Ak ste sa rozhodli nahradiť klasické balkónovky niečím menej tradičným, skúste to s citrusmi. Musíte však pamätať na to, že ich pestovanie je náročnejšie a budete potrebovať miesto, kam ich uložíte na zimu.
Všeobecne sa o citrusoch dá povedať, že sú to krásne rastliny s voňavými kvetmi a vždyzelenými listami. Keďže plody na nich vydržia veľmi dlho, na jednej rastline sú súčasne kvety i plody v rôznom štádiu vývinu. Na pestovanie v nádobách sú vhodné rastliny z rodov Citrus, Fortunella a Poncirus. Bolo vyšľachtených veľmi veľa odrôd a hybridov, ktoré majú veľmi chutné plody.
Čo potrebujú?
Pre citrusy pestované v nádobách je veľmi dôležitá kvalita substrátu. Rastlina totiž všetky živiny získava z neho, prípadne z hnojiva, ktoré jej dodáte. Hotový špeciálny substrát ponúkajú všetky väčšie záhradníctva. Ak si ho chcete namiešať sami, najvhodnejšia je zmes z 1/3 jemného piesku, 1/3 humusu z nastielacej kôry a 1/3 kvalitnej záhradníckej zeminy. Dôležitá je drenážna vrstva, lebo citrusy neznášajú trvalé zamokrenie. Rastlinám vyberte vhodnú nádobu (kvôli nižšej hmotnosti a zadržiavaniu vlahy sú praktické plastové) a umiestnite ich na slnečné miesto niekde v závetrí, prípadne ich v priebehu sezóny podľa potreby premiestňujte. V lete je dôležité chrániť ich hlavne pred hroziacimi búrkami, silným vetrom či intenzívnym dažďom.
Čo s rastlinami mimo sezóny?
Keďže väčšina citrusov nie je odolná proti mrazu, na zimu ich uložte v miestnosti, kde je teplota nad bodom mrazu a svetlo. Platí zásada, že čím je teplota v miestnosti vyššia, tým viac svetla rastliny potrebujú. V zimnom období ich občas polejte.
V teplejších oblastiach môžete rastliny po zimnom odpočinku vyniesť von už v apríli, v prípade, že hrozia prízemné mrazíky, ich však musíte opäť preniesť dovnútra alebo aspoň dobre prikryť. Po prezimovaní ich na nové podmienky privykajte postupne a hlavne chráňte pred priamymi slnečnými lúčmi, ale aj pred silným vetrom. Preto sú na pestovanie veľmi vhodné kryté balkóny alebo lodžie.
Zásady pestovania citrusov
– substrát by mal byť mierne kyslý, s pH 5,5 až 6,5
– nepolievajte ich pravidelne, ale podľa potreby. Vhodná je dažďová voda. Ak používate vodu z vodovodu, nesmie byť veľmi tvrdá.
– v prvých rokoch rastliny presádzajte raz za rok, neskôr až po niekoľkých rokoch. Najvhodnejšie obdobie je neskorá zima.
– citrusy rastú pomaly, preto ich v prvom roku neprihnojujte. V ďalších rokoch aplikujte počas vegetačného obdobia špeciálne hnojivo na citrusy.
– staršie rastliny môžete zrezať až o jednu tretinu.
Ako získate rastliny?
Existuje niekoľko spôsobov, ako získať sadenice citrusov.
1. Najjednoduchší je kúpiť si hotovú rastlinu. Po prinesení domov ju nechajte niekoľko hodín zabalenú, aby sa mohla aklimatizovať. V byte ju umiestnite na okno alebo čo najbližšie k nemu, lebo citrusy potrebujú dostatok svetla.
2. Ďalší spôsob je, že niekde získate ročný výhonok. Ten môžete rozdeliť na niekoľko odrezkov dlhých asi desať centimetrov tak, aby každý mal po dva listy. Napichajte ich do menších črepníkov s pieskom a zabaľte do igelitového vrecka, do ktorého urobíte niekoľko dierok. Umiestnite ich na okenný parapet, kde o necelé dva mesiace zakorenia. Potom odrezky presaďte do nádob so substrátom.
3. Najzdĺhavejší spôsob je pestovanie zo semienok, najmä čo sa týka úrody. Takto dopestované citrusy totiž kvitnú a rodia až po desiatich rokoch. Semená zo zrelých plodov očistite od dužiny, nechajte ich obschnúť a potom zasaďte do vlhkého substrátu asi do hĺbky jedného centimetra. Nádobu zakryte sklom. Keď semenáčiky dosiahnu výšku 3 cm, začnite ich otužovať a pri veľkosti 5 cm ich môžete presadiť do samostatných črepníkov. Semenáčiky je vhodné navrúbľovať odrodou, ktorú chcete pestovať.
Ktoré druhy do nádob?
Citrónovníky
(Citrus limon) sa pestujú asi najčastejšie. Kvitnú až štyrikrát za rok, plody na rastline dozrievajú postupne sedem až osem mesiacov. Zo všetkých citrusov je najmenej náročný na svetlo. Existuje viac ako sto odrôd.
Pomarančovníky (Citrus sinensis) sa dajú rozdeliť do troch skupín – blondy so žltou až oranžovou dužinou, navely s vyčnievajúcim pupkom a krvavé (pigmentované) pomaranče. Viaceré odrody sa dajú pestovať aj v nádobách. Pomarančom doprajte čo najviac slnka a tepla.
Mandarínkovníky
(Citrus reliculata) rastú ako kríček až malý stromček do výšky 1 až 2 m. Všetky odrody bohato kvitnú, preto je potrebná prebierka kvetov a neskôr aj plodov. Vyžadujú hlbšiu nádobu a na dobrý rast plodov teplotu okolo 28 °C, preto ak je chladné leto, preneste ich radšej dovnútra.
Grapefruitovníky
(Citrus paradis) sú vo voľnej prírode veľmi vysoké stromy, v črepníkoch ich treba zrezávať na výšku asi dvoch metrov a pestovať na pomaly rastúcom podpníku. Sú náročné na vyššie teploty, ale veľmi dobre znášajú suchý vzduch v bytoch.
Kumkváty
(Fortunella) sú pomerne nenáročné, dôležité je svetlé a slnečné stanovište a polievanie mäkkou vodou. Na rozdiel od drevín rodu Citrus sú mrazuvzdorné až do -10 °C. Preto ich môžete prezimovať aj v chladnejších priestoroch, pričom môžu zhodiť aj všetky listy.
Citrónovníkovce trojlisté
(Poncirus trifoliata) znesú mrazy až do -20 °, ale rastliny v črepníkoch treba pred mrazom chrániť. Na jar kvitnú veľkými voňavými kvetmi. Sýtozelené listy v jeseni zmenia farbu na zlatožltú a opadnú. Rastlina je aj vtedy zaujímavá tvarmi kmeňa a konárov s množstvom tŕňov.