Ovocie

Guajava

PsidiumJahodový strom (Psidium) pochádza z Južnej Ameriky a patrí do čeľade Myrtaceae. Vo svojej domovine je to rýchlo rastúci krík. Do rodu Psidium patrí asi 100 druhov, ale u nás sa najčastejšie pestujú dva. Psidium cattleianum a Psidium guajava. Pre svoju relatívnu nenáročnosť sa s obľubou pestujú v bytoch.

Psidium Cattleianum

Pochádza z Brazílie. Túto drevinu pestujeme pre jej dekoratívny vzhľad a množstvo jedlých aromatických plodov, ktoré chuťou i vôňou pripomínajú naše jahody. Drevina kvitne na jar a niekedy ešte aj na jeseň, prvý raz v druhom až treťom roku pestovania. Je samoopelivá. Plodí na jednoročnom dreve a plody dozrievajú za 4 – 5 mesiacov. Sú to bobule tmavočervenej farby s priemerom do 4 cm. Jestvuje aj žltoplodá varianta lucidum. Plody sú väčšie a majú výraznejšiu chuť. Listy sú tuhé, oválne, lesklé, tmavozelené. Drevina vyžaduje ľahkú, mierne kyslú, výživnú pôdu. Používame zmes záhradnej zeminy, rašeliny, kompostu, listovky (1:2:10,5) s pridaním asi 10% piesku. Rastlinu je možné prezimovať najlepšie pri teplote do 15 °C, ale môžeme ju pestovať aj celoročne v byte. Psidium cattleianum je nenáročné na pestovanie a nemá u nás škodcov. Počas vegetácie vyžaduje bohatú zálievku a raz za 14 dní prihnojenie. Vhodné sú hnojivá Harmavit, Cererit, Floran alebo Vegoflór. Keďže má rastlina pomerne silný rast, osvedčilo sa hlavne v prvých rokoch zaštipovať mladé výhonky za 4. až 6. listom, čím dosiahneme lepšie rozloženie koruny. Počas letných mesiacov je dobré drevinu vyniesť na balkón prípadne vysadiť do voľnej pôdy. Množiť sa môže semenami, ktoré pomerne dobre klíčia. Je vhodné každý rok začiatkom jari drevinu presadiť do o pár cm väčšej nádoby.

Psidium guajava

Pochádza z Kolumbie. Vo svojej domovine rastie ako ker alebo strom a dorastá až do 10 m výšky. Plody sú žlté bobule hruškovitého tvaru, dlhé do 10 cm. Známych je veľa odrôd a preto aj chuť plodov môže byť rôznej kvality. Niektoré druhy chutia ako naše hrušky. Listy sú vajcovité, svetlozelené s výrazným žilkovaním. Kvitnúť a plodiť začína asi po 4 – 5 rokoch. Kvitne na jar až v lete. Je samoopelivá. Plody dozrievajú asi po 5 mesiacoch po odkvitnutí. Pretože pochádza z tej istej oblasti ako Psidium cattleianum, má aj rovnaké požiadavky na zloženie pôdy, zavlažovanie a hnojenie. Množíme ju najčastejšie semenami. Môžeme ju pestovať celoročne v byte, ale počas leta aj vonku. Znáša dobre priame slnko. Jediným obmedzením je, že teplota by nemala klesnúť pod 5° C. Škodcovia ju nenapádajú, výnimočne len molica skleníková.

GUAJAVA – Psidium cattleyanum

K mnohým subtropickým rastlinám, ktoré sa s úspechom dajú pestovať aj u nás, patrí guajava (Psidium cattleyanum). Rastlina pochádza z Brazílie, odkiaľ sa rozšírila do veľkej časti subtropického sveta. Pestujem ju pre dekoratívny vzhľad a množstvo jedlých plodov, ktoré každoročne zozbieram.

Guajave sa dobre darí v svetlom byte s možnosťou letnenia na chránenom balkóne. Ešte lepšie výsledky som dosiahol po premiestnení rastliny do skleníčka, po jarných mrazoch. Dobre znáša priame slnečné žiarenie. Na zeminu je nenáročná. Pestujem ju v záhradnej zemine obohatenej kompostom. Vyžaduje pravidelnú zálievku, výdatnú najmä v horúcich letných dňoch. Vodu používam z vodovodu alebo zo studne. Od jari do jesene prihnojujem každé dva týždne hnojivom Harmavit alebo Cererit.

V prvých rokoch sa mi osvedčilo mladé výhonky zaštipovať za 4. až 6. listom, čím dosiahnem dobré rozkonárenie. Listy sú oválne, lesklé, tmavozelenej farby. Vyrastajú protistojne. Rastlina začína kvitnúť podľa podmienok pestovania v druhom až treťom roku. Kvety sa vytvárajú na jednoročnom dreve. Sú bielej farby s množstvom tyčiniek. Osvedčilo sa mi priniesť peľ z tyčiniek na piestik malým štetcom. Z opelených kvetov sa začnú vyvíjať zelené guľovité plody. Dozrievajú za 4 až 5 mesiacov. Na konzumáciu sú vhodné po zožltnutí. V priemere dosahujú veľkosť 4 cm. Plody majú sladkokyslú chuť a intenzívnu vôňu. V plnej zrelosti samé opadávajú.

Každý rok začiatkom jari rastlinu presádzame do nádoby o niekoľko cm väčšej. Netrpí škodcami, preto rastlinu nie je potrebné chemicky ošetrovať. Rodí dvakrát do roka. Pred príchodom mrazov ju prenesieme do bytu, kde mi tesne pred Vianocami dozrieva druhá úroda. Prezimovať dokáže aj pri ústrednom kúrení, čo je veľká výhoda. Pre svoju nenáročnosť je vhodná najmä pre začínajúcich pestovateľov subtropických rastlín.

Plody má podobné jabĺčku, s vysokým obsahom vitamínu C. Pochádza z tropickej Ameriky, kde stromy dorastajú až do výšky 10m. Ľahko sa pestuje zo semena. Celý rok potrebuje svetlé a teplé miesto, kde ani v zime teplota nepoklesne pod 10° C. Za chladna menej polievame. V lete môže byť na okne alebo vonku.

Prihnojujeme raz mesačne. Ako substrát je vhodná zemina pre kvety s prídavkom piesku a hliny.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share