Barbadoské čerešne
Plody malpígie holej pripomínajú tvarom a chuťou čerešne. Do Európy sa dostala z Brazílie, a keďže je veľmi prispôsobivá, v našich podmienkach ju môžeme pestovať v nádobách.
Ako vyzerá?
Vo svojej domovine – v Latinskej Amerike, na Karibských ostrovoch či na Havaji, rastie ako ker alebo strom dosahujúci výšku dva až päť metrov. Jemne chlpaté konáre sú riedko pokryté tmavozelenými protistojnými listami. Majú mierne zvlnené okraje, na líci sú lesklé a v mladosti striebristo chlpaté. Z pazúch listov vyrastajú vo zväzkoch na tenkých stopkách obojpohlavné kvety, ktoré sú ružovej alebo červenej farby. Päť korunných lupienkov dosahuje dĺžku až päť milimetrov, takže rastlina je počas kvitnutia veľmi dekoratívna.
Malé plody
Z kvetov sa vyvinú oranžovočervené až tmavočervené plody. Pripomínajú čerešne, preto sa občas môžeme stretnúť s ich označením barbadoské čerešne. Iný názov pre túto rastlinu je acerola. Plody majú približne dva centimetre a sú nepravidelne hrboľaté. Majú jablkovitý tvar – na báze aj na vrchole sú hlboko vtlačené a na báze zostávajú zachované kališné lístky. Pod pevnou červenou šupkou je šťavnatá dužina, ktorá tiež pripomína čerešne. Má červenkastú farbu a nie veľmi aromatickú, kyslastú chuť. Vnútri sa nachádzajú tri kôstky, ktoré sa pri konzumácii vyhadzujú. Jedia sa surové plody, ktoré sa môžu aj zavárať. V tropických oblastiach z nich pripravujú sladké dezerty, ovocné šaláty, sirupy či šťavy.
Čo obsahuje
Toto ovocie patrí medzi najzdravšie na svete, najmä čo sa týka obsahu vitamínu C. Nachádza sa ho tu približne tridsaťkrát viac ako v rovnakom množstve citróna a desaťkrát viac ako v čiernych ríbezliach. Plody okrem toho obsahujú aj vitamíny skupiny B, provitamín A, železo, vápnik a horčík. Využívajú sa pri liečbe ochorení pečene, pri problémoch so zažívaním a pri prechladnutí.
Pestovanie v nádobe
Malpígia sa dá bez väčších problémov pestovať v črepníkoch ako veľmi dekoratívna izbová rastlina, ktorú v letnom období môžeme vyložiť do záhrady alebo na balkón. V zimných mesiacoch sa uspokojí s chladnejším prostredím. Nepotrebuje špeciálne zloženie zeminy, preto jej vyhovuje bežný záhradnícky substrát.
Pri starostlivosti o ňu je najdôležitejšie, aby sme ju nepreliali, lebo neznáša dlhodobé premokrenie. Začína kvitnúť v novembri a kvitne niekoľko mesiacov, skrášli nám tak interiér počas zimných mesiacov. Kvety sú síce samoopelivé, ale odporúča a opelenie štetcom. Plody sa na rastline objavia na tretí alebo štvrtý rok a dozrievajú postupne. Rastlina má ohybné výhonky, ktoré môžeme podľa potreby skracovať. Ľahko sa dá rozmnožiť odrezkami alebo semenami. Dobre znáša tvarovanie, preto sa často využíva na pestovanie ako bonsaj.
Vizitka rastliny
Názov: malpígia holá (Malpighia glabra)
Vzhľad: strom alebo ker
Kvety: ružové alebo červené
Listy: protistojné
Semená: tri kôstky