Ovocie

Citrusy

Pri vytvorení správnych pestovateľských podmienok nám môžu citrusy robiť radosť až niekoľko rokov. V prvom rade je to umiestnenie na slnečnom mieste, znesú aj prípadný mierny polotieň. V lete ich pred silnými slnečnými lúčmi chránime tienením. Ideálnou teplotou je 22 až 25 °C a zvýšená vzdušná vlhkosť. Z tohto dôvodu sú najvhodnejším miestom na ich pestovanie zimné záhrady, zasklený balkón, prípadne dobre osvetlená parapetná doska v byte. Vždy na jar presádzame rastliny do novej zeminy určenej na pestovanie citrusov a trocha väčšieho črepníka. Počas vegetácie im ešte dvakrát vymeníme vrchnú vrstvu substrátu za čerstvý, obohatený živinami. Pri presádzaní nezabúdame na dobrú drenáž, kŕčok prihrnieme zeminou. Na rastlinke vypestovanej zo semena sa plodov len tak skoro nedočkáme. S neistým výsledkom môžeme na ne čakať aj niekoľko desiatok rokov. Z toho dôvodu citrusy rozmnožujeme najčastejšie vrúbľovaním. Najjednoduchším riešením, najmä pre začiatočníkov, je zakúpiť si hotovú, vrúbľovanú rastlinku u pestovateľa citrusov alebo v záhradnom centre či na výstave.

Najčastejšie problémy citrusov

Žltnutie a opadávanie listov – je znakom, že rastline chýba svetlo alebo má listy popálené slnkom. Rovnako reaguje aj na premokrenú zeminu či nedostatok živín, a to najmä železa.
Prvá pomoc – rastlinu preložíme na iné, vhodné miesto. Ak rastlina bola dlhší čas premokrená, presadíme ju do čerstvej zeminy, pričom poškodené časti koreňov i nadzemnej časti odstránime. V prípade nedostatku živín ich prihnojíme špeciálnym hnojivom na citrusy.

Roztoče a puklice – napádajú nielen citrusy pestované v byte, ale aj iné izbové rastliny. Pri napadnutí roztočmi sú listy potiahnuté jemnou pavučinkou a čepele majú jemné bodkovanie. Puklice sa zvyčajne v zime objavujú na listoch a stonkách rastliniek.
Prvá pomoc – proti roztočom pomôže časté vetranie, odstraňovanie napadnutých častí, striekanie vodou. Pri rozsiahlejšom napadnutí pomôže postrek prípravkom s minerálnym olejom, prípadne nasadenie dravých roztočov. Pri výskyte puklíc pomáha umývanie teplou vodou s prídavkom saponátu, rozsiahlejšie napadnutie vyžaduje postrek obsahujúci minerálne oleje alebo vhodný insekticíd.

Rýchlokurz vrúbľovania citrusov

Hlavné obdobie na vrúbľovanie je od marca do septembra, keď podpník začína pučať. Ako podpník si treba vybrať rovný kmienik o priemere asi ť až 8 milimetrov. Najvhodnejším podpníkom sú kubánske pomaranče, ktoré najlepšie znášajú domáce podmienky. Vrúbeľ by mal byť z rodiacej rastliny. Po troch alebo štyroch mesiacoch lyko či vrúbľovaciu pásku odstránime a celú rastlinu vložíme do priehľadného fóliového vrecka, kým nevypučia prvé výhonky. Ak vrúbeľ sčernie, znamená to, že sa neujal a rastlinu trebaznova navrúbľovať.

Kalendár starostlivosti o citrusy

JAR
– každoročne v tomto období ich presádzame. Staršie rastliny stačí presadiť len raz v roku, mladšie ako tri roky dvakrát za rok. Kontrolujeme pritom stav koreňov.
– začíname s pravidelnou zálievkou a prihnojovaním raz za mesiac.
– ešte pred pučaním rastline mierne zrežeme najsilnejšie výhonky.
– od februára postupne zvyšujeme teplotu prostredia. Už od teploty 12 °C začína rastlina rásť.

LETO
– na letnenie vynesieme citrusy na balkón či terasu, najlepšie na chránené miesto.
– v priebehu hlavného rastu výdatne zalievame, pozor však na premokrenie.
– zabezpečíme vyššiu vzdušnú vlhkosť.
– od mája do augusta rastliny hnojíme dva- až trikrát za mesiac. Na konci augusta prihnojovať prestaneme.

JESEŇ
– rastliny pripravujeme na obdobie vegetačného pokoja. Pred prvými mrazíkmi ich prenesieme do bytu alebo iného chráneného priestoru s nižšou teplotou a obmedzíme zálievku.

ZIMA
– rastliny prezimovávame najlepšie pri teplote 3 až 8 °C.
– pri chladnom prezimovaní znížime vzdušnú vlhkosť a mierne obmedzíme aj zálievku, ale rastliny nenecháme nikdy úplne vyschnúť.
– ak prezimovávame citrusy pri vyššej teplote 10 až 22 °C, zalievame výdatnejšie &nb sp;

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share