Ovocie

Dávid a Goliáš

Okrem tradičných citrusových plodov, ako sú citróny, pomaranče, mandarínky a grapefruity, sa na pultoch predajní občas objavia aj menej známe druhy. Dva z nich sa nedajú prehliadnuť – maličký oranžový kumkvát a obrovské žltozelené pumelo.

Kumkvát

Okrem kumkvátu vajcovitého do rodu Fortunella, ktorý je príbuzný rodu Citrus, patrí aj guľatý kumkvát japonský (Fortunella japonica) a kumkvát hongkonský (Fortunella hindsii) s veľmi malými plodmi, dlhými 1 až 2 cm, ktoré sa nedajú konzumovať. Vajcovitý kumkvát má oranžové oválne plody, ktoré sú dlhé dva až štyri centimetre. Dužina je tiež oranžová, kyslá a šťavnatá a sú v nej tri až štyri pomerne veľké zelenkasté semená, ktoré sa nejedia. Dužina sa konzumuje aj so šupkou, ktorá je sladkastá. Plody nakrájané na kolieska sa môžu podávať ako delikatesa ku grilovanému mäsu, rybám či hydine, pridávajú sa do ovocných šalátov či na ozdobenie koktailových pohárov. V Ázii sa spracúvajú na chutnú marmeládu, želé, kompóty a čatní. V chladničke vydržia niekoľko dní.

Kumkvát pochádza z východnej Ázie a Číny. Veľmi pomaly rastúce rastliny tvoria husté, vždyzelené kry alebo nízke stromy. Tmavozelené kožovité listy sú aromatické, drobné biele kvietky majú sladkastú vôňu. Vyrastajú jednotlivo alebo v strapcoch po štyroch v pazuchách listov. Mladé výhonky sú hranaté a niekedy majú tŕne. V teplejších krajinách sa kumkvát často pestuje ako okrasná rastlina v záhradách, u nás sa pestuje v črepníkoch. Tvorí pravidelnú guľatú a hustú korunu, plody na rastline vydržia veľmi dlho a sú veľmi dekoratívne.

Vizitka rastliny

Názov: kumkvát vajcovitý (Fortunella margarita)
Vzhľad: 2-4 m vysoký ker alebo strom
Kvety: voňavé, drobné, biele
Listy: lesklé, tmavozelené
Zaujímavosť: je vhodný na pestovanie ako bonsaj

Pumelo

Označované býva aj ako pomelo. Vzhľadom pripomína veľký grapefruit a v obchodoch ho predávajú zabalené do plastovej sieťky alebo fólie, aby nevyschol. Plody môžu byť guľaté, sploštené alebo sú hruškovitého tvaru. Dosahujú obvod až päťdesiat centimetrov a ich hmotnosť sa bežne pohybuje okolo jedného kilogramu, môžu mať však až 5 kg. Šupka máva žltú, žltozelenú alebo zelenú farbu, je pórovitá a veľmi hrubá, 1,5 až 4 cm. Dužina nie je taká šťavnatá ako pri grapefruite, ale je lahodnejšia, sladkokyslá, veľmi osviežujúca a takmer nie je horká. Býva rozdelená na jedenásť až osemnásť „mesiačikov“. Sú obalené jemnou blankou, ktorá sa ľahko uvoľňuje. Farbu má svetložltú, zriedkavo červenú.

Obsahuje najmä vitamín C, A a železo, je aj bohatým zdrojom draslíka. Nemá takmer žiadne kalórie, neobsahuje ani tuk, preto jeho konzumácia pomáha pri prevencii srdcovocievnych ochorení a pri zvýšenom cholesterole. Plody sa konzumujú podobne ako ostatné citrusy, teda surové. Ošúpu sa, rozdelia na dieliky, blana sa odstráni a použijú sa len šťavnaté mechúriky. Najlepšie chutia vychladené. Môžeme ich pridať do ovocných šalátov, ale aj do exotických mäsitých jedál.

Pumelovník sa pestuje v trópoch a subtrópoch celého sveta. Najvhodnejšie podnebie pre ne je v Thajsku, lebo im vyhovujú vysoké teploty a výdatné zrážky. Stromy sú nenáročné na pôdu a pestujú ich v záhradách, ale aj na plantážach. V závislosti od počasia rodia periodicky alebo celý rok. Oberajú sa ručne a vydržia čerstvé niekoľko týždňov.

Vizitka rastliny

Názov: pumelovník (Citrus maxima)
Vzhľad: 15 m vysoký strom
Kvety: veľké, žltkasté
Listy: vždyzelené, kožovité
Zaujímavosť: odvar z listov sa používa proti epilepsii, cholesterole a ekzémom

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share