Ovocie

Mesačné jahody

301_Fragaria_viridis,_Fragaria_vescaMesačné jahody v zahraničných katalógoch nazývané aj alpínske alebo alpské jahody, boli v minulosti v záhradkách veľmi rozšírené. Aj keď poskytujú drobné plody, vynikajú výbornou chuťou a výraznou arómou lesných jahôd.

Sú vhodné na výsadbu napríklad na okraje chodníkov alebo záhonov, ale dajú sa pestovať aj v nádobách, na terasách či balkónoch, kde svojimi kvetmi s násadou červených drobných jahôdok počas celej vegetácie pôsobia aj veľmi dekoratívne.

Botanicky patria k druhu jahoda obyčajná (Fragaria vesca), var. semperflorens (Fragaria vesca), var. semperflorens – vždykvitnúca.

Kedy ich vysievame?

Mesačné jahody môžeme vysievať v dvoch termínoch, od toho sa potom odvíja termín vysádzania hotových sadeníc. Na skoré letné vysádzanie sadeníc vysievame semená už koncom februára alebo v marci až apríli, čo vyžaduje vykurované priestory, lebo semená klíčia pri teplote 18 až 20 °C. Semená môžeme vysievať aj hneď po ich získaní z dozretých plodov. V tomto prípade dopestujeme do príchodu zimy sadenice, ktoré po prezimovaní vysádzame na určené miesto.

Vysievame do plytkých debničiek alebo pripravených črepníkov. Použijeme kvalitnú kompostovú zeminu odľahčenú pieskom, prípadne perlitom. Použiť môžeme aj hotové výsevné substráty, napríklad na výsevy zeleninových semien.

Povrch substrátu mierne utlačíme, vysejeme semeno a rovnomerne zasypeme jemnou vrstvou ľahšej zeminy, najlepšie preosiatej cez sito. Ešte pred prvou zálievkou prikryjeme povrch papierom (dobre poslúžia staré noviny alebo iný pijavý papier) a potom opatrne, ale dôkladne zalejeme. Zakrytie papierom slúži ako ochrana pred vyplavením drobných semien. Aby sme zabránili rýchlemu vysychaniu, debničky môžeme prikryť sklom alebo fóliou.

Čas na presádzanie

Keď začnú semenáčiky klíčiť, papier odstránime. Semeno vyklíči pri teplote 18-20 °C asi za 14 až 21 dní. Semenáčiky rozsádzame, pikírujeme, keď majú dva až tri pravé listy, čo býva štyri až päť týždňov po sejbe. Na presádzanie použijeme črepníky alebo rašelinové zakoreňovače, ktoré s hotovou rastlinou priamo vysadíme bez porušenia koreňového balu. Celý proces dopestovania sadeničiek trvá v závislosti od podmienok deväť až dvanásť týždňov.

Osvedčené a menej náročné je použitie rašelinových tabliet, ktoré sú bežne dostupné v predajniach so záhradkárskymi potrebami. Použiť ich môžeme buď tak, že semená vložíme jednotlivo do vlhkých napučaných tabliet umiestnených v plytkej nádobe, ktoré ďalej udržiavame vo vlhkom stave, a tu vyklíčia a dorastú, alebo tak, že semenáčiky dopestované bežnou sejbou rozsádzame do rašelinových tabliet (nepotrebujeme ďalšie črepníky ani substrát) a po dopestovaní rastliny vysadíme aj s rašelinovou tabletou priamo na určené miesto.

Ich pestovanie nie je náročné. Najkvalitnejšie plody prinášajú v prvom roku po výsadbe, staršie trsy kvitnú a rodia menej, preto je vhodné v treťom roku staré rastliny nahradiť. Pri dobrej starostlivosti však môžu vydržať aj päť rokov. U nás je najznámejšia a bežne dostupná stará nemecká odroda ‘Rujana’, v minulosti bola rozšírená napríklad odroda ‘Baron Solemacher’.

Mesačné jahody možno rozmnožovať delením trsov, lebo neodnožujú ako veľkoplodé zahraničné jahody, alebo sejbou semien. Tento spôsob zaručuje úplnú obnovu porastu. Semená môžeme v súčasnosti kúpiť v špecializovaných predajniach balené podobne ako kvetinové alebo zeleninové. Môžeme ich však získať aj z existujúcich rodiacich rastlín tak, že celé dozreté plody necháme na suchom mieste úplne zaschnúť a potom semená z plodu vymrvíme.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share