Ovocie

Namiesto octu

Tamarindus indicaVeľké hnedé struky tamarindu u nás poznajú najmä priaznivci indickej kuchyne, v ktorej sa s obľubou využívajú. Na pultoch predajní sa môžete stretnúť s ich označením indické či kyslé datle.

Ak by ste nevedeli, presnejšie ide o plody tropického stromu pochádzajúceho z afrických oblastí. Struky sú asi pätnásť centimetrov dlhé a tri centimetre široké a v zrelosti majú svetlohnedú až škoricovú farbu, ktoré ukrývajú jeden až dvanásť fazuľovitých alebo kosoštvorcových tvrdých semien. Sú v mäkkej dreni, ktorá je spočiatku biela, po dozretí zhnedne a získava tvrdú lepkavú konzistenciu. Má výraznú sladkokyslú chuť a vyznačuje sa vysokou cukornatosťou. Po rozlomení plodov ju môžete skonzumovať hneď alebo si z nej urobiť sirup a osviežujúci nápoj. Často sa využíva aj na ochutenie pokrmov, najmä na prípravu čatní a rôznych omáčok.

Využitie v kuchyni

V indických receptoch sa môžete stretnúť s tamarindovou vodou, ktorou sa jedlo okysľuje namiesto octu. Pripravíte si ju tak, že kúsok suchého struku, veľký asi ako vlašský orech, vložíte na päť až desať minút do horúcej vody, kde zmäkne. Potom ho vyžmýkajte, odstráňte semená aj vlákna. Z 30 g získate asi 0,3 l hnedého kyslého roztoku.

V kuchyni sa využívajú aj kvety a listy, ktoré sa pridávajú napríklad do polievok či šalátov. Plody, kôra a listy sa používajú v ľudovom liečiteľstve.

Krásne stromy

Tieto pomaly rastúce stromy v niektorých krajinách považujú za posvätné. V prírode dorastajú až do výšky tridsať metrov. Majú pravidelnú rozložitú korunu, previsnuté konáre s peknými tmavozelenými listami, ktoré pripomínajú náš agát. Sú asi 15 cm dlhé, mladé listy pokrývajú jemné chĺpky. Na noc sa skladajú, podobne ako listy mimózy, a skoro ráno sa opäť otvárajú. Na koncoch konárov vyrastajú strapce desiatich až dvanástich kvetov. Majú štyri ružové kališné lístky, koruna sa skladá z troch krémových žilkovaných lupienkov. Stromy začínajú rodiť po štyroch až šiestich rokoch a z jedného stromu sa pozberá až 300 kg plodov.

Pestovanie v črepníku

Zo semien si môžete dopestovať peknú izbovú rastlinu. Na urýchlenie klíčenia sa odporúča semená namočiť do vlažnej vody, prípadne trochu narušiť obal semena, napríklad pilníkom. Klíčenie trvá niekoľko týždňov. Pri pestovaní pamätajte na to, že tamarind pochádza z trópov, preto ho chráňte pred prievanom. Ak ho v lete vyložíte na balkón, v jeseni ho včas preneste dovnútra, aby ho nepoškodil prvý mráz. Dajte pozor aj na to, aby rastlina nebola na prudkom slnku. Umiestnite ju na svetlé stanovište, kde je minimálna teplota okolo 20 °C. Najmä mladé rastlinky sú citlivé na premokrený substrát, ale aj na nedostatok vlahy. Každých štrnásť dní ich môžete prihnojiť. Tamarind rezať nemusíte, stačí ho len tvarovať výchovným rezom a odstraňovať suché výhonky. Výborne sa hodí na bonsaj.

Vizitka rastliny

Názov: tamarind indický (Tamarindus indica)
Vzhľad: vždyzelený strom
Kvety: v strapcovitých súkvetiach
Listy: perovito zložené
Plody: struky

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share