Medzi najkrajšie ľuľkovité rastliny patrí ľuľok quitský. Celá rastlina má fialový nádych, je pokrytá chĺpkami a dlhými tŕňmi, má veľké dekoratívne listy a oranžové plody pripomínajúce pomaranče. Skôr ako pod botanickým názvom Solanum quitoense poznáme tento ľuľok pod španielskym menom narančila, čo znamená malý pomaranč, alebo pod pomenovaním lulo, ktoré vzniklo z domorodého lulum. Pochádza z Kolumbie a Ekvádoru, kde ho pestujú na plantážach. Tam táto bohato rozkonárená bylina krovitého rastu dosahuje výšku vyše dvoch metrov. V našich podmienkach dorastie asi na polovičnú veľkosť.

Chuť plodov

Dužina plodu je mäkká, šťavnatá, má sýtozelenú farbu a trochu sa podobá na kivi. Je rozdelená na štyri komory a chuťou pripomína zmes jahôd a ananásu alebo guajavy. Obsahuje veľké množstvo malých semien, ktoré sa jedia spolu s dužinou. Dužina na vzduchu oxiduje a hnedne. Plody sa dajú konzumovať čerstvé alebo upravené na šťavu. V domovine sa spracúvajú na džemy, zmrzliny či krémy. Šťavu si pripravíme tak, že dužinu vyberieme z oplodia, pridáme asi šesťnásobné množstvo vody, podľa chuti cukru a krátko rozmixujeme. Vznikne zelený nápoj s bielou penou, ktorý prelejeme cez sitko.

Pestovanie v byte

Ľuľok quitský môžeme celoročne pestovať v skleníku alebo v byte; vyhovuje mu teplota nad 20 °C. Veľmi dôležité je dopriať mu dostatočne veľkú nádobu s výživnou pôdou, ktorú pripravíme zmiešaním kompostu, listovky a piesku, alebo použijeme kupovaný substrát na izbové rastliny. Vyžaduje bohatú zálievku a pravidelné prihnojovanie každých štrnásť dní. V letných mesiacoch ho môžeme vyložiť do záhrady alebo na balkón, kde je dostatok slnečného svetla. Na jeseň ho však včas prenesieme dovnútra, lebo neznáša ani slabý mráz. Prezimujeme ho na svetlom mieste pri teplote 10 až 18 °C a obmedzíme zálievku. Prezimovanú rastlinu môžeme vo februári hlboko zrezať, aby sa pekne rozkonárila. Odrezky sa dajú použiť na rozmnožovanie.

Rozmnožovanie

Ľuľok si môžeme dopestovať buď zo semien, alebo z odrezkov. Ak sa rozhodneme pre sejbu, najvhodnejší čas je začiatkom roka. Semienka vyklíčia do piatich týždňov. Semenáčiky presádzame, keď majú aspoň štyri pravé listy. Čoskoro sa z nich vyvinú silné rastliny, ktoré začínajú kvitnúť. Pri pestovaní v uzavretých priestoroch je potrebné umelé opeľovanie. Urobíme ho tak, že vytrhneme peľnicu, rozrežeme ju, peľ vysypeme napríklad na papier a pomocou štetca nanášame na bliznu. Plody dozrejú približne o desať mesiacov. Zrelé vydržia asi týždeň, dozrievaním mäknú.

Tip záhradkára

Niektoré záhradníctva ponúkajú už aj odrodu bez tŕňov, ktorá je navyše zakrpatená, preto veľmi vhodná na pestovanie v bytoch.

Vizitka rastliny

Názov: ľuľok quitský (Solanum quitoense)
Kvety: v priemere majú asi 3 cm, sú biele alebo fialové. Rastú v skupinách v pazuchách listov a objavujú sa tri až štyri mesiace po sejbe.
Listy: striedavé, oválne, sýtozelenej farby, v prírode dlhé až 50 cm u nás o niečo menšie.
Plod: guľovitá bobuľa s veľkým čiaškovitým päťcípym kalichom, v dospelosti má priemer asi 5 cm. Na začiatku zrenia je žltá, neskôr oranžová až červená. Oplodie je tuhé, porastené hustými jemnými chĺpkami, preto sa týmto plodom niekedy hovorí aj chlpatý pomaranč. Chĺpky sa dajú ľahko zotrieť.