Poznáte brusnicu?
Je nízka a celkom nenápadná. Výborne sa však hodí do vresoviska a jej kyslé červené plody sú ako malá lekáreň do vrecka.
Brusnica (Vaccinium vitisidaea) je okrem toho veľmi nenáročná a odolná. Dokáže rásť vo veľkých nadmorských výškach i za polárnym kruhom. U nás sa predávajú odrody, ktoré sú určené na pestovanie v záhrade, no v odolnosti a nenáročnosti za svojimi divorastúcimi príbuznými nijako nezaostávajú. Pôvodné prírodné porasty brusnice pravej sa totiž vyskytujú na chudobných, veľmi kyslých piesočnatých, piesočnato-hlinitých a rašelinových pôdach, preto majú šľachtené odrody podobné požiadavky na kyslosť, ktorá musí byť naozaj nízka, teda pH od 3,5 do 4,5. Pôda v záhradkách nie je na ich pestovanie vhodná, preto si ju upravte. Keďže brusnice majú plytký koreňový systém, stačí upraviť pôdu do hĺbky 30 cm.
Na pôdu rozhoďte kyslú rašelinu, lesnú hrabanku či listovku a rýľom zapracujte do hĺbky 30 cm. Veľmi dobré je pridať i substrát na rododendrony a čučoriedky.
Brusnica nie je náročná na hnojenie. Spoľahlivo rastie a prináša úrodu aj bez hnojenia, dôležitý je však pravidelný prísun organických látok do pôdy vo forme rašeliny, drvenej kôry a pilín z ihličnatých drevín. Ich rozkladom sa totiž uvoľňujú potrebné živiny. Pozor! Rastliny sú citlivé na prehnojenie a na chloridové formy hnojív. Pri zapracovaní kôry či pilín preto pridajte do pôdy aj trochu dusikatého hnojiva na podporu rozkladu, a to vo forme síranu amónneho alebo močoviny.
Vhodné odrody
Rastliny z lesov sú málo produktívne, takže sú vhodné len na vysádzanie do skaliek vo vyšších polohách ako dekorácia. Na pestovanie v záhrade si radšej kúpte overené a kvalitné odrody, ktoré vám prinesú aj chutnú a mimoriadne zdravú úrodu. Veľmi výhodné sú napríklad odrody ‘Koralle’ a ‘Ida’, ktoré rodia dvakrát do roka. Z raz rodiacich, vhodných aj do polôh nad 750 m nad morom, sú spoľahlivé odrody ‘Linnea’ a ‘Sanna’, menej ‘Sussi’. Odroda ‘Red Pearl’ je veľmi dekoratívna, ale málo produktívna. Brusnice, ktoré rodia dvakrát ročne, môžete vysádzať od nížin až po nadmorskú výšku 750 m, vo vyšších polohách by už druhá úroda nedozrela. Vysádzajte ich na slnečné stanovištia, v tieni síce dobre rastú, ale veľmi málo kvitnú. Rastliny môžete sadiť počas celého roka, ale najlepšie obdobie na vysádzanie je jar a jeseň. Zvoľte spon 30 – 45 x 30 – 45 cm. Ak chcete mať zapojenú výsadbu v radoch, vysádzajte v spone 80 – 120 x 30 – 45 cm. Veľmi dôležité je pred vysádzaním odstrániť z pôdy trváce buriny, ako je pýr plazivý, praslička a štiav.
Ako pestovať
Dôležitá je voda, porast by nemal nikdy preschnúť. V severnejších vlhších oblastiach Slovenska, je síce potreba zavlažovania minimálna, no v južných regiónoch stúpajú nároky na vodu i jej kvalitu. Najlepšia je jednoznačne dažďová voda. Rastliny však citlivo reagujú aj na zaburinenie. Brusnica má plytký koreňový systém, preto ju neokopávajte, ale burinu odstraňujte ručne. Ak ju pestujete v radoch, medzirady nezatrávňujte, ale udržiavajte bez burín nastielaním. Tým zabezpečíte aj rovnomernú vlhkosť, znížite straty vody z pôdy výparom a v zime ochránite pôdu pred premrznutím. Čo sa týka rezu, odstraňujte len polámané a odumreté časti, inak stačí rastliny radikálnejším rezom zmladiť len raz za šesť rokov. Režte skoro na jar, na výšku 5 až 7 cm nad zemou.
Zber úrody
Brusnice rodia už prvý rok po vysadení, väčšie plody prinášajú už v druhom a treťom roku. Úrody v plnej rodivosti sa pohybujú od 100 do 450 g na rastlinu alebo 0,7 – 2 kg na m2. Úrodu zberajte ručne alebo použite hrebene určené na zber čučoriedok. Pri odrodách, ktoré rodia dvakrát ročne, je prvá úroda väčšinou zanedbateľná, významná je predovšetkým druhá – jesenná. Optimálnu zrelosť plodov zistíte podľa toho, že bobule v strapci sú rovnomerne vyfarbené na červeno, pričom bielo-červených a zelených bobúľ je len zopár. Prvá úroda dozrieva v nížinách od polovice júla, v horských oblastiach okolo 20. augusta. Druhá úroda dozrieva od polovice októbra. V čerstvom stave, zmrazené i spracované plody sú vhodné na prípravu brusnicových omáčok. No môžete ich aj sušiť či spracovať na šťavy a džemy.
Viete, že…
… rod Vaccinium zahŕňa takmer 200 druhov, ktoré rastú hlavne v horách tropickej Ázie, v horách Ameriky a východnej Afriky a len niekoľko druhov v miernom pásme severnej pologule?
Nezabudnite
– Porast brusníc by nemal nikdy preschnúť.
– Rastliny sú citlivé na prehnojenie a na chloridové formy hnojív.
– Dôležitý je pravidelný prísun organických látok do pôdy.
– Brusnica má plytký koreňový systém, preto ju neokopávajte, ale burinu odstraňujte ručne.
– Rastliny radikálnejším rezom zmladzujte len raz za šesť rokov.