Kudrania trojlaločnatá
Subtropickú rastlinu kudraniu najčastejšie nazývajú jahodový strom, lebo jej jasnočervené plody trochu pripomínajú jahody. Na pultoch predajní sa však s nimi nestretnete.
Informácií o kudranii je u nás málo a sú neucelené, preto som sa pokúsil dať dokopy všetky útržky, čo som objavil v odbornej literatúre a na internete, ako aj vlastné skúsenosti s pestovaním, aby som o nej napísal krátky článok.
Odolná rastlina
Kudrania patrí do čeľade morušovitých, rovnako ako figa a moruša. Existuje asi osem druhov, ktoré sú prirodzene rozšírené v tropických a subtropických oblastiach Kórey, Číny či južného Japonska. Prvou európskou krajinou, kde sa začala pestovať, sa v roku 1862 stalo Francúzsko.
V našich zemepisných šírkach je to viac-menej neznáma drevina, ktorá vo svojej domovine môže dorásť do výšky dvanásť metrov. Dobrá správa pre všetkých milovníkov exotických kuriozít je, že táto subtropická rastlina sa dá úspešne pestovať aj v našich záhradách. Dokonca sa môžeme dočkať aj úrody v podobe atraktívneho ovocia; okrem toho, že zaujímavo chutí, obsahuje antioxidanty, ktoré majú priaznivé účinky na organizmus. Plody vyzerajú trochu ako malina, trochu ako liči alebo ako veľký plod moruše, len sú guľatejšie, veľké 2,5 až 5 cm. Zaujmú už na prvý pohľad, a to nielen krásnou vínovočervenou farbou, ale aj nezvyčajným tvarom s bohato členeným povrchom, trochu pripomínajúcim ľudský mozog.
V literatúre má mnoho označení cudrang, čínske moruše, melónové bobule, melónové moruše, tŕňový morušovník, jahodový strom či Che (Če). Jediný dospelý strom dokáže vyprodukovať veľké množstvo ovocia, až 180 kg, a vysokú produktivitu majú dokonca aj rastliny pestované zo semienok. Boli vyšľachtené odrody, ktoré bez problémov prinášajú ovocie bez opelenia, odrody dozrievajúce rýchlejšie alebo bez nepríjemných tŕňov, čo má význam pri zbere ovocia. Zaujímavosťou je, že doteraz neboli zistené žiadne choroby a rastlina je odolná aj proti škodcom.
Vzhľad
Patrí medzi opadavé rastliny. Častejšie rastie ako širší ker, ktorý intenzívne odnožuje, najmä pri poškodení koreňov. Má tenké rozvoľnené konáre a nevyzreté drevo je na báze listov porastené tŕňmi, ktoré sa starnutím strácajú. Samičie rastliny sú väčšie a robustnejšie než samčie. Svetlé žltozelené listy sa podobajú na listy moruše, sú však menšie a tenšie. Pučia neskoro na jar, obyčajne neskôr ako jablone. Je to dvojdomá rastlina so samčími a samičími kvetmi na oddelených rastlinách. Kvitnúť začína v júni a oba typy kvetov majú zelenkastú farbu veľkosti hrášku. Samičie kvety sa opeľujú vetrom.
Pestovanie
Kudrania potrebuje teplé a slnečné stanovište a podobne ako moruša vyžaduje minimálnu starostlivosť. Dá sa pestovať v rôznych klimatických pásmach. Dobre znáša aj veterné stanovištia a teploty do -28 °C. Vyhovujú jej pôdy chudobné na živiny a je tolerantná na sucho. Najlepšie sa jej darí v teplej, dobre odvodnenej pôde. Na konci mája sa odporúča aplikácia dávky hnojiva s vyváženým zložením dusíka, fosforu a draslíka (10:10:10). Samčia a samičia rastlina sa sadia spolu do jednej jamy. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 30 cm.
Rez je potrebné vykonať tak, že samčia rastlina sa zreže na 25 % pôvodnej veľkosti a samičia len na 75 %. Najľahšie sa pestuje zo semienok, no môže trvať aj desať rokov, kým zarodí. Semienka je potrebné po vybratí z plodov čo najskôr vysiať alebo ich do jari stratifikovať. Čas klíčenia pri optimálnych podmienkach je 21 dní. Najčastejšie sa však rozmnožuje odkopkami alebo odrezkami z mäkkého dreva, odobratými v strede leta. Vhodné je použitie koreňového stimulátora na lepšiu tvorbu koreňového systému. Existuje možnosť štepenia na podpník Maclura pomifera. Rastlina je mohutnejšia a kompaktnejšia a získame aj rýchlejšiu a bohatšiu úrodu. Štepením nedochádza k šíreniu odnoží.
Tým, ktorí by chceli vyskúšať kudraniu pestovať, odporúčam chvíľu surfovať na internete; možno sa vám podarí objednať si semienka alebo hotové sadenice, no asi len v zahraničí. Myslím si, že kudraniu v Európe skvelá budúcnosť ešte len čaká. Či už ako úžitkovej, ale aj ako okrasnej solitérnej rastliny alebo vysadenej do živých plotov, do ktorých je veľmi vhodná. V chladnejších lokalitách, kde dochádza k skoršiemu opadávaniu listov, sú žiarivočervené plody visiace na holých konárikoch veľká atrakcia.
Liečivé účinky
Stromy v ich domovine pestujú nielen pre plody obsahujúce cenné antioxidanty, ale aj pre korene, kôru a listy. V tradičnej čínskej medicíne extrakty z nich používajú pri liečbe mumpsu, tuberkulózy či ekzémov. Rastlina má aj protizápalové účinky. Odvar zo sušených plodov pôsobí proti hypertenzii a urýchľuje hojenie pomliaždenín. Moderná medicína využíva látky z rastliny v boji proti rakovine, liečbe aterosklerózy, Alzheimerovej i Parkinsonovej choroby.
Chuť plodov
Stáva sa, že skôr, ako rastlina prinesie úrodu, niekoľko období po sebe nezrelé plody zhodí. Je to jej prirodzená vlastnosť. Ovocie dozrieva na jeseň v októbri až novembri a zrelé má atraktívnu červenú až bordovočervenú farbu so šťavnatou sýtou červenou dužinou, ktorá pripomína rozrezanú jahodu. Vnútri plodov sa nachádza 3 až 6 malých semienok. Kým sú plody tvrdé, sú nejedlé a ronia bielu miazgu. Po dozretí a najmä zmäknutí sa u nich plne rozvinie ich typická chuť, vzdialene pripomínajúca dyňu. Konzumujú sa čerstvé, sušené alebo sa používajú na prípravu jedál i dezertov. Varením a kombináciou s iným ovocím sa ich chuť zjemňuje. Extrakciou sa z plodov dá pripraviť vynikajúci džús. V chladničke vydržia čerstvé niekoľko dní. Obsah cukrov v plodoch je porovnateľný s obsahom v zrelej fige.
Vizitka rastliny
Názov: kudrania trojlaločnatá (Cudrania tricuspidata, syn. Maclura tricuspidata)
Vzhľad: opadavý ker alebo strom
Kvety: malé, žltozelené
Listy: striedavé, podobné moruši
Plody: červené, 1-2 cm veľké
Zaujímavosť: V juhozápadnej Číne kŕmia jej listami larvy priadky morušovej, čím sa získava hodváb vysokej kvality