Ovocie

Kávovník

cafe_coffeeKávu v rôznych podobách pozná každý z nás. Málokto však vie, že kávovník sa dá s úspechom pestovať aj v našich bytoch.

Kávovník (Coffea arabica) je nízky, vždyzelený ker alebo menší strom, pôvodom z Arabského polostrova, odkiaľ sa jeho pestovanie rozšírilo do celého sveta. Dnes tvorí jeden zo základných vývozných artiklov krajín Južnej Ameriky, Afriky, Indonézie a blízkeho východu.

Pestovaniu v byte predchádza zaobstaranie si pestovateľského materiálu. Mladé sadeničky kávovníka si možno zakúpiť v niektorých špecializovaných predajniach alebo priamo od pestovateľov. Pri výbere treba dať pozor najmä na to, aby boli zdravé. Po prenesení do bytu musíme rastlinky aklimatizovať, preto sa im snažíme vytvoriť podobné podmienky, v akých boli pestované. Týka sa to hlavne zabezpečenia optimálnej teploty a vlhkosti, nakoľko sadenice sú dopestované prevažne v skleníkoch. Skúsenejší záhradkári si môžu sadeničky dopestovať i priamo zo semien. Semená stratifikujeme v mikroténovom vrecúšku v chladničke a vysievame do kyprého substrátu do hĺbky jedena pol až dva centimetre. V optimálnych podmienkach vyklíčia asi za päť týždňov. Jednoduché je tiež dopestovanie rastliniek z polodrevnatých odrezkov, ktoré získame pri tvarovaní rastliny. Z odrezkov odstránime spodné listy, vrchné zmenšíme približne o jednu polovicu až dve tretiny. Takto upravené ich napicháme do piesočnatej zeminy. Počas zakoreňovania udržujeme teplotu 24 až 26 ° C a vysokú vzdušnú vlhkosť. Treba dať pozor na nadmerné zalievanie, nakoľko v premokrenej pôde hrozí zahnívanie odrezkov.

Zakúpené rastliny umiestnime na svetlé, prípadne mierne zatienené miesto. Nesmú byť vystavené priamemu slnku, kde môže dôjsť k zasychaniu a popáleniu listov. Nevhodné je tiež umiestnenie rastlín na okenný parapet, na ktorom je intenzita slnečného žiarenia najvyššia. Cez leto môžeme rastliny preniesť na balkón alebo do záhrady, kde im takisto nájdeme polohu chránenú pred vetrom a priamym slnečným žiarením.

Na teplotu nie je náročný. V lete vyžaduje teplotu vyššiu ako 22 °C, v zime mu postačuje teplota vyššia ako 13 °C.

Pôdu vyžadujú prevzdušnenú, humóznu, bez obsahu vápnika, s mierne kyslou reakciou. Mladé rastliny presádzame do čerstvej pôdy každý rok, spravidla na jar, staršie rastliny vo viacročných intervaloch. V roku, keď nepresádzame, vymeníme v črepníku aspoň vrchnú vrstvu pôdy. Hnojiť začíname asi päť týždňov po presadení každých desať až štrnásť dní viaczložkovými hnojivami s vyšším obsahom draslíka, fosforu a horčíka. Z mikroelementov vyžaduje najmä železo a bór. Vhodná je tiež doplnková listová výživa.

Zavlažovanie kávovníka je závislé od jeho veku. Mladé rastliny zavlažujeme menej, nakoľko mladé korene sú citlivé na hnilobu koreňov. Chudobnejšia závlaha naopak podporuje rozrastanie koreňového systému, lebo korene sú nútené vyhľadávať v pôde vodu. Dospelé rastliny zalievame pravidelne vyššími dávkami vody, najmä v období kvitnutia, tvorby a dozrievania plodov. Vhodná je mäkká, najlepšie dažďová voda. Kávovník je citlivý na preschnutie pôdy. V zime zálievku obmedzíme na minimum.

Dôležitý je rez. Zaštipovaním vrcholu a konárov podporujeme rozkonárenie, zahustenie koruny, regulujeme výšku rastliny a podporujeme tvorbu kvetov. Odstraňujeme najmä zahusťujúce a choré konáre, prípadne konce konárov napadnuté škodcami.

Choroby a škodcov má podobných ako citrusy. Najzávažnejšie sú hubové a baktériové choroby, ako napríklad hniloba koreňov, baktériová škvrnitosť listov, hubová škvrnitosť. Zo škodcov sú to vošky, puklice, červce, roztočce. Ochrana spočíva v mechanickom odstraňovaní napadnutých častí, ale najmä v prevencii. Pri nákupe rastlín dávame pozor, aby sme si zbytočne nezamorili byt novým škodcom, ktorého odstránenie býva niekedy pomerne zdĺhavé a náročné. Mnohé listové defoliácie sú fyziologického charakteru. Ľahko ich odstránime správnou výživou.

Pestované rastliny začínajú kvitnúť asi v štvrtom až piatom roku, keď výška rastlín dosahuje asi jeden meter. Plody dozrievajú približne za šesť až deväť mesiacov. Radosť z dopestovanej úrody je vždy veľká. Semená môžeme použiť na dopestovanie nových mladých rastliniek. Pri prípadnej väčšej úrode je možné umyté a vysušené semená pražiť na miernom ohni na panvici asi dvadsať minút. Chuť kávy z vlastnej úrody vykompenzuje dlhoročnú starostlivosť o rastliny.

Kávovník arabský – Coffea arabica

Kávovník je nízky, vždyzelený ker alebo menší strom. Kvitne niekoľkokrát do roka, má biele jazmínom voňajúce kvety, z ktorých sa vytvárajú hnedočervené dužinaté plody – bobule veľkosti egreša (u nás obyčajne v zimných mesiacoch). Plody obsahujú dve semená, ktoré k sebe navzájom priliehajú.

Kávovník môžeme pomerne úspešne pestovať v teplejších interiéroch, pretože nie je veľmi náročný a pri dostatočnej zálievke a využití vhodných odparovačov sa dobre aklimatizuje aj v bytových podmienkach. Dobre zakoreňujú polodrevnaté odrezky s 3 článkami, ktorý, ponecháme a zmenšíme 2 horné listy, ostatné odstránime. Odrezky napicháme do zeminy, ktorá je zakrytá 50-60 mm vrstvou piesku. Počas zakoreňovania potrebujú teplotu 24 – 26 °C a vysokú vzdušnú vlhkosť.

Semenáčiky a rastliny, ktoré počas leta pestujeme v záhrade, chránime proti vetru a pred prudkým slnečným úpalom. Umiestňujeme ich v tieni vyšších stromov, alebo prikladáme k nim tienidlá. Ak pestujeme kávovníky celý rok v byte, prezimujeme ich na teplom a svetlom mieste, alebo im pri teplote 10 °C obmedzenom zalievaní doprajeme zimný odpočinok. Takéto prezimovanie odporúčame aj v tom prípade, ak rastliny v lete pestujeme v záhrade.

Nové rastliny získavame sejbou semien, zakoreňovaním odrezkov a vrúbľovaním. Vo veľmi suchom prostredí (a niekedy aj vplyvom priameho oslnenia alebo spálenia slnečným žiarením) trpia zasýchaním okrajov listov. Preto mladé rastlinky radšej umiestnime v polotieni. Potrebujú ľahkú, štruktúrnu, výživnú zeminu. Kávovník potrebuje kyslejšiu zeminu s prídavkom listovky alebo rašeliny. Zalievame ho dažďovou alebo zmäkčenou vodou, ktorá neobsahuje vápnik. Je náročný na živiny, cez leto ho pravidelne prihnojujeme hnojivou zálievkou a pravidelne zalievame dostatočným množstvom vody.

V miestnosti pestované rastliny začínajú kvitnúť v 4. roku pestovania. Vrúbľovance rodia už v 2. – 3. roku. Ak rastliny majú vhodné podmienky, kvitnú pravidelne, potom naraz máme na nich plody aj kvety. Kvitnú v júli, v auguste, plody dozrievajú za 6 – 9 mesiacov. Oberáme červené plody, ktorých šupka je jedlá.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share