Ovocie

Papája melónová

PapájaOpis

Papája, čiže melónový strom, sa na Kube nazýva „fruta bomba“. Spolu s banánovníkom patrí medzi najväčšie tropické trváce byliny. Pretože sa pestujú aj zákrpkové formy, môžeme povedať, že jej výška sa pohybuje v rozpätí 1,5 až 10 m. Papája pochádza z tropických oblastí Mexika. Má mäkkú nerozkonárenú stonku s pevnou šupkou, z ktorej vyrastajú veľké vykrajované listy s dlhými stopkami. Je dvojdomá s výnimkou niekoľkých kultivarov, ktoré sú jednodomé. Kvety sa musia v interiéri umele opeliť. Oválne zelenožlté až oranžové bobule bývajú niekedy dlhé až 0,5 m a dosahujú niekoľko kilogramov. Vzhľadom aj chuťou pripomínajú naše melóny. Duté plody majú niekoľko desiatok mm hrubú žltkastú až oranžovú dužinu s množstvom semien. Dužina okrem vysokého podielu vody obsahuje aj cukry, bielkoviny, minerálne látky a z vitamínov najmä vitamín C a A. Plody sa najčastejšie konzumujú čerstvé, ale sa aj spracúvajú, najmä na limonády, džemy, kompóty a iné.

Nároky na prostredie

Optimálna teplota pestovania sa má pohybovať okolo 25 °C. Pokles teploty pod bod mrazu je pre rastlinu kritický. Dobre znáša suchý vzduch, aj teploty nad 40 °C. Papája rastie rýchlo, má krátku životnosť, vyžaduje chránený interiér alebo skleník. Pravidelne ju musíme zalievať a prihnojovať. Korene sú citlivé na preliatie. Je veľmi citlivá tiež na mráz, ľahko zmrzne a zahynie. V južných oblastiach v lete na chránených miestach môžeme ju pestovať aj v záhrade, v auguste ju však musíme vrátiť na chránené miesto. Podobne ako banánovník aj papája je atraktívna tropická rastlina a vyžaduje podobné podmienky. Existujú aj zákrpkové formy, ktoré sú na pestovanie v interiéroch najvhodnejšie.

Rozmnožovanie

Papája patrí medzi rýchle rastúce a rodiace rastliny. Najčastejšie sa rozmnožuje semenami, ktoré si po očistení a usušení udržia dlhý čas dobrú klíčivosť. Semená sejeme do domácej rozmnožovne do hĺbky asi 10 mm. Pri optimálnej vlhkosti a teplote asi 25 °C semená vyklíčia za 3 – 4 týždne. Zriedkavejšie sa papája rozmnožuje odrezkami.

Papája melónová

Pochádza zo západnej Indie, ale dnes sa pestuje takmer v celom tropickom i subtropickom pásme, najmä pre chutné plody.

Papája melónová (Carica papaya) je dvojdomá mohutná rastlina, dosahujúca výšku až niekoľkých metrov. Tvorí štíhly, mäkký kmeň, pozdĺž ktorého vyrastajú až tridsať centimetrov dlhé plody. Má pomerne krátku životnosť, dospelé jedince rodia len tri až štyri roky. V subtrópoch sa pestuje najmä v skleníkoch, kde má dostatočnú vlahu, teplo a svetlo.

Pestovanie

Ak si chceme papáju dopestovať sami, musíme z plodu vybrať semená. Tie potom opláchneme teplou vodou a odstránime z nich priesvitnú šupku, do ktorej sú obalené. Semená vysievame veľmi plytko pod povrch pôdy. Môžeme ich vysiať spolu, a keď sa na semenáčikoch objavia dva páry pravých lístkov, je čas na ich presadenie. Semená začínajú klíčiť približne o štyri týždne. Vyžadujú vysokú teplotu a primeranú vlhkosť. Mladé a klíčiace rastlinky často vo veľkom množstve padajú, pretože sú jemné, a ich dlhé korienky rýchlo zahnívajú. Veľmi citlivé sú aj na viaceré zemné baktérie. Odporúčame preto pred výsadbou i po nej dezinfikovať substrát roztokom hypermangánu. Pri klíčení by sme mali zmierniť zálievku.

Semená papáje vysievame koncom januára a cez leto semenáčiky presádzame do skleníka, ale iba tie, ktoré majú viac ako štyri pravé lístky. Potrebujú veľmi kyprú a priepustnú pôdu, zloženú najlepšie z 50 percent piesku, 25 percent výživného humusu a 25 percent kvalitnej zeminy. Pretože sú veľmi citlivé na presádzanie, dávame pozor, aby sme nepoškodili koreňový bal. Ak nemáme k dispozícii vykurovaný skleník, sadíme rastlinky do priestranného kontajnera.

Dospelá papája vyžaduje veľa slnka, mladé rastlinky skôr polotieň. Dôležité je časté, ale opatrné polievanie, voda v nádobe nesmie stáť a zemina nemá byť premokrená. Voda by mala cez zeminu len pretiecť, aby zavlažila korene. Túto rýchlo rastúcu rastlinu treba aspoň raz za mesiac hnojiť primeranými dávkami dusíkatých hnojív. Pri správnych pestovateľských podmienkach začína papája rodiť už o deväť mesiacov po vyklíčení.

Plody

V našich podmienkach ich môžeme kúpiť najmä v zimných mesiacoch. Po pozdĺžnom rozrezaní lyžicou vyberieme množstvo čiernych semien zo stredu plodu a dužinu na zvýraznenie chuti ochutíme niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy. Papája má výnimočnú a neopísateľne lahodnú chuť, pripomínajúcu trochu cukrový melón. Z južného ovocia má najvyšší obsah vitamínu C. Okrem neho obsahuje vápnik, zinok a draslík. Semená papáje sa používajú aj ako korenie a mnohí gurmáni ich radi žujú.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share