Pepino (Solanum muricatum) je obľúbená, obyčajne bohato rodiaca rastlina. Nie vždy sa mu však v našich podmienkach darí. Čoho sa treba pri jeho pestovaní vyvarovať?

– Pepino nikdy nepestujte zo semena. Semenáče síce kvitnú už o päť mesiacov, ale úrody sú veľmi neisté. Najspoľahlivejší spôsob rozmnožovania je odrezkami.

– Nevysádzajte ho do voľnej pôdy v záhradke, lebo tam bujne rastie, neskoro kvitne a málo rodí.

– Rastliny pestujte v ľahkej, výživnej, mierne kyslej pôde a dostatočne veľkej nádobe. Ideálna je asi 40-litrová, kde z jednoročnej rastliny pozberáte asi 30 plodov.

– Pri kvitnutí doslova neznáša veľkú vlhkosť. Ak ho pestujete v skleníku alebo fóliovníku, počas kvitnutia ho vyneste von, lebo na opelenie potrebuje včely a suché, teplé počasie, neznáša horúčavy.

– Od mája môžete pepino pestovať vonku, najlepšie na chránenom stanovišti. Keďže vytvára veľa výhonkov s bohatou násadou plodov, intenzívne ho prihnojujte listovými hnojivami. Keď bude mať dostatočnú násadu plodov – asi 25 ks, môžete ho preniesť do skleníka, kde rýchlejšie dozrieva.

– Plody dozrievajú v auguste až v októbri, niekedy aj neskôr. V zrelosti sú svetložlté, s pozdĺžnymi fialovými pásikmi a voňajú ako cukrové melóny. Plody predčasne obrané majú príchuť ako uhorky.

– Rastliny v nádobách prezimujte v skleníku alebo v iných svetlých priestoroch s teplotou 0-15 °C. Prezimovanie v byte pri teplote 20 °C väčšinou neprežijú.

– Pepino pestujte najviac dva roky, potom si zabezpečte mladé rastliny alebo vhodné odrezky.

– Pri pestovaní obyčajne nebývajú problémy so škodcami. Keď sa však vyskytnú, treba zasiahnuť chemicky. Postreky treba opakovať v 10-dňových intervaloch. Prípravky striedajte, aby škodce nevytvorili odolné kmene.

Ako získať novú rastlinu

Na zimu pepino zrežte na výšku 20 až 30 cm, veľmi málo zalievajte. Z rastliny opadajú takmer všetky listy, zostane len jeden až dva lístky na konci výhonka, ktoré budú ďalej rásť. Vo februári zvyšujte postupne zálievkovú dávku a mierne prihnojujte. Pepino zmohutnie, vypučí a vtedy môžete narezať odrezky dlhé asi 10 cm. Odrezkom vo vode asi o týždeň vyrastú korienky. Sadenice vysaďte do dobrej pôdy. Pestovanie zo semena je veľmi zdĺhavé, lebo ho treba vysiať už v decembri.