Aktinídia je typickou lianou. Jej drevnaté výhonky v závislosti od druhu a odrody môžu mať dĺžku od dvoch do niekoľkých metrov. V krajinách Ďalekého východu rastie asi štyridsať druhov, z nich niektoré rodia jedlé ovocie.

Typickým príkladom je aktinídia čínska (Actinidia chinensis), ktorej ovocie poznáme pod názvom kivi. Môžeme ju pestovať v teplých oblastiach, kde teplota neklesá pod –10 °C. U nás sa táto subtropická plodina pestuje iba okrajovo v oblastiach južného Slovenska na chránených južných polohách alebo v skleníkoch a fóliovníkoch. V severnejších oblastiach je veľké riziko namrznutia výhonkov až vymrznutia celých rastlín.

Do našich podmienok sú vhodnejšie drobnoplodé druhy ako aktinídia kolomiktová (A. kolomikta), aktinídia význačná (A. arguta) a Actinida cordifolia. Znášajú poklesy teploty až na –25 °C, niektoré krátkodobo až –40 °C. Ich ovocie je menšie ako klasické kivi, ale je hladké, bez ochlpenia, konzumuje sa aj so šupkou. Ďalším rozdielom je chuť plodov, ktoré sú sladšie a aromatickejšie.

Jednotlivé odrody majú svoje charakteristické znaky, všetky sa však vyznačujú vysokým obsahom vitamínu C, ktorý je v plodoch niekoľkonásobne vyšší ako v čiernych ríbezliach! Obsahujú aj ďalšie vitamíny, najmä skupiny B, PP a množstvo nutrične cenných látok. Sú výborné na priamu spotrebu, možno ich použiť do ovocných šalátov a koláčov, ktorým dodajú špecifickú chuť.

Actinidia cordifolia
Vyznačuje sa vysokými úrodami stredne veľkých až veľkých sladkých plodov. Dozrievanie a zber sú postupné, od polovice do konca septembra.

Actinidia kolomikta
Liana s výhonkami dlhými štyri až šesť metrov. Má pestro sfarbené listy, ktoré sú spočiatku krémovo-žlto škvrnité, neskôr sa menia na karmínovočervené. Známa je napríklad odroda „Dr. Szymanovski“. Je cudzoopelivá, plody dozrievajú v auguste. Sú oválne, zelenožltej farby, slabo rebrovité, veľké asi 2,5 cm.

Actinidia arguta
Vytvára výhonky dlhé až desať metrov, s ročnými prírastkami okolo metra. Jej odrody nemajú takú odolnosť proti mrazom ako odrody druhu Actinidia kolomikta, spoľahlivo však znesú mrazy do –25 °C. Väčšina odrôd je cudzoopelivá; potrebujú samčiu rastlinu na opelenie. Na dokonalé opelenie dodržujeme pravidlo, že na jednu samčiu rastlinu pripadá osem samičích. Najznámejšie a najrozšírenejšie odrody sú „Issai“ a „Weiki“.

„Issai“
Samoopelivá odroda stredne silného rastu znáša mrazy do –25°C. Oválne zelenožlté plody veľkosti asi 2,5 cm dozrievajú na prelome septembra a októbra. Rastliny majú kompaktný habitus a lesklé zelené listy, ktoré sa v jeseni sfarbujú do žlta. Vyznačuje sa veľmi skorým vstupom do rodivosti.

„Weiki“
Odroda známa aj pod synonymom „Bayern Kiwi“. Má silný rast, znáša poklesy teploty až na –30 °C. Plody sú zelené, s jemným červeným líčkom, oválne, veľké asi 3 cm. Dozrievajú začiatkom októbra.

Okrem vymenovaných ovocné škôlky ponúkajú ďalšie vynikajúce odrody. Z červenoplodých sú to najmä novozélandská veľkoplodá odroda ‘Ken’s Red’ a aromatická veľkoplodá odroda ‘Hardy Red’. Zo zelenoplodých ‘Geneva’ a ‘Ananasnaja’, známa aj pod synonymom ‘Anna’. ‘Ananansnaja’ sa zaraďuje medzi najproduktívnejšie odrody. Jej plody sú veľmi sladké, chuť je delikátna, s miernou mätovou arómou. Známa je aj talianska odroda ‘Jumbo’, obľúbená pre veľmi dobrú sladkú chuť plodov a ich veľkosť. Veľké, chutné, sladké a atraktívne plody má i kalifornská odroda ’74-79’. Na opelenie sa využíva samčia odroda ‘Male’, ktorá bohato kvitne a má dekoratívny vzhľad.

Požiadavky na pestovanie

Aktinídiám najviac vyhovujú výživné, nezamokrené, ale aj nevysychavé pôdy s hodnotou pH 5,5-6,5. Vápenaté a neutrálne pôdy preto treba pred výsadbou jemne okysliť vrchoviskovou rašelinou alebo lesnou hrabankou. Sú síce spoľahlivo mrazuvzdorné, mladé jednoročné sadenice je však vhodné prvý rok po výsadbe na zimu prikryť. Použiť možno čečinu, slamu, hobliny, lístie a podobne.

Aktinídie vyžadujú oporu, a to vo forme vysokého pevného kola, o ktorý rastliny vyväzujeme, podobne ako pri pestovaní viniča „na hlavu“, alebo drôtenky, pergoly, vedenia a podobne. V USA sa využíva pestovanie na drôtenke v tvare písmena „T“, s ramenom dĺžky 1,5 m umiestneným vo výške asi 1,8 m. Na ramene sa nachádza päť vodiacich drôtov. Vzdialenosť rastlín v rade je 4,5-6 m, rady sú od seba vzdialené 4,5 m. Do rodivosti vstupujú rastliny v štvrtom roku, sú však dlhoveké – produkčne sa pestujú až päťdesiat rokov.

Ošetrovanie počas vegetácie

Vďaka silnému rastu je potrebný pravidelný rez. Najčastejšie sa odstraňujú zahusťujúce výhonky na konárový krúžok. Na dosiahnutie tvorby rodivých výhonkov používame podobný rez ako pri viniči. Treba pamätať na to, že najviac kvetných pukov sa vytvára na jednoročných výhonkoch po 7.-8. list. Vyrodené konáre preto skracujeme na niekoľkopúčikový čapík, z ktorého na jar vyrastú rodivé výhonky. Rez vykonávame v jarnom období, keď je už menšie riziko namrznutia vplyvom silných mrazov. Zmladzujúci rez a skracovanie rodivého dreva využívame aj pri pestovaní v tvare písmena „T“.

Silný rast rastlín a veľká listová plocha sú spojené s intenzívnou spotrebou vody, preto je potrebné zabezpečiť pravidelné zalievanie. Na choroby a škodce nie sú aktinídie veľmi náchylné.

Rastliny dávajú vysoké úrody; z jednej minimálne štvor- až päťročnej rastliny, samozrejme, za prítomnosti opeľovača, oberieme až niekoľko desiatok kilogramov ovocia. Niektoré odrody dosahujú úrody 70 kg z kra!

Kry sú aj okrasné. Pomerne veľké kvety a dekoratívne, na jeseň dočervena sa sfarbujúce lístie dokonale dotvárajú ozdobný charakter záhrady.