Ovocie

Ebenovník rajčiakový

hurmikakiJeho domovinou je Čína. Ide o opadavý strom, ktorý sa pestuje pre chutné plody takmer v každej subtropickej krajine.

Má veľké svetlozelené listy, ktoré sú porastené jemnými chĺpkami. Belavé kvety vyrastajú z jedno- a viacročných konárov. Plody pripomínajúce rajčiaky dozrievajú na jeseň. Vtedy značne zmäknú a strácajú počiatočnú trpkosť. Farba plodu je pri väčšine odrôd oranžová, červenkastá alebo žltá.

Pestovanie

V súčasnosti je veľa známych odrôd ebenovníka (Diospyros kaki), ale len niektoré maj vnútri plodov semená. Tie sa tvoria v strede plodu a ich počet kolíše od dvoch do päť. Mesiac pred sejbou odporúčame osivo stratifikovať. Semená vysievame vo februári a v marci po jednom naplocho do črepníka, do hĺbky 4-5 cm. Klíčenie trvá asi jeden mesiac. Ebenovník je náročný na teplo a svetlo, najviac mu vyhovuje presvetlené suchšie miesto. Má podobné nároky ako figovník alebo kivi. Treba však dbať aj na dostatočné zavlažovanie, pretože pri nedostatku vlahy okamžite vädne. Dobre priepustná zemina musí byť bohatá na živiny. Najvhodnejšia je zmes kompostu, rašeliny a piesku. Ebenovník je spočiatku veľmi pomaly rastúci stromček, ktorý rodí až v piatom alebo desiatom roku svojho života. Aby sme nástup rodivosti urýchlili, musíme ho zaštepiť. Odrezky na štepenie môžeme získať napríklad na dovolenke v zahraničí, kde si vyhliadneme zdravý a rodiaci strom. Na rozdiel od väčšiny tropických a subtropických rastlín sa dá voľne pestovať aj u nás bez toho, aby sme ho museli na zimu prenášať do bytu. Keďže patrí medzi subtropické rastliny, vyvinula sa u neho mrazuvzdornosť a vydrží niekedy až do –20 °C. Rastlinu by sme však mali pestovať aspoň tri až štyri roky v črepníku a až potom ju vysádzame do voľnej pôdy v záhrade. Na zimu odporúčame prikryť kmeň alebo ho celý obaľujeme do deky.

Plody

Hurmikaki je veľmi obľúbené a chutné ovocie, ktoré chuťou pripomína niečo medzi marhuľou a figou. Možno ho kúpiť najmä na jeseň, keď dozrieva aj u niektorých našich pestovateľov. Plody majú vysoký obsah vlákniny a prírodných cukrov. Konzumná zrelosť nastáva až po ich zmäknutí a prezretí. Plod opláchneme vodou a konzumujeme ako jablko spolu so šupkou. Hurmikaki je vhodné aj na výrobu lekvárov a džemov.

Súvisiace články

Jeden komentár

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share