Ovocie

Kaki sú chutné zrelé

Pre obľúbené plody, ktoré sa u nás nazývajú kaki alebo hurmikaki, sa tieto stromy pestujú takmer v každej subtropickej krajine. Plodom je bobuľa s priemerom päť až osem centimetrov, ktorá sa podobá na rajčiak. Najčastejšie býva guľatá, mierne sploštená a je na nej štvorcípy kalich. Jej hmotnosť dosahuje od 120 do 400 gramov. Farbu má väčšinou oranžovú, červenkastú alebo žltú. Pod tenkou hladkou šupkou je rovnako zafarbená dužina príjemnej sladkej chuti, ktorá trochu pripomína marhule. Obsahuje veľa vlákniny, prírodných cukrov a vitamínu C. Nezrelé plody majú vysoký obsah trieslovín a sú trpké. Trpkosť sa však zrením stráca.

Vypestujme si sami

Domovinou ebenovníka je Čína. Keďže sa u neho vyvinula mrazuvzdornosť a vydrží mrazy až do -20 °C, dá sa pestovať aj u nás bez toho, aby sme ho museli na zimu prenášať dovnútra. Sadeničky si môžeme dopestovať zo semien, ktoré nájdeme v strede plodu. Sú hnedé, podlhovasté, veľké asi dva centimetre a ich počet sa pohybuje od jedného do osem. Môže sa však stať, že nie v každom plode semená objavíme, pretože existujú aj odrody bez semien.

Aby semená vyklíčili, musia prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu. Uložíme ich preto na jeden až dva mesiace do chladničky. Vo februári alebo marci ich vyberieme a zasadíme do substrátu bohatého na živiny asi do hĺbky päť centimetrov. Klíčenie trvá asi mesiac. Rastliny pestujeme v črepníku tri až štyri roky a až potom ich vysadíme do záhrady. Ideálny termín je skorá jar, skôr ako začnú pučať, alebo polovica júna, keď sa končí prvá rastová fáza. Mladé stromy pre istotu pred zimou prikrývame a kmeň stromu obalíme.

Starostlivosť o stromy

Pri výbere stanovišťa pamätáme na to, že ebenovník je náročný na teplo a svetlo. Vhodná je záveterná južná strana. Vysádzame ho do priepustnej zeminy, ktorá je bohatá na živiny. Najvhodnejšia je zmes kompostu,. Rašeliny a piesku. Stromček rastie spočiatku veľmi pomaly a rodiť začína medzi piatym až desiatym rokom života. Ak chceme nástup do rodivosti urýchliť, musíme semenáčik zaštepiť. Počas vegetácie stromček pravidelne prihnojujeme organickými hnojivami a zavlažujeme, lebo pri nedostatku vlahy rýchlo vädne. V našich podmienkach ebenovník kvitne koncom apríla až v máji. Samčie kvety sú malé, žltozelené alebo svetložlté, vyrastajú v skupinkách po troch. Kalich je asi o polovicu kratší ako koruna. Samičie kvety sú väčšie, vyrastajú jednotlivo, väčšinou na vlaňajšom dreve. Majú nápadne veľké kališné lístky a svetložltú korunu s cípmi stočenými nazad. V priemere majú asi tri centimetre. Väčšina odrôd je dvojdomá. Plody skorých odrôd dozrievajú v októbri, veľmi neskoré až koncom novembra.

Čo s plodmi?

Najchutnejšie sú, až keď úplne zmäknú a prezrejú. Dozrieť ich necháme pri izbovej teplote. Pred konzumáciou plody rozrežeme, dužinu môžeme pokvapkať citrónovou šťavou a vyberáme lyžičkou. Dajú sa tiež ošúpať a jesť ako jablko. Sú vhodné do ovocných šalátov alebo bieleho jogurtu, ako aj na prípravu lekváru a džemu. V Ázii z nich vyrábajú lahodný nealkoholický nápoj, víno a likér.

Viete, že…

… na jednom ebenovníku narastie až 100 kg plodov?
… pražené semená sa používajú ako náhradka kávy?
… strom má tvrdé čierne drevo s bledšou kresbou, ktoré sa používa na intarzie a drevorezby?

Vizitka rastliny

Názov: Ebenovník rajčiakový (Diospyros kaki)
Vzhľad: Vysoký opadavý strom s guľatou, riedkou korunou. Dorastá do výšky 15 m.
Kvety: Samčie vyrastajú po troch v skupinke, samičie jednotlivo.
Listy: Veľké svetlozelené, na rube porastené jemnými chĺpkami.
Zaujímavosť: V domovine sa stromy dožívajú aj sto rokov.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share