Ovocie

Japonské mišpule

eriobotrya_japonica-mispula-japonskaS plodmi mišpuľníka sa v obchodoch môžeme stretnúť len zriedka, lebo sú mäkké a zle znášajú prepravu. Stromy bežne rastú v Chorvátsku, Španielsku, na Kréte, ale aj v Amerike či subtropických oblastiach Ázie. Hoci pochádzajú z Číny, ľudovo sa nazývajú japonské mišpule.

Rastlina je príbuzná mišpuli obyčajnej, ktorej sa darí aj u nás, lebo odoláva i väčším mrazom. Mišpuľník však neznáša mrazy len do -5 °C, preto sa odporúča pestovať ho v nádobe a na zimu preniesť dovnútra.

Opis rastliny

Tento vždyzelený strom dorastá vo voľnej pôde do výšky päť až desať metrov. Kmeň je krátky, koruna guľovitá, bohato rozkonárená a husto olistená. Veľké tmavozelené listy sú na líci lesklé, na rube matne žltozelené a majú zúbkatý okraj. Obojpohlavné kvety s priemerom 1,5 až 2 centimetre vyrastajú po 30 až 150 v hustých chlpatých metlinách na koncoch konárov. Päť kališných lístkov má zelenú farbu, elipsovité korunné lupienky sú krémovej alebo bielej farby. Majú príjemnú medovú vôňu a dlho kvitnú.

Plodom sú malvice dlhé okolo 5 centimetrov. Rastú v strapcoch a v závislosti od odrody a závislosti od odrody majú guľovitý, vajcovitý, prípadne hruškovitý tvar. Stavbou sa podobajú na jablko, na jednom konci sú zvyšky kalicha. Pod tenkou žltou až oranžovou, jemne chlpatou a pevnou šupkou sa nachádza veľmi šťavnatá dužina. Je aromatická a má lahodnú sladkokyslú chuť. V dužine sa nachádzajú dve až päť komôr, v ktorých sa vyvíjajú veľké hnedé až čierne tvrdé semená.

Plody a listy

Plody dozrievajú ako prvé subtropické ovocie od apríla do júna, pretože strom kvitne už od konca jesene až do januára. Chutné šťavnaté plody sa konzumujú bez šupky, ktorá sa dá ľahko odstrániť. Jedlé sú aj surové semená, ktoré sa podávajú ako ovocie alebo dusené s cukrom ako dezert. Z plodov sa pripravujú džemy, šťavy alebo sa konzervujú, vyrába sa z nich aj alkoholický nápoj.

Využívajú sa aj listy; odvar z nich pomáha proti hnačke, pri zápale pľúc, kašli aj pri tráviacich ťažkostiach, lebo listy majú protizápalové účinky. Potvrdené sú aj hojivé účinky pri vonkajších poraneniach.

Pestovanie v nádobe

U nás sa dá mišpuľník pestovať ako okrasná rastlina v nádobe, ktorá nás v zime poteší voňavými kvetmi. V letných mesiacoch ju môžeme vyložiť do záhrady, prípadne zakopať do pôdy aj s črepníkom. Pri jej umiestnení však pamätáme na to, že neznáša dážď, ktorý spôsobuje hnednutie špičiek listov. Preto jej nájdeme miesto pri stene, pod strechou, prípadne na terase či na balkóne. Na zimu ju premiestnime do zimnej záhrady, na verandu alebo do inej svetlej miestnosti, ale chladnej miestnosti. Nepatrí do vykurovanej izby. Ideálna teplota je okolo 10 až 12 °C, pri nižších teplotách sa môže stať, že zhodí listy.

Mišpuľník nie je náročný na pôdu ani na starostlivosť, dobre znáša aj suchší vzduch. Od jari do jesene ho pravidelne zavlažujeme a prihnojujeme. V zimnom období zálievku obmedzíme, aby sme predišli nadmernej vlhkosti. Keďže kvitne v zimnom období, hmyz ku kvetom nemá prístup, preto ich opeľujeme štetcom. Pri dobrej starostlivosti sa prvej úrody môžeme dočkať za štyri až šesť rokov. Ak semienka, ktoré v nich nájdeme, zapichneme do substrátu, bez problémov vyklíčia. Rastliny pestované zo semena majú však menšie a kyslejšie plody. Semenáče sa používajú ako podpníky, no vhodný je aj hloh. Stromčeky sa nemusia rezať. Stačí, ak trochu upravíme korunku. Škodcovia mišpuľník veľmi neobľubujú vďaka jeho plstnatým listom. Pri nižších teplotách a vlhkom vzduchu môže plody napadnúť pleseň sivá.

Vizitka rastliny

– Názov: mišpuľník japonský (Eriobotrya japonica)
– Vzhľad: vždyzelený strom
– Kvety: malé, usporiadané do metlín
– Plody: malvice
– Listy: striedavé, kožovité

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share