Ovocie

Kustovnica čínska – Goji

V predajniach so zdravou výživou sa pod názvom goji môžeme stretnúť so sušenými plodmi kustovnice čínskej. Niektoré záhradníctva ponúkajú sadenice tejto rastliny, takže plody si môžeme dopestovať aj sami.

Existujú minimálne dva dôvody, prečo by sme mali kustovnicu pestovať: po prvé, že sa jej darí aj v našich zemepisných šírkach, pričom odolá mrazom až okolo -25 °C a po druhé, plody posilňujú imunitný systém a spomaľujú proces starnutia.

Ako ju pestovať?

Kustovnica čínska pochádza z Ázie a patrí medzi ľuľkovité rastliny. Je to mohutný ker previsnutého rastu, výhonky môžu dosiahnuť dĺžku okolo dvoch metrov. Keďže sú pokryté tŕňmi, odporúča sa rezať ich tak, aby sa vytvoril kmienok a korunka, aby bol k rastline lepší prístup najmä pri zbere plodov. Inak je veľmi nenáročná; stačí, ak jej vyberieme slnečné alebo polotienisté miesto a doprajeme humóznu pôdu s dostatkom vlahy. Pri výsadbe je vhodné do výsadbovej jamy pridať rašelinu. V priebehu vegetácie ju pravidelne prihnojujeme a podľa potreby zalievame. Kvitne od júna do októbra malými fialovými kvietkami. Sú samoopelivé, takže aby sme sa dočkali plodov, stačí nám jedna rastlina.

Zdravé plody

Prvé plody sa objavia dva až tri roky po výsadbe. Majú jasnú oranžovočervenú farbu, sú oválne, dlhé jeden až dva centimetre a rastú na dlhých stopkách. Ich chuť sa dá prirovnať k zmesi brusnice, jablka a šípky. Z nutričného hľadiska patria k najhodnotnejšiemu ovociu vôbec. Obsahujú osemnásť druhov aminokyselín, 21 mikroelementov, vitamíny C, B1, B6 a E. Sú to výnimočne silné antioxidanty – pomáhajú zabraňovať poškodeniu buniek. Majú aj množstvo ďalších liečivých účinkov na ľudský organizmus. Podľa tradičnej čínskej medicíny plody podporujú dlhovekosť, vitalitu a sexuálnu potenciu. Najnovšie vedecké poznatky potvrdzujú, že na dosiahnutie blahodárnych účinkov stačí denne skonzumovať malú hrsť týchto bobúľ.

Tip záhradkára

Rastlinky kustovnice si môžete dopestovať aj zo semienok plodov. Stačí, ak ich vyberiete, opláchnete vo vlažnej vode a vysadíte do rašelinového substrátu. Asi o tri týždne by mali vyklíčiť. Semenáčiky presaďte do samostatných nádob a prvú zimu nechajte v skleníku alebo v chladnej miestnosti. Po vysadení do voľnej pôdy prvé roky chráňte pred mrazom podobne ako ruže.

Využitie v kuchyni

Plody možno konzumovať čerstvé alebo sušené. V údoliach Himalájí, kde sa kustovnice vo veľkom pestujú, sa bobule sušia na slnku, bez umelého dosušovania a použitia chemikálií. Po usušení sú veľké asi ako hrozienka a môžeme ich pridať všade tam, kde sa používa sušené ovocie, napríklad do zákuskov. Veľmi vhodné je pridať ich na raňajky do cereálií, lebo podľa Tibeťanov, kto raňajkuje goji (godži), bude šťastný celý deň. Výborne sa hodia aj do ovocných šalátov či varených jedál, napríklad do polievok. V Číne sa z nich pripravuje čaj, podobne ako u nás zo šípok; desať až dvadsať bobúľ sa zaleje vriacou vodou a nechá sa dvadsať minút vylúhovať. Čaj je možné dochutiť medom alebo citrónom a bobule potom skonzumovať, čím získame veľa kvalitnej vlákniny. Naložením do liehu získame nápoj „nesmrteľnosti“. Do litra 40-percentného liehu nasypeme 80 g plodov a necháme dva mesiace vylúhovať. Užívame tri polievkové lyžice aj s plodmi, dvakrát denne nalačno

Vizitka rastliny

Názov: kustovnica čínska (Lycium chinense)
Vzhľad: opadavý ker
Kvety: drobné, fialové
Listy: Sivozelené, úzke
Plody: oranžovočervené bobule, dlhé 1-2 cm

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share