Melicoccus_bijugatusTento ovocný strom je veľmi obľúbený v pralesných oblastiach Strednej Ameriky a v severných oblastiach Južnej Ameriky, od Mexika až po Brazíliu. Často ho vysádzajú popri cestách ako okrasné stromy. Patrí do čeľade mydlovníkovitých a je vzdialený príbuzný aj u nás známeho liči. Dobre znáša sucho a nie je náročný ani na pôdu. Rastie pomaly a v dospelosti dosahuje výšku až 30 metrov. Kôra stromu je hladká, sivej farby, mladé konáriky sú sfarbené do červenkasta. Stromy sú buď samčie, alebo samičie.

Kvitne bielymi voňavými kvetmi, ktoré sú usporiadané do dlhých metlín. Obsahujú veľké množstvo nektáru, preto priťahujú kolibríky a včely. Listy sú striedavé, zložené zo štyroch až šiestich listov. Sú lesklé, svetlozelené a majú výrazne krídlatú stopku.

Plody sa objavujú až na starších, asi desaťročných stromoch. Rastú vo veľkých strapcoch. Majú podobný tvar a veľkosť ako zelené olivy alebo veľké hrozno. Sú oválne, s hladkou tenkou šupkou zelenej farby, ktorá je tvrdá a krehká. Pod ňou je šťavnatá smotanovobiela až svetlooranžová dužina. Je príjemne sladká, nezrelé plody sú však kyslé a používajú sa do nápojov, podobne ako limety. Preto ich v niektorých krajinách nazývajú španielske citróny. Anglicky sa volajú genip alebo ginep, po španielsky limoncillo či mamoncillo a po francúzsky guenepe a guenett.

Šťava zanecháva tmavohnedé škvrny a v minulosti sa používala na farbenie látok. V dužine je jedna veľká kôstka vajcovitého tvaru. Semená sa pražia a konzumujú sa podobne ako u nás jedlé gaštany. Plody vďaka pevnej šupke vydržia veľmi dlho čerstvé.

Pestovanie v nádobe

Melikok si môžeme vypestovať zo semien, jednoduchšie je však kúpiť si hotovú rastlinu. Majú ju v ponuke niektoré záhradníctva. U nás ju pestujeme ako izbovú rastlinu, ktorá je príťažlivá veľmi dekoratívnymi listami. Celoročne vyžaduje teploty nad 20 °C a pravidelnú zálievku. Každé tri týždne ju prihnojíme kvapalným hnojivom. Počas teplých dní ju môžeme vyložiť na balkón alebo do záhrady, no pamätáme na to, že bez poškodenia znáša len teploty do bodu mrazu.

Vizitka rastliny

Názov: melikok dvojjarmový (Melicoccus bijugatus)
Vzhľad: vždyzelený strom
Kvety: biele, voňavé
Listy: perovitozložené, 5 až 8 cm dlhé
Plody: kôstkovice