Ovocie

Rambutan

rambutanOpis rastliny

Rambutan (Nephelium lappaceum) – obličkovník rambutánový má pôvod v Malajzii, odkiaľ sa rozšíril takmer do celej južnej Ázie a Oceánie. Je to stredne veľký, tropický strom. Podobá sa na liči, na rozdiel od neho však rastie najmä v tropických dažďových pralesoch a je oveľa náročnejší na teplo. Rambutan je vždyzelený jedno- alebo dvojdomý strom, vysoký 25m, s hustou rozložitou korunou. Listy sú striedavé, párnoperovito zložené, s 2-8 lístkami, väčšinou nie protistojnými, a s červenkastým vretenom. Lístky sú oválne až vajcovité, končisté alebo zaokrúhlené, 5-20 x 3-11 cm veľké, kožovité, žltkasté až tmavozelené, na líci holé alebo na hlavnej žile riedko chlpaté, na rube viac. Bohato rozkonárené chlpaté vzpriamené súkvetia sa vyvíjajú na koncoch konárov; početné drobné kvety majú 4-5 voľných alebo na báze zrastených 2 mm dlhých kališných lístkov; koruna chýba alebo pozostáva zo 4 drobných korunných lupienkov, dlhých 1,5 mm.

Výsev semien a pestovanie

Semeno sadíme do veľmi kyprej, najlepšie vysterilizovanej pôdy. Kým semeno nevyklíči, nesmieme ho príliš polievať, ale udržujeme substrát len primerane vlhký. Semeno, ktoré nemá prirodzenú tvrdú ochrannú šupku, by v premokrenej pôde začalo rýchlo hniť. Rastlina vyžaduje častejšiu zálievku, nikdy však nesmie byť premáčaná. Zalievame len malým množstvom odstátej alebo dažďovej vody. Rambutan rastie takmer v každom type pôdy, najviac mu však vyhovuje kyprá, vzdušná zemina s množstvom organických živín. Nemá rád piesočnatú a ťažkú ílovitú pôdu. Stromček je veľmi náročný na stále teplo a svetlo. Mladé rastlinky umiestnime do polotieňa. Nezimuje, preto vyžaduje stálu teplotu počas celého roka. Najlepšie je pestovať ho vo vyhrievanom, priestrannom skleníku. V byte ho môžeme pestovať aj vo veľkých nádobách alebo kontajneroch. Hnojíme hnojivom NPK minimálne raz za rok. Dospelý strom rodí dvakrát do roka, pričom v júni je plodov menej než v decembri. Rastliny pestované zo semena začínajú rodiť po dvanástich až pätnástich rokoch, preto sa rozmnožujú najmä odrezkami z osvedčených odrôd rodiacich stromov.

Plody

Guľovité až oválne rambutány vyrastajú v 1 m dlhých prevísajúcich rozkonárených súplodiach. Jednotlivé plody majú veľmi krátke hrubé stopky, sú 7×5 cm veľké, najprv zelené, neskôr žlté a oranžové, v zrelosti sýtočervené až černasté, s hmotnosťou 15-100 g. Približne 2 mm hrubá pevná holá a ľahko odlučiteľná šupka je husto pokrytá odstávajúcimi, do 2 cm dlhými tenkými, na konci väčšinou mierne zahnutými mäkkými ostňami, podľa ktorých dostal plod svoj názov (v malajčine „rambut“ = vlas). Pod šupkou sa nachádza jedlý sklovitý biely, niekedy mierne červenkastý šťavnatý miešok, ktorý má lahodne sladkokyslú aromatickú chuť a pevnú čerešňovitú konzistenciu. Oválne asi 3×1,2 cm veľké semeno s hnedastou alebo belavou šupkou je pevne spojené s dužinou. Okolo vyvinutého plodu často sedia 1-2 zakrpatené plody. Pred konzumáciou odstránime z plodu vrchnú šupku a konzumujeme iba bielu, sladkú dužinu. Rambután sa v trópoch používa na varenie, pridáva sa do omáčok a iných jedál. Vyzdobujú sa ním obložené misy, ale najviac sa hodí do ovocných šalátov, kokteilov a zmrzlín. Plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, železa, vápnika, fosforu a karbohydrátov.

Využitie

Rambutan patrí v juhovýchodnej Ázii k najobľúbenejším druhom ovocia. Plody sa konzumujú prevažne rukami. Nejedlá šupka sa dá ľahko ošúpať, keď sa trochu nareže nožom; nedrží pevne na dužine, mimochodom: jedlej a veľmi chutnej. Ošúpané a odkôstkované plody sa varia (zavárajú) s cukrom a jedia ako dezert alebo sa spracúvajú na marmelády a želé. Semená majú horkú orechovú arómu a surové sú mierne jedovaté; na Filipínach sa konzumujú pražené. Odvar z koreňov sa používa na zníženie horúčky, obklady z listov na liečenie bolesti hlavy. Zo semien sa získava loj na výrobu mydla a sviečok.

Rozšírenie

Obličkovník rambutánový pochádza z nížinných dažďových lesov Malajského polostrova a hojne sa pestuje v juhovýchodnej Ázii. V menšom rozsahu sa pestuje aj v Indii, na Sri Lanke a Filipínach, v severnej Austrálii, východnej Afrike a v Strednej i Južnej Amerike.

Pestovanie a úroda

Veľký počet vyšľachtených kultivarov sa pestuje v záhradách aj na plantážach. Stromy vyžadujú trvalo vlhké tropické podnebie a možno ich pestovať do nadmorskej výšky 600 m na hlbokých výživných pôdach na stanovištiach chránených pred vetrom. Rastliny sa rozmnožujú semenami a väčšinou sa štepia. Rodia od 5. Roka. Tri mesiace po odkvitnutí sa oberajú súplodia, v ktorých plody nedozrievajú naraz; v Strednej Amerike sa oberajú vždy len zrelé, červené plody. Rambután je sezónne ovocie, na trhu v juhovýchodnej Ázii je v ponuke od decembra do marca. Na dlhšie skladovanie alebo na vývoz sa musia plody udržiavať vlhké a v chlade, rýchlo však strácajú svoj pekný vzhľad aj hmotnosť.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share