej kaktusovej skalky

kaktusy_v_zimePôvodnou úlohou skalky malo byť verné prenesenie kúska prírody do záhrady. V súčasnosti si ju každý majiteľ buduje podľa vlastnej fantázie. Mnohí pritom často nerešpektujú zastúpenie jednotlivých druhov. Vedľa seba pestujú rastliny, ktoré pochádzajú z úplne odlišných ekosystémov. Modernému človeku to však nevadí, je rád, že v tomto pretechnizovanom svete má svoju miniaturizovanú prírodu – rastliny, kamene, sprievodnú vegetáciu a pri väčších skalkách dokonca aj niektoré živočíchy, napríklad jašterice. Skalku dnes môže vlastniť každý, pritom nemusí mať ani záhradu či predzáhradku. Môže si ju vybudovať na balkóne alebo na okennom parapete. Vďaka osvete a propagácii zvládne jej vybudovanie a ďalšiu starostlivosť o ňu bez väčších ťažkostí takmer každý. To isté platí aj o ošetrovaní kaktusov, ktoré kedysi pestovali len skúsení záhradníci, prípadne špecialisti na tieto rastliny.

Umiestnenie

Pri výbere stanovišťa pre zimovzdornú kaktusovú skalku si musíme uvedomiť, že najdôležitejšou podmienkou úspešného rastu kaktusov je svetlo a v hlavnom vegetačnom období teplo a sčasti voda. Skalku teda umiestňujeme na najsvetlejšie miesto v dome, na balkóne, či v záhrade. Vo všeobecnosti je to južná, prípadne juhozápadná strana. V žiadnom prípade neuvažujeme o severnej strane.

Nádoby

Kým pri tvorbe väčších záhradných skaliek obyčajne nádoby nepoužívame, na okenné parapety či balkóny si vyberáme nádoby rôznych tvarov, veľkostí i materiálov. Fantázii sa medze nekladú, ale mali by sme dodržať určité zásady, ktoré súvisia s estetickou, ale aj funkčnou stránkou. Mali by byť z prírodných materiálov a mali by harmonizovať s vysadenými rastlinami. Najvhodnejším materiálom sú kamene, skaly, keramika, najlepšie glazovaná vypálená, a drevo. Menej vhodné sú nádoby z plastov a úplne nevhodné sú kovové materiály. Všetky nádoby by mali mať odtokové otvory. Rastliny môžu byť zasadené priamo do substrátu bez väčších kameňov, ale takáto kompozícia stráca charakter skalky. Ďalšou možnosťou je osadenie rastlín priamo do skaly. Vyžaduje si to najviac práce, ale výsledok býva najefektnejší.

Kamene a skaly

Čadič a žula sú tvrdé horniny, ktoré dobre odolávajú poveternostným vplyvom. Mávajú rôznu farbu, tvar a veľkosť. Pieskovec a vápenec zaraďujeme do skupiny mäkkých hornín. Sú obľúbené pre ich tvarovateľnosť, množstvo foriem a farieb. Do tejto skupiny patrí aj travertín, ktorý môže mať okrovú alebo sivastú farbu. Tuf patrí medzi najvhodnejšie materiály pre skalky, nakoľko má nerovnomerný povrch tvorený množstvom priehlbín rôznych veľkostí a tvarov, do ktorých môžeme jednoducho zasadiť rastlinný materiál. Rula patrí medzi metamorfované horniny. U nás sa prirodzene vyskytuje vo veľkom množstve a teší sa obľube. Štrk skôr používame na doplnenie výsadieb a navodenie atmosféry púštnej krajiny.

Pri výbere kameňov, ale najmä pri ich usporiadaní, by sme mali dodržiavať niekoľko zásad:
– nepoužívame rozličné druhy kameňov v jednej skalke,
– nepoužívame kamene rozličného sfarbenia, napríklad fialový so sivým, červený s hnedým,
– nepoužívame v jednej výsadbe kamene hranaté s oblými.

Pôda

Najvhodnejšia je pôda ľahká, priepustná, vzdušná, zložená z rašeliny, štrku a piesku v pomere 1:1:1. Do záhradných skaliek môžeme použiť aj záhradnú zeminu alebo dobre vyzretý a zotletý kompost. Nepoužívame tlejúce látky, ako napríklad maštaľný hnoj. Hodnota pH by sa mala pohybovať okolo neutrálu, prípadne bližšie k zásaditej reakcii. Treba si uvedomiť, že pôda má byť priepustná v celom jej profile. Dá sa to ľahšie dosiahnuť v nádobách, ťažšie v záhradných skalkách.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share