Ovocie

Chutná aka

Feioja, fejchoa

Plody tejto rastliny sa k nám nedovážajú, lebo neznášajú transport. Môžete však na ne natrafiť počas dovolenky na trhoch v južných krajinách. Malé zelenkasté bobule patria medzi veľmi kvalitné ovocie.

Môžete sa stretnúť aj s jej pomenovaním fejchoa, ktoré pochádza zo staršieho latinského názvu Feijoa. Rastlina patrí do čeľade myrtovitých, čo sa pozná najmä podľa zaujímavých kvetov s množstvom dlhých červených tyčiniek, na ktorých konci sú žlté zrnká peľu.

Odkiaľ sa vzala?

Táto subtropická ovocná drevina je pôvodom z Brazílie a Argentíny, odkiaľ sa koncom 19. storočia dostala až do Európy. V súčasnosti sa najviac pestuje na pobreží Stredozemného a Čierneho mora, v Kalifornii a na Novom

Zélande. V domovine dorastá do výšky okolo štyroch metrov. Pevné protistojné listy sú asi 5 cm dlhé, majú modrozelenú farbu a na spodnej strane sú striebristo plstnaté. Kvety sú najčastejšie biele, znútra ružové až červené, asi 3 cm veľké. Vyrastajú z pazúch listov, zväčša jednotlivo alebo po dvoch. Atraktívne pôsobia dlhé červené tyčinky, ktorých môže byť na jednom kvete až stodvadsať. Zaujímavé je, že mäsité korunné lupienky sú sladké a jedlé.

Pestovanie v nádobe

Rastlina je vďaka lesklým kožovitým listom veľmi dekoratívna a s úspechom ju môžete pestovať v črepníku ako izbovú rastlinu. V nádobe dorastá do výšky dvoch metrov. Na pestovanie je nenáročná a zvládne ju aj začiatočník. Potrebuje zeminu zloženú zo záhradníckeho substrátu, do ktorého sa pridá rašelina a malé množstvo piesku. V čase vegetácie ju každé dva týždne treba prihnojiť univerzálnym hnojivom bez obsahu vápnika, ktorý

neznáša. V predjarnom období sa môže prihnojiť fosforečným hnojivom, aby sa podporilo kvitnutie. Rastlina dobre znáša sucho, ale pri nedostatku vlahy zhadzuje plody, preto ju treba zalievať pravidelne menšími dávkami vody.

V letnom období ju môžete vyložiť na balkón alebo do záhrady, kde ostane až do prvých mrazov. Niektorí pestovatelia uvádzajú, že na niekoľko dní sa môže vystaviť teplotám tesne pod bodom mrazu, aby lepšie kvitla. Na zimu ju dajte do chladnejšej miestnosti alebo na verandu, pričom obmedzte zálievku. Zimovať však môže aj pri izbovej teplote. V takom prípade ju pravidelne polievajte.

Kvitnúť začína už po štyroch rokoch. Kvety sú obojpohlavné, opeľuje ich hmyz, je však možné opelenie pomocou štetca. Obdobie kvitnutia sa začína v máji a trvá až do jesene. Plody dozrievajú po piatich až siedmich mesiacoch a opadávajú samy. Skonzumovať ich treba do jedného týždňa. Ak ich odtrhnete pred opadnutím, nechajte ich niekoľko dní dozrievať pri izbovej teplote.

Správna starostlivosť

Aku si môžete kúpiť u pestovateľov subtropických rastlín alebo rozmnožiť semenami, ktoré vyberiete z dužiny a necháte štyri dni kvasiť vo vode. Klíčivosť si udržia minimálne rok, ale aj viac, ak ich uskladníte v suchu. Po vysiatí vyklíčia približne do dvoch týždňov. Mladé rastliny treba vysadiť do samostatných črepníkov a každoročne presadiť do väčšej nádoby. Povrch substrátu sa odporúča pravidelne kypriť, no treba pritom dávať pozor, aby sa nepoškodili korene.

Rastlina v našich podmienkach netrpí chorobami ani škodcami. Zriedkavo sa môžu vyskytnúť červce alebo puklice. Nevyžaduje ani špeciálny rez, lebo tvorí pravidelnú riedku korunu. Na jar však treba zrezať vyrodené konáre, aby sa podporila tvorba nových, ktoré prinášajú úrodu. Odstraňujú sa aj suché alebo poškodené výhonky.

Osvieženie ukryté v plodoch

Plody sú bobule vajcovitého až hruškovitého tvaru, dlhé 50-70 mm, s hmotnosťou 15-50 g. Na vrchole ostávajú zvyšky kalicha. Ich farba môže byť tmavozelená až žltozelená, niekedy s červeným líčkom, čo závisí od stupňa zrelosti. Pod kožovitou šupkou je biela až zelenkastá šťavnatá dužina, ktorá je veľmi aromatická a vôňou pripomína naše jahody. Obsahuje množstvo drobných semien, ktoré sa tiež konzumujú.

Vizitka rastliny

Názov: aka ovocná (Acca selloviana)
Vzhľad: rýchlo rastúci vždyzelený ker
Kvety: biele, vnútri ružové
Listy: elipsovité až oválne
Plody: malé bobule

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share