Ovocie

Kivi z vlastnej záhrady

kivi actinidiaRobíte si plány na jarnú výsadbu ovocných drevín v záhrade? Jablone, hrušky i čerešne máte? A čo aktinídia? Ako ju pestovať, vám poradíme v nasledujúcich riadkoch.

Aktinídia (Actinidia), známa aj ako kivi, je popínavá rastlina podobná viniču. Vytvára výhonky dlhé 2-3 m. Rodí na jednoročných výhonkoch. Plody sú oválne, rôznej veľkosti, v závislosti od odrody. Šupka je prevažne hnedá, chlpatá, pri drobnoplodých odrodách väčšinou hladká, zelenej alebo hnedej farby. Výnimku tvoria červenoplodé kivi, ktoré majú šupku aj dužinu sfarbenú do červena až bordová. Je to dvojdomá rastlina, čo znamená, že treba mať minimálne jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Na opelenie 4-5 samičích rastlín stačí jedna samčia. Aby ste rozlíšili, či ide o samčiu, alebo samičiu rastlinu, všimnite si kvet. Samičí má v strede chumáčik, ktorý tvoria čnelky na semenníkoch. Existujú však aj rastliny jednodomé, samoopelivé, kde na tvorbu plodov stačí jedna rastlina. Kvitnúť začína v máji až v júni, plody dozrievajú v septembri, v závislosti od odrody. Prvých plodov sa dočkáte asi v 4. – 6. roku.

Nároky na prostredie

Aktinídia vyžaduje teplé slnečné až polotienisté stanovište v závetrí. Neznáša otvorené veterné polohy. Mladé rastliny je vhodné prvé tri roky na zimu prikryť čečinou alebo obaliť netkanou textíliou, či tieňovkou, skrátka materiálom, ktorý prepúšťa vodu. Určite nepoužívajte fólie.

Najlepšie rastie v ľahkej piesočnatej pôde, obohatenej o kompost a s nízkym obsahom vápnika. Ak máte v záhrade ťažšiu pôdu, pri sadení do jamy pridajte rašelinový substrát a zmiešajte v pomere 1 : 1 so zeminou zo záhrady. Rastlina je citlivá na preschnutie substrátu, má rada vlhšiu pôdu, preto je zálievka v letných mesiacoch veľmi dôležitá.

Vysádzanie

V záhradných centrách možno zakúpiť obyčajne rastlinu zakorenenú v črepníku, ktorú môžete okrem zimy vysádzať počas celého roka. Najvhodnejšie obdobie je však jar, keď je záruka, že rastlina do zimy dostatočne zakorení a je pripravená na prezimovanie.

Vysádzajte k pripravenej drôtenke, podobne ako vinič. Po vysadení je vhodné plochu pod rastlinou nastlať nastielacou kôrou. Tá dostatočne drží vlhkosť, zabraňuje rastu buriny a navyše sa jej spodná vrstva rozkladá, čím obohacuje pôdu o živiny.

Rez je dôležitý na tvorbu plodov. Rastliny režte v lete alebo v zime. Ponechajte na nej 2-3 výhonky, ktoré v polovici júna skráťte. Odstraňujte výhonky, ktoré rodili v predchádzajúcom roku a naopak, v zime zrežte výhonky, ktoré priniesli plody, na dĺžku 10-20 cm.

Rozmnožovanie

Vykonáva sa viacerými spôsobmi, a to semenami, odrezkami, očkovaním a vrúbľovaním. Rozmnožovanie semenom je zdĺhavé, pričom rastlina si nemusí zachovať vlastnosti materskej rastliny. Využite preto radšej polovyzreté odrezky s 3-4 púčikmi, ktoré odoberte od polovice júla do polovice augusta. Spodný list odstráňte a vrchné listy skráťte na polovicu, aby ste zmenšili odparovaciu plochu. Konce odrezkov je vhodné namočiť do stimulátora na podporu zakorenenia. Napichajte ich do vlhkého substrátu, ktorý pozostáva z rašeliny a piesku, prípadne na zľahčenie zeminy pridajte perlit. Substrát s odrezkami umiestnite do vlhkého prostredia skleníka alebo fóliovníka. Snažte sa udržiavať teplotu v rozmedzí 21-25 °C. Do zimy by rastlinka mala zakoreniť. Ďalší spôsob rozmnožovania je jarné vrúbľovanie na semenáč aktinídie. Posledný spôsob je očkovanie, keď sa na semenáč rastliny prenáša očko ušľachtilej rastliny v období prúdenia miazgy, ktoré spadá do začiatku až polovice augusta.

Odrody

Na trhu je možnosť výberu z viacerých odrôd. K drobnoplodým patrí ‘Issai’ a ‘Weiki’. Sú to samoopelivé odrody odolné proti mrazu. Plody sú drobné, s hladkou šupkou, s ktorou sa konzumujú. Celkovo sú nenáročné na pestovanie. K veľkoplodým patria najznámejšie ‘Jenny’ a ‘Solo’. Sú tiež samoopelivé, s veľkými chlpatými plodmi a hnedou šupkou. Špecialita na našom trhu je samičia červenoplodá odroda ‘Kens Red’. Šupka aj dužina je sfarbená do červena. Ako opeľovač sa odporúča odroda ‘Milano’.

Prečo pestovať kivi?

Plody majú vysoký obsah vitamínu C, napríklad desaťkrát vyšší ako jablká. Sú bohatý zdroj vitamínu B1, B2, E a karoténu. Obsahujú železo, horčík aj vápnik. Neobsahujú cholesterol a majú nízku energetickú hodnotu. V lekárstve sa používajú už oddávna, a to predovšetkým na posilnenie organizmu pri fyzickej a psychickej únave.

 

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share